22:09 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
6730

Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu peasekretär ja Saksamaa liidukantsleri võimalik järglane Annegret Kramp-Karrenbauer tegi võimsa avalduse Euroopas alati aktuaalsel teemal: kuidas peatada agressiivne Venemaa.

Dmitri Lekuhh agentuurile RIA Novosti

Mäletatavasti esitasid selleks julge ettepaneku Ukraina president Petro Porošenko kutsudes Saksamaad üles ilmutama oma sõjalist kohalolekut Aasovi meres ja Poola välisministeerium — loobuda Nord Stream 2-st ja rakendada sanktsioone seda arendavate riikide suhtes. Pr Kramp andis märku, et temast saab tõeline Euroopa poliitik ja Angela Merkeli vääriline järeltulija.

Porošenko tegi ettepaneku tühistada sõprusleping Venemaaga >>

Ühelt poolt kinnitas ta, et mistahes sõnad Putini türannia hukkamõistmiseks ja Ukraina noore demokraatia toetuseks on alati teretulnud. Võiks isegi Ameerika Ühendriike ja Euroopa Liidu riike üles kutsuda sulgema oma sadamad Aasovi merest tulevatele Venemaa laevadele, "kui tõestatakse, et Venemaa on agressor".

Saksa majandus hakkas pisut tõrkuma, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Кузнецов

Kuid Nord Stream 2 ehitamise lõpetamise ettepanek on kuidagi liiga radikaalne ja sellega ei saa Kramp-Karrenbauer küll nõustuda. Aga kui Venemaa ka tulevikus halvasti käitub, võib Venemaalt ostetava gaasi koguseid vähendada, kuid seda alles tulevikus.

…Üldiselt sai Ukraina meedia jälle võimaluse materjalideks pealkirjadega à la "Merkeli järeltulija saatis Kremlile karmi signaali". Teiselt poolt on pealkirjad aga ka maksimum, millele Kiiev sellises olukorras loota võib. Siin polegi küsimus mitte Saksamaa kristlike demokraatide liidri palavates tunnetes Venemaa vastu ega isegi mitte rahvusvahelise õiguse jäänustes, mille kohaselt ei ole ilus karistada mõnd riiki oma piiride kaitsmise eest. Kõik on palju lihtsam ja küünilisem.

Venemaa gaas Nord Stream 2-st pakub praegu hoopis rohkem huvi selle ostjatele kui müüjatele: Moskva mitmekesistab juba ammu oma müügiturge. Konkurents Euroopas on nüüd võimalik mitte enam Vene gaasiga, vaid ainult "Venemaa gaasi pärast". Ida-Euroopa demokraatiate elav järjekord Turkish Stream Euroopasse viiva gaasitorust tuleva gaasi ostmiseks näitab seda paremini kui mistahes kõned Euroopa parlamentaarsel assambleel.

Merkel kinnitas Kiievile, et Euroliit kontrollib uut Nord Streami >>

Kuni viimase ajani tuli Venemaa gaasi omanikel ja tarbijatel kiiresti lahendada selle transpordi probleem, sest enamus maagaasi tarniti klientidele kunagi nende samade sakslaste poolt koos NSV Liiduga ehitatud ja praegustele Ukraina võimudele jäänud gaasitranspordisüsteemi kaudu. See polnud ostjatele ega müüjatele eriti mugav, kuid oli väga soodne Ukraina vahendajatele. Kuid nüüd on kontseptsioon mõnevõrra muutunud.

Kui ehitati Nord Stream, ütlesid sakslased: "ehitage veel". Gaasijuhe Sila Sibiri ja Turkish Stream on valmimisjärgus. Hiina algatusel on kooskõlastamisel Sila Siberi 2 (kunagine gaasijuhe Altai).

Lisaks hakkasid venelased tootma veeldatud maagaasi ja selle müümine osutus Venemaale üsna meeldivaks tegevuseks. Seepärast on Venemaa gaasitootmise ametlik eesmärk hõivata 15-20% kogu maailma veeldatud maagaasi turust. Selleks on neil vaja mitte ainult oma unikaalseid seadmeid (Venemaa ettevõtted investeerivad sellesse kuni 100 miljardit dollarit), vaid ka ressursibaasi.

Seega, kui küsida, kas venelastel on üldse vaja projekti Nord Stream 2, on lihtne vastus: jah, küllap on, sest see võtab Saksamaa tööstuse Venemaa süsivesinike tooraine surmahaardesse. See on Saksa tehnoloogiat vajavale Venemaa masinaehitusele väga oluline. Ja ka Venemaa globaalpoliitikale on see üldiselt hea.

Kuid Saksamaa tööstusele endale on Nord Stream 2 mitte lihtsalt vajalik, vaid suisa ellujäämise küsimus. Venelased müüvad oma gaasi ära igal juhul aga kui Saksamaa põhjapoolsem tööstuspiirkond jääks ilma suhteliselt odavast Venemaa torugaasist, jääb ta lihtsalt seisma. Samal ajal on Põhja-Ameerika ja Hiina tööstusel suured konkurentsieeliseid oma Saksa partnerite ees: alates palju soodsamatest maksustamistingimustest (meenutagem Trumpi maksureforme) kuni hoopis odavama tööjõuni.

Saksamaa väga energiamahuka tööstuse kõige olulisem eelis ongi juurdepääs Venemaa odavale gaasijuhtme gaasile. Ilma selleta surutakse Saksamaa masinaehitus-, elektrotehnika- ja keemiatööstuse toodang esmalt ülemaailmsetelt turgudelt välja ja seejärel süüakse rõõmuga lihtsalt ära. Koos kõigi toredate kõrvalmõjudega: alates masinatööstuse gigantide pankrottidest kuni massilise tööpuuduseni.

Seepärast on vastuseks Kiievi ja Varssavi üleskutsetele järgmised värsked uudised Gazpromilt: Nord Stream 2 rahastus — kuus miljardit eurot, millest enamiku tagavad välispartnerid (loe: sakslased ja austerlased), on juba olemas.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
poliitika, gaas, majandus, sanktsioonid, Nord Stream 2, Annegret Kramp-Karrenbauer, Petro Porošenko, Angela Merkel, Saksamaa, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad