12:39 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
4211

Huawei finantsdirektori vahistamist kommenteerides ütles Euroopa Komisjoni asepresident ja ühtse digitaalturu volinik Andrus Ansip, et on mures Hiina elektroonikatootjate pärast, kuna nad kõik teevad koostööd luureteenistustega.

TALLINN, 8. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. kmvfhEesti eurovolinik Andrus Ansip võib sattuda kahtluse alla Brüsseli otsuse rikkumises, mis lubas karistada liikmesriike, ettevõtteid ja ametnikke, kes aitavad kaasa USA ühepoolselt kehtestatud Iraani-vastaste sanktsioonide rakendamisele. Eesti esindaja Euroopa Komisjonis avaldas toetust Huawei töötaja vahistamisele Kanadas, keda süüdistatakse Iraani vastu suunatud USA sanktsioonide rikkumises.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

USA-s leiutati totaalse kontrolli süsteem Hiinas
© Sputnik / Максим Богодвид

7. detsembril Brüsselis toimunud pressikonverentsil küsisid ajakirjanikud EL digitaalvoliniku Andrus Ansipi kommentaari palju kõmu tekitanud Huawei Technologies finantsdirektori Meng Wangzhou arreteerimisele Vancouveri lennujaamas, keda süüdistatakse väidetavalt Iraaniga kauplemises.

Eesti endine peaminister vastas, et "me peaksime muretsema" selliste Hiina telekommunikatsiooniettevõtete pärast, nagu Huawei.

"Nad on sunnitud tegema koostööd luureteenistustega," ütles volinik Ansip (19.50 pressikonverentsi salvestuse algusest).

Ta lisas, et mõned Hiina ettevõtted on sunnitud varustama nutitelefonide tarkvara niinimetatud "tagaustega". "Olen alati olnud selliste tagauste vastu," ütles Ansip, märkides, et ei ole Kanadas toimunud sündmustega eriti kursis. Komisjoni volinik ei kommenteerinud Huawei finantsdirektori kahtlast vahistamist ega maininud Washingtoni poolt Teherani vastu kehtestatud sanktsioonide mittetunnistamist ELis.

Meng Wangzhou arreteerimise kuupäev ja põhjused tekitavad kahtlusi

Huawei teenis möödunud aastal ligi 90 miljardit eurot ja teda peetakse Hiinas eeskujuks ja heaks näiteks riigi saavutustest telekommunikatsiooni, elektroonika ja side valdkonnas, märgib Reuters Ansipi avaldusega seoses. Ettevõte on möödunud Ameerika Apple'ist ja on nüüd Samsungi järel teisel kohal müüdud nutitelefonide arvult maailmas. Huawei asutaja ja juht Ren Zhengfei on maailmas tuntud väga rikka ja mõjuka ettevõtjana, kellel on president Xi Jinpingi isiklik toetus. Tema tütar vahistati Washingtoni taotlusel Kanadas 1. detsembril, st peaaegu samaaegselt Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi ja tema Hiina kolleegi läbirääkimistega Buenos Aireses, kus puhkenud kaubandussõjas saavutati ajutine vaherahu.

Xinhua agentuuri teatel reageeris Peking Meng Wangzhou arreteerimisele teravalt ja nõudis selgitusi ning tema viivitamatut vabastamist, märkides, et ei ettevõte ega selle transiidilennult maha võetud finantsdirektor ei ole rikkunud Kanada ega Ameerika seadusi. Huawei reaktsioon vahejuhtumile oli arusaadavatel põhjustel tagasihoidlikum, ettevõtte aktsiate väärtus langes.

Huaweid kahtlustatakse USA luureteenistuste petmises

Selle aasta novembris kutsus Washington liitlasi üles loobuma Huawei toodetud seadmete kasutamisest, kuna USA-s kahtlustatakse ettevõtet oma eksporttoodangu varustamises nuhkvara ja —kiipidega. Siiani pole mingit alust uskuda, et need kahtlused oleksid kuidagi seotud skandaalsete avaldustega väidetavalt häkkimise otstarbel paigaldatud mikrokiipide tuvastamisest USA-sse tarnitud Hiina päritolu elektronplaatides.

Lisaks Ameerika Ühendriikidele on ka Austraalia, Uus-Meremaa ja mitmed suured Euroopa telekommunikatsiooniettevõtted viimastel kuudel teatanud oma keeldumisest Huawei tehnoloogia kasutamisest riigi ja uue põlvkonna sidesüsteemides. Üsna ootamatult tuli sarnane avaldus ka Tallinnast, kus Riigi infosüsteemide amet, nagu Sputnik Eesti juba teatas, "soovitas" mitte kasutada Huawei seadmeid riikliku või salajase teabe edastamisel, väites, et ettevõtte toodangut riiklikes struktuurides enam ei kasutata.

Meenutab konkurentsivõitluse räpaseid võtteid
Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Штоль

Paljud eksperdid usuvad, et kogu see lugu Huawei vastu suunatud vahistamiste ja kahtlustustega lõhnab halvasti ja Eesti ei peaks kiirustama selle kampaaniaga liitumisega. Tundub, et Tallinn on oma suhete kujundamisel Hiinaga käitunud hooletult ja kipub Pekingit solvama, sest ei mõsta "asjade tegelikku seisu" ja tagamaid.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Paljud Euroopa ja maailma riigid valmistuvad telekommunikatsioonide üleminekuks uuele, viienda põlvkonna 5G juhtmeta andmesidesüsteemile ja globaalsete IT-sektori ettevõtete vahel käib juba tavainimeste jaoks nähtamatu "taplus" selle väikese, kuid väga kalli revolutsiooni jaoks vajalike seadmete hangete pärast.

Rünnak Huawei vastu võib osutuda eduka konkurendi vastu ettekavatsetud laimukampaaniaks või Washingtoni toetatavate korporatsioonide huvide kaitseaktsiooniks.

Tagid:
Huawei, Andrus Ansip, Hiina, Eesti

Peamised teemad