12:47 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
10910

​Trumpi probleem seisneb selles, et kõige ratsionaalsem vastus, mida ta pakkuda suudab, on kirjutada paar vihast säutsu, mitte rohkem.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

Väga harva on Ameerikat rahvusvahelisel areenil niimoodi alandatud nagu käesoleval nädalal Viinis toimunud läbirääkimistega. Donald Trump otsustas mängida nafta megakartelliga OPEC+Venemaa geopoliitilist pokkerit ja tõstis korduvalt avalikult panuseid, lootuses põlvel katki murda õliliidu vastupanu ja isegi osalejate enesehinnang. Tegelikkuses kukkus aga välja suurim alandus, mis geopoliitilise pokkerimängijaga üldse juhtuda saab: tema bluff paljastati, tema kombinatsioon nurjus ja tema geopoliitilised vastased jagasid omavahel kogu mängupanga.

Katar lahkub OPEC-ist >>

Just nii tuleks tõlgendada OPEC+Venemaa Viinis toimunud läbirääkimiste tulemusi, seda enam, et Lääne juhtivad meediaväljaanded jälgisid neid kõnelusi üksnes Ameerika Ühendriikide presidendi ja Venemaa ning Saudi Araabia vastasseisu vaatevinklist.

"Kas OPEC suudab Trumpi madalate naftahindade nõudele avalikult mitte alluda?" küsis enne Viini tippkohtumist Briti BBC.

Pärast kaht päeva intensiivseid läbirääkimisi, mida saatsid mitte ainult Trumpi "verbaalne interventsioon" Twitteris, vaid ka USA Viini saabunud emissaride otsene sekkumine, saadi sellele ühemõtteline vastus: jah, OPEC riigid on valmis ignoreerima maailma hegemooni otseseid nõudmisi ja tegema seda avalikult ning Washingtoni maksimaalselt alandaval viisil.

Olukorra tõsiduse mõistmiseks tuleks vaadata OPEC+Venemaa otsuse langetamise konteksti. Mõni kuu varem pettis Donald Trumpi administratsioon Saudi Araabia juhtkonda kõige otsesemas mõttes, sundides teda maailma naftatootmise liidrina suurendama naftatootmist, et teoreetiliselt kompenseerida Iraanile kehtestatud sanktsioonidest tingitud langust nafta maailmaturul. 

Trumpi konksu otsas: miks saudid OPEC-i reetsid >>

Trump rääkis avalikkusele Iraani naftaekspordi viimisest nulli, kuid müüs samal ajal Araabia partnerite seljataga aktiivselt "indulgentse" sanktsioonide ajutiseks vabastamiseks ja jõudis neid müüa kaheksale Iraani naftaimportijale. Kui pettus ilmsiks tuli, hakkasid naftahinnad langema ja Ameerika Ühendriikide Saudi partnerid sattusid äärmiselt ebameeldivasse olukorda.

Esiteks, neid "tõmmati" avalikult ja küüniliselt ning teiseks, Ameerika president mitte ainult ei palunud ebamugavuste ja ilmse majanduskahju eest (mis väljendus kümnetes miljardites dollarites) vabandust, vaid vastupidi — kiitles oma võimega naftahindu alandada ja nõudis, et valijad hindaksid tema haaret äritegevuses ja suutlikkust häid tehinguid teha. Teatud osa maailma meediast rõõmusta Trumpi sellise tegevuse üle ja kiitis teda tema edukate geopoliitiliste sammude eest.

Pärast seda, kui puhkes skandaal Saudi ajakirjanikust dissidendi tapmise ümber Türgis, kes valitsuse kritiseerimisest vabal ajal töötas kolumnistina USA väljaandes The Washington Post, jõudsid osad naftaturu eksperdid järeldusele, et Trumpil on ideaalne, võimas ja peaaegu igavene survevahend Riyadile, mille abil saab Saudi Araabiat sundida langetama naftahinda kasvõi kümnele dollarile barreli eest.

Paljudele tundus tõesti, et Washington saavutas uskumatut edu, taastades oma kontrolli OPECi üle, mis näis olevat kadunud pärast seda, kui Riyadh võttis kursi strateegilisele lähenemisele Venemaaga ja maailma naftahindade ühisele mõjutamisele. Pole üllatav, et OPEC+Venemaa tippkohtumise eel oli põhiküsimuseks, kui kaugele on osavõtjad valmis Ameerika Ühendriikide tahte vastu minema? Küsimus oli eriti oluline seoses USA ametivõimude võimalike sanktsioonide ning meetmetega pärast niinimetatud NOPEC seaduse vastuvõtmist. See võimaldab USA valitsusel esitada selliseid tehinguid sooritavate isikute vastu hagisid Ameerika kohtutesse.

Donald Trump esitas oma nõudmised Twitteris: "Loodan, et Saudi Araabia ja OPEC ei vähenda naftatootmist. Naftahinnad peaksid praegust tootmismahtu arvestades olema palju madalamad!"

​Veelgi enam, presidendi administratsiooni eriesindaja Brian Hook lendas isiklikult Viini, et pidada Saudi Araabia delegatsiooni juhiga maha "hariv vestlus" isegi vahetult enne OPEC+Venemaa tippkohtumist.

Kohtumise tulemus oli Lääne rahandusmeediale šokeeriv. Peamiseks tuleb pidada osavõtjate teadvustamist, kui oluline oli selles Venemaa tugev positsioon ja poliitiline mõju. Üks tund enne kahepäevase raske läbirääkimistemaratoni lõppu kirjutas Bloombergi erikorrespondent Viinist: "Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak püüab naftatoodangu parameetrite osas saavutada Iraani ministri Bizhan Zangane'i nõusolekut. See on veel üks märk, kui mõjukas (ja võiks öelda — domineeriv!) on Moskva täna OPEC-i küsimustes. Kui kokkulepe (naftatootmise vähendamiseks, mis eeldab Saudi Araabia, Iraani ja teiste tippkohtumisel osalejate nõusolekut) ikkagi saavutatakse, siis toimub see tänu Novakile."

​Venemaa minister osutus vägagi tõhusaks läbirääkijaks: OPEC+Venemaa ühisavaldus näitab, et naftatootmist vähendatakse 1,2 miljoni barreli võrra päevas, mis osutus turu ootustest palju suuremaks ja see otsus ei vastanud kuidagi Ameerika diplomaatia nõuetele. Lääne meedia ja eksperdid mõistsid kohe, kes siin kaotajaks jäi. "Vaatamata Trumpi survele jõudsid OPEC ja Venemaa kokkuleppele tootmise vähendamises," kirjutab Briti uudisteagentuur Reuters.

"Kuuendat korda järjest (pärast tundidepikkusi läbirääkimisi) suutsid OPEC ja liitlased üllatada turgu tootmise tõsise vähendamisega ja nüüd ootab kartell Donald Trumpi reaktsiooni," prognoosib Bloomberg.

​Trumpi probleem seisneb selles, et kõige ratsionaalsem vastus, mida ta pakkuda suudab, on kirjutada paar vihast säutsu, mitte rohkem. OPEC+Venemaa otsuse osalejad mõistavad juba, et kuningas (Ameerika hegemooni mõttes) ei ole mitte ainult alasti, vaid külmetab aluspesus ajaloo külmas tuules silmnähtavalt ja mida rohkem Trump naftahindade osas lärmi lööb, seda rohkem hakatakse poliitilisel areenil aru saama, et tema võimalused Moskvat ja Riyadhi mõjutada on väga piiratud.

Pealegi, kui Ameerika Ühendriigid hakkavad Saudi Araabiat või Venemaad liigselt survestama, kiirendab see vaid naftadollarisüsteemi lammutamist ja Riyadhi poolt Venemaa õhutõrjeraketisüsteemide ostmist kindlustuspoliisina Ameerika ülemääraste jõuvõtete eest. Kui tiiger uriseb ja keegi teda ei karda, siis tähendab see, et tiiger on paberist. Trumpi katsed kasutada oma presidendi-Twitterit juhtkonsoolina on läbi kukkumas ning see on selge märk, et Ameerika impeerium liigub samm-sammult vastu oma loojangule.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
poliitika, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad