05:03 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
65 0 0

Ukraina president Petro Porošenko esitas Ülemraadale seaduseelnõu Venemaaga sõpruse ja koostöö lepingu kehtivuse tühistamise kohta, teatas presidendi esindaja parlamendis Irina Lutsenko.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. "Usun, et parlament saab seda toetada," lisas ta lepitusnõukogu istungil, mille kandis üle telekanal 112 Ukraina, vahendab RIA Novosti.

Saksamaa eks-välisminister: Ukraina üritas Saksamaad sõtta tõmmata >>

Eelnevalt viis Porošenko ellu rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu (RNBO) otsuse lepingu kehtivuse lõpetamisest. Seejuures selgus, et jutt ei käi denonsseerimisest, vaid otsusest seda lepingut mitte pikendada.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Pärast vahejuhtumit Kertši lahel tugevnesid Moskva ja Kiievi erimeelsused. Ukrainas teatati kümnete Venemaaga sõlmitud lepingute katkestamisest, keelati Venemaalt pärit meestel riiki siseneda ja rakendati rida teisi meetmeid.

Moskvas nimetati isegi lepingu pikendamata jätmist destruktiivseks sammuks ja avaldati kahetsust seoses selle otsusega.

Venemaa ja Ukraina allkirjastasid sõpruse, koostöö ja partnerluse lepingu 1997. aastal. See kinnitas osapoolte strateegilist partnerlust "vastastikuse lugupidamise, suveräänse võrdsuse, territoriaalse terviklikkuse, piiride puutumatuse, vaidlusküsimuste rahumeelse lahendamise, jõu kasutamisest või jõuga ähvardamisest, kaasa arvatud majanduslikest ja muudest surveavaldustest hoidumise põhimõtete alusel."

Selle kehtivusajaks oli kümme aastat koos järgneva automaatse pikenemisega, juhul kui pooled ei esita vastuväteid.

Provokatsioon Mustal merel

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, tungisid 25. novembril Venemaa territoriaalvetesse kolm Ukraina mereväe alust, üritades teel Odessast Berdjanskisse luba küsimata Venemaa territoriaalvesi läbida.

Ukraina meremehed keeldusid kohale tulnud Venemaa piirivalvuritele allumast ja püüdsid põgeneda, ähvardades neid ka oma relvadega. Vastuseks avasid Venemaa Föderatsiooni piirivalvelaevad piiririkkujate pihta tule.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas Musta mere vahejuhtumit Ukraina võimude provokatsiooniks ning pöördus Kiievi Lääne kuraatorite poole, et nad oma hoolealust tagasi hoiaksid.

Suursaadik rääkis välisministeeriumis toimunud vestluse üksikasjadest >>

Ta soovitas samuti Ukraina poliitikutel "käituda adekvaatsemalt", sest Läänel "on Ukraina valitsuse käitumise pärast juba ebamugav", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Ukraina president kuulutas mõningates riigi oblastites välja sõjaseisukorra, mille Ülemrada 30 päevaks kinnitas.

Tagid:
koostöö, sõprus, leping, seaduseeelnõu, Ukraina Ülemraada, Petro Porošenko, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad