13:06 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
3320

Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas 3. detsembril selgelt, et Berliin ei pea Venemaa piirivalvurite kokkupõrget Ukraina mereväelastega Kertši väinas piisavaks põhjuseks Saksamaa väljumiseks Vene-Saksa gaasijuhtmeprojektist Nord Stream 2.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Saksamaa ei kavatse Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti ilma jätta poliitilisest toetusest Moskva keeldumise pärast vabastada Ukraina mereväe laevad ja meeskonnad, kes on kinni peetud Venemaa riigipiiri rikkumise eest Kertši väinas. Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas sellest 3. detsembril Berliinis toimunud pressikonverentsil.

Saksamaa selgitas: me ei loobu USA pärast Vene gaasist >>

Varem tegid mitmed Saksa poliitikud ettepaneku projekti piirata, et avaldada nii survet Venemaale. Väike grupp Saksamaa parlamendiliikmeid üritas veenda Berliini keelduma gaasiprojekti toetamisest, mis on põhjustanud mitmete Poola juhitavate EL riikide vastuseisu, mida aktiivselt toetab USA.

Ettekäändeks rünnakule 11 miljardile eurole hinnatava Vene-Saksa gaasijuhtme vastu, mille ehitamine on juba alanud, kasutavad poliitikud Venemaa piirivalvurite poolt kahe Ukraina mereväekaatri ja puksiiri ning nende meeskondade kinnipidamist.

Saksamaa välisminister Heiko Maas rääkis Reutersi teatel ajakirjanikele Berliinis ühisel pressikonverentsil Sloveenia kolleegi Miro Cerariga, et Nord Stream 2 oli ja jääb kommertsprojektiks, mida arendataks edasi isegi siis, kui Saksamaa partnerettevõtted sellest lahkuksid.

"See (gaasijuhe — toim.) ehitataks valmis niikuinii, kuid sel juhul ei kaitseks keegi Ukrainat läbivat alternatiivset gaasi transiidimarsruuti," ütles minister Maas 3. detsembril.

Kes veel peale Saksamaa võiks Ukraina kaitseks sõna poetada

Sellega andis Saksamaa peadiplomaat ühemõtteliselt mõista, et ainult sakslased suudavad Moskvat veenda mitte jätma Kiievit ilma kõigist gaasitransiidituludest.

"Just sellepärast peame oluliseks oma poliitilist osalust (projektis — toim.) säilitada," ütles Maas.

Minister märkis, et projektis osalemine annab Saksamaale täiendava võimaluse avaldada poliitilist survet, sealhulgas mõjutada Moskva otsuseid Venemaa gaasitransiidiks läbi Ukraina. Minister tuletas meelde, et eelmise aasta augustis arutas kantsler Angela Merkel seda küsimust president Vladimir Putiniga ja saavutas temalt lubaduse säilitada gaasitransiit läbi Ukraina ja järelikult jätkata makseid Kiievile.

Porošenko tegi ettepaneku tühistada sõprusleping Venemaaga >>

Praegu saab Ukraina eelkõige Slovakkiasse ja Austriasse suunduva Vene gaasi transpordisüsteemi nõuetekohase toimimise tagamise eest hinnanguliselt 1 kuni 2 miljardit eurot aastas. Kiiev on veendunud, et Läänemere põhja mööda kulgeva Nord Stream 2 gaasijuhtme käikuandmine võimaldab Moskval täielikult loobuda Ukraina transiidi kasutamisest ja Kiiev kaotab seetõttu oma majandusele üliolulise raha.

Venemaa president Vladimir Putin on murelikele Slovakkiale ja Austriale kinnitanud, et nad saavad jätkuvalt vajalikud gaasikogused läbi Ukraina, kuid see gaas moodustab vaid vähem kui kolmandiku sellest, mis praegu läbi Ukrainas olevate torude Kesk- ja Ida-Euroopasse liigub.

Kui poliitika ei aita, siis ilmselt…

Konservatiivide parlamendifraktsiooni välispoliitikaekspert Jürgen Hardt selgitab, et Nord Stream 2 vastu suunatud sanktsioone võib Kertši vahejuhtumi valguses kaaluda tulevikus, kui poliitilised jõupingutused (Ukraina meremeeste vabastamiseks – toim.) tulemusi ei anna.

Portaal Sputnik Eesti on varem teatanud, et 25. novembril toimunud piiririkkumise intsidenti hindas Moskva kui tõkestatud Kiievi tahtlikku provokatsiooni, mis ohustas sisepoliitilistel eesmärkidel tema mereväelaste tervist ja vabadust.

Kaks Ukraina mereväekaatrit ja puksiir sisenesid Venemaa territoriaalvetesse, sooritasid seal Venemaa teatel ohtlikke manöövreid ja keeldusid allumast Venemaa piirivalve korraldustele, mille tulemusena nad sunniti jõuga peatuma ja vahistati.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
riigipiir, poliitika, rikkumine, majandus, Nord Stream 2, Heiko Maas, Kertši väin, Saksamaa, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad