00:26 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
25420

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas pidas laupäeval volikogu ees kõne, milles ütles, et riigikogu valimiste eel valetatakse rahvale nii maksulaekumiste, massiimmigratsiooni kui ka välis- ja julgeolekupoliitika teemadel.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. "Valeuudiste levitamine ja alusetute hirmude külvamine ühiskonnas, opositsioonierakondade üha agressiivsemad rünnakud, põhimõttelised eriarvamused valitsuskoalitsioonis, reaalajas sündmuseid kajastavad valitsuskriisi blogid meedias," vahendas Pealinn viitega BNS-le peaministri sõnu.

"Ühiste pingutuste ja tugeva meeskonnavaimu toel suutsime leida lahenduse erimeelsustele koalitsioonis ning taastada rahuliku töörütmi. Nüüd on kõige olulisem võtta 12. detsembril Riigikogus vastu 2019. aasta riigieelarve, mis viib kogu Eestit edasi ning tõstab meie inimeste heaolu," sõnas Ratas. 

President kuulutas välja riigikogu valimised >>

"Vaadates mitmeid Euroopa riike meie ümber näeme, kui kerge on koalitsioone lõhkuda ning kui palju raskem on neid luua ja koos hoida. Sama näitab tegelikult ka meie enda kodumaa kogemus. Iseseisvuse taastanud Eesti Vabariiki on juhtinud juba 16 valitsust. Seejuures on vaid Mart Laari ja Andrus Ansipi valitsused meie omast kauem ametis püsinud. Tunnustan igaühte teist, kõiki meie toetajaid ning häid koalitsioonipartnereid selle ühise saavutuse eest," märkis ta. 

Stenbocki maja
© Sputnik / Денис Грабусов

Tema sõnul on mitmed opositsioonierakonnad valmis pea kõigeks, et võimule pääseda. "Järgmised kolm kuud on oodata jõulisi ja isiklikke rünnakuid Keskerakonna ning peaministri vastu. Meil tuleb selleks vaimselt valmis olla. Keskerakond ei ole kunagi kartnud konkurente ega poliitilisi rünnakuid. Me võtame iga väljakutse vapralt vastu ning lähme võitma iga vastast ja iga valimist. Teine koht pole meid eales rahuldanud," sõnas Ratas.

Riigikogu valimiste eel külvatakse taas palju hirme ning otsesõnu valetatakse rahvale nii maksulaekumiste, massiimmigratsiooni kui välis- ja julgeolekupoliitika teemadel, märkis peaminister.

"Me ei lähe kunstlike vastanduste ja sisutühjade kraaklemistega kaasa. Keskerakond pole tuulelipp, mis laseks endale võõrast agendat peale suruda. Me oleme tulnud poliitikasse, et pakkuda kindlustunnet oma liikmetele, toetajatele ja kõigile Eestimaa inimestele. Ja seda, head sõbrad, ma luban, et me ka teeme," ütles Ratas.

 Keskerakonna toetus eestlaste seas on teisel kohal >>

Keskerakonna üldtoetuse kasvu taga on paljuski toetuse kasv eestlastest valijate seas, kus novembris mindi mööda EKRE-st ja tõusti Reformierakonna järel teisele kohale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Aastaid on Keskerakonda saatnud nn vene partei kuvand, kuid Jüri Ratase erakonna esimeheks oleku ajal on ta hakanud pöörama erakonda eestikeelsete valijate poole ja kui vaadata statistikat, siis üsna õnnestunult.

Sellest, miks riigi valitseva erakonna vasaktiiba Yana Toomi ja Mikkail Kõlvarti näol tuleks kindlasti säilitada, rääkis portaalile Sputnik Eesti oktoobikuus Eesti politoloog Igor Rosenfeld.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Võimule jäädes ja Eestis valitsevatele parempoolsete vaadetega parteidele mööndusi tehes kaotab Keskerakond oma eripära ja on suuteline tegutsema vaid tänasele Eesti poliitikale iseloomulike klišeede järgi. Seda väitis portaalile Sputnik Eesti Igor Rosenfeld.

Ta meenutas, et Keskerakonna võimuletulek valitsuskoalitsiooni koosseisus 2016. aasta sügisel kasutati riigis domineeriva parempoolse poliitmasina poolt ära omal kombel partneri, kes selle ajani oli aastakümneid opositsioonis olnud, "embustega lämmatamiseks".

Valitsusekriis

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas ka Eesti valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist.

Riigikogu hoone juures toimus 26. novembril "reeturliku rändepoliitika" vastane meeleavaldus, mille korraldas opositsiooniline Konservatiivne rahvaerakond (EKRE). Meeleavalduse läbiviimise kohavalikut selgitati asjaoluga, et samal päeval pidi istungisaalis toimuma valitsuse ja ühiskonna lõhestanud ÜRO ränderaamistiku arutelu.

Riigikogu kiitis täiendaval istungil heaks avalduse ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta. Avalduse vastuvõtmise poolt hääletas 41 saadikut, vastu oli 27 ning erapooletuid ei olnud.

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne. (Allikas: Vikipeedia).

Tagid:
vale, poliitika, valimised, Keskerakond, Riigikogu, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad