04:11 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
28 0 0

USA kutsus esmaspäeval Euroopa Liitu üles gaasijuhtmest Nord Stream 2 loobuma. Kertši vahejuhtum peaks olema tõendiks kõigile meie partneritele, et gaasijuhtme ehitamine on halb idee, kirjutati USA välisministeeriumi avalduses.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert on varemgi öelnud, et gaasijuhtmeprojektiga Nord Stream 2 seotud riikidel tuleks hoolega järele mõelda, kas nad ikka vajavad seda, vahendab Pealinn.

Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st >>

"Kertši vahejuhtum peaks olema ilmselgeks tõendiks kõigile meie Euroopa partneritele, et gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamine on halb idee," kirjutati USA välisministeeriumi avalduses.

Saksa kantsler Angela Merkel kinnitas novembri lõpus, et ei tagane Nord Stream 2 gaasijuhtmest, kuid lubas tagada Ukraina püsimise Vene gaasi transiitriigina.

Pärast seda kui Venemaa hõivas pühapäeval kolm Ukraina alust ja võttis vangi üle 20 meremehe, ärgitab Ukraina president Petro Porošenko riike suurendama survet Moskvale.

Usutluses ajalehele Bild ütles Porošenko, et Moskvat tuleb survestada muu hulgas Vene-Saksa Nord Stream 2 projekti peatamisega.

Saksamaa ei kavatse Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti ilma jätta poliitilisest toetusest Moskva keeldumise pärast vabastada Ukraina mereväe laevad ja meeskonnad, kes on kinni peetud Venemaa riigipiiri rikkumise eest Kertši väinas. Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas sellest 3. detsembril Berliinis toimunud pressikonverentsil, kirjutas esmaspäeval uudisteportaali Sputnik Eesti autor.

Saksamaa välisminister Heiko Maas rääkis Reutersi teatel ajakirjanikele Berliinis ühisel pressikonverentsil Sloveenia kolleegi Miro Cerariga, et Nord Stream 2 oli ja jääb kommertsprojektiks, mida arendataks edasi isegi siis, kui Saksamaa partnerettevõtted sellest lahkuksid.

Provokatsioonid Mustal merel >>

"See (gaasijuhe — toim.) ehitataks valmis niikuinii, kuid sel juhul ei kaitseks keegi Ukrainat läbivat alternatiivset gaasi transiidimarsruuti," ütles minister Maas 3. detsembril.

Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu peasekretär ja Saksamaa liidukantsleri võimalik järglane Annegret Kramp-Karrenbauer tegi võimsa avalduse Euroopas alati aktuaalsel teemal: kuidas peatada agressiivne Venemaa, kirjutas RIA Novosti autor.

Euroopa Parlament valmistas ette resolutsiooni Nord Stream 2 peatamiseks
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Ühelt poolt kinnitas ta, et mistahes sõnad Putini türannia hukkamõistmiseks ja Ukraina noore demokraatia toetuseks on alati teretulnud. Võiks isegi Ameerika Ühendriike ja Euroopa Liidu riike üles kutsuda sulgema oma sadamad Aasovi merest tulevatele Venemaa laevadele, "kui tõestatakse, et Venemaa on agressor".

Kuid Nord Stream 2 ehitamise lõpetamise ettepanek on kuidagi liiga radikaalne ja sellega ei saa Kramp-Karrenbauer küll nõustuda. Aga kui Venemaa ka tulevikus halvasti käitub, võib Venemaalt ostetava gaasi koguseid vähendada, kuid seda alles tulevikus.

Portaal Sputnik Eesti on varem teatanud, et 25. novembril toimunud piiririkkumise intsidenti hindas Moskva kui tõkestatud Kiievi tahtlikku provokatsiooni, mis ohustas sisepoliitilistel eesmärkidel tema mereväelaste tervist ja vabadust.

Kaks Ukraina mereväekaatrit ja puksiir sisenesid Venemaa territoriaalvetesse, sooritasid seal Venemaa teatel ohtlikke manöövreid ja keeldusid allumast Venemaa piirivalve korraldustele, mille tulemusena nad sunniti jõuga peatuma ja vahistati.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Peamised teemad