08:54 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
5410

RIA Novosti publitsist Dmitri Lekuhh arutleb, milleni viib Ukraina soov seadustada pseudokiriklik struktuur.

Dmitri Lekuhh, RIA Novosti

Pärast seda, kui Kreeka ametlik kiriku-uudiste agentuur Romfea.gr avaldas 27.-29. novembrini toimunud Konstantinoopoli patriarhaadi Sinodi heaks kiidetud "Ukraina kiriku" põhikirja eelnõu esimese lehekülje, sai lõplikult selgeks, milleks ja kuidas "Ukraina ühtset õigeusku" peale suruti.

Alustuseks selgus, et mingist tõelisest autokefaalist (iseseisvusest – toim.) siin rääkida ei saa.

Kiriku peaks ei saa põhikirja järgi mitte patriarh, vaid kõigest metropoliit. See võtab automaatselt maha autokefaali küsimuse, mis tõlkes tähendab "isejuhtimist" või "omavalitsust". See metropoliit hakkab kõikide kirikukaanonite kohaselt alluma Istanbuli poolt sealsamas Istanbulis "kanooniliselt valitud ja ordineeritud" ülemustele.

Tähendab tegelikult ei saa kogu see korralagedus olema mingi "Ukraina ühendatud õigeusukirik", vaid kõigest Konstantinoopoli patriarhaadi üks "provintsidest" koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Loomulikult ei suuda Ukraina kirik oma pühakuid kuulutada, ta peab Konstantinoopoli patriarhaadile petitsiooni esitama, millele siis antakse (või ei anta – vastavalt ülemuste äranägemisele) heakskiit.

Oma alalise Sinodi asemel koguneb "iga-aastane Sinod", mille liikmeid roteeritakse pidevalt. Ka uue kiriku siseseid vaidlusi hakkab lahendama Konstantinoopoli patriarh, kui kavandatava struktuuri juht isiklikult.

Paradoks, muide, seisneb selles, et "Moskva" kanoonilisel Ukraina õigeusu kirikul on vabadusi hoopis rohkem. Tal on oma alaline Sinod ja kanoniseerimise õigus. Ja Kiievi metropoliit on Vene Õigeusu Kiriku Püha Sinodi liige, kuid Kiievi metropoliit Konstantinoopoli Sinodisse kuuluma ei hakka.

Kohtumisele Porošenkoga tuli ainult kolm UÕK esindajat
© Sputnik / Алексей Витвицкий

… Ukraina õigeusklikest on kahtlemata väga kahju. Kuid toimunu on olemuselt ka sügavalt sümboolne. Sellest vaatenurgast tuleks rääkida mitte niivõrd usulistest, kuivõrd poliitilistest ja ideoloogilistest küsimustest.

Ja nimelt Ukraina praeguse eliidi ideoloogia aluseks olevast "ukraina rahvuslusest". Selle ideoloogia alusteks olid hinge vaakuva Austria-Ungari empiiria, mille eesmärk oli lahendada "kolkaküsimusi" ja Venemaa impeeriumisse kuuluv "Poola aadelkond", kellel ei olnud mõistagi mingeid "Ukraina vabastamise" plaane ja kes pidas väikevenelasi vaid Poola probleemide lahendamiseks vajalikuks "kahurilihaks".

Hiljem, kui Vene impeerium varises Ukrainast mittesõltuvatel põhjustel kokku, ei suutnud "Ukraina rahvuslased" (erinevalt Poola omadest) selle katastroofi vilju ära kasutada ja hakkasid alguses sakslaste ja pärast Saksa keisri lõplikku lüüasaamist juba Poola võimu kummardama. Hiljem, enne Teist maailmasõda, läks võim uuesti Saksamaa kätte. Ja kui see võim taas murti, leidis Ukraina natsionalism endale uued peremehed, peamiselt Läänt juhtiva Ameerika Ühendriikide näol.

Ukraina president Petro Porošenko ja isehakanud Kiievi patriarh Filaret Denissenko
© AP Photo / Mykhailo Markiv

Kiriku tüli>>

Mis siin nii hämmastavat on? Õige, see, et "ukraina rahvuslus" pole kunagi – rõhutan mitte kunagi! — otsinud võimu allikat oma rahva seast.

Veelgi enam, aeg-ajalt käitus ta ukrainlaste suhtes suisa vaenulikult, õigustades nende suhtes kõike, isegi osalist genotsiidi. Rangelt võttes ei ole sellel "ideoloogial" isegi ideaaljuhul mingit pistmist hirmsa, kuid mõistetava "aaria rassi", "heledapäisuse" ega muu natsionaal-sotsialistliku atribuutikaga.

Ei, see on kõigest "lakeide jutlus", mis on tulvil põlgust enda ja oma rahva vastu, kes tunneb end teise sordi inimestena ja põleb soovist teenida kõrgklassi. Seetõttu ei olegi midagi üllatavat kohaliku kiriku äkilise iseseisvuse allutamise sarnasuses Konstantinoopoli patriarhaadile.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
kirik, Bartolomeus, Petro Porošenko, Kiiev, Konstantinoopol, Ukraina

Peamised teemad