05:53 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
2101

Tegemist on Venemaa ja Ukraina suhete alusdokumendiga, mis hõlmab kahe riigi strateegilist partnerlust "vastastikuse lugupidamise <...> alusel."

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Ülemraada ajalehes Golos Ukrainõ avaldati seadus Venemaaga sõlmitus sõpruse ja koostöö lepingu tuhistamise kohta, see jõustub kolmapäeval, 12. Detsembril, teatas RIA Novosti.

"Lepingu lõpetamine vabastab Ukraina igasugustest kohustustest selle täitmisel ning ei mõjuta õigusi, kohustusi ega Ukraina õiguslikku seisundit, mis kõnealuse lepingu täitmise tulemusena kuni selle kehtivuse lõpetamiseni on tekkinud," öeldakse sõnumis.

Mispärast Kiiev Venemaalt pärit meeste sissesõitu piiras>>

Sõprusleping

Venemaa Föderatsioon ja Ukraina allkirjastasid sõprus-, koostöö- ja partnerluslepingu 1997. aastal. Selle kehtivusajaks määrati kümme aastat koos järgneva automaatse pikenemisega, juhul kui osapooled ei esita vastuväiteid.

Tegemist on Venemaa ja Ukraina suhete alusdokumendiga, mis hõlmab kahe riigi strateegilist partnerlust "vastastikuse lugupidamise, suveräänse võrdsuse, territoriaalse terviklikkuse, piiride puutumatuse, vaidlusküsimuste rahumeelse lahendamise, jõu kasutamisest või jõuga ähvardamisest, kaasa arvatud majanduslikest ja muudest surveavaldustest hoidumise põhimõtete alusel."

Osapooled kohustusid mitte sõlmima kolmandate riikidega teineteise vastu suunatud lepinguid ja mitte lubama kasutada oma territooriumi "teise poole turvalisuse kahjustamiseks".

Putin põhjendas keeldumist Porošenkoga suhtlemisest>>

Leping näeb ette ka majanduslikku lõimumist ja ühise majandusruumi moodustamist. Lisaks sellele kohustusid osapooled arendama võrdõiguslikku ja vastastikku kasulikku koostööd majanduses ning hoiduma sammudest, mis võivad põhjustada teineteisele majanduskahju.

Erilist tähelepanu pöörati osapoolte koostöö arendamisele riiklike kütuse- ja energiakomplekside, transpordi-, side- ja informaatikasüsteemide toimimise kindlustamisel.

Hiljuti otsustas Ülemraada jätta leping pärast 2019. 1. aprilli pikendamata. Algatust toetas 277 rahvasaadikut, sel puhul nõutavaks häältemiinimumiks oli 226 häält.

Esmaspäeval, 10. detsembril kirjutas Petro Porošenko seadusele alla.

Moskvas avaldati kahtlust, kas see samm Ukraina rahvale kasuks tuleb.

Tagid:
sõprusleping, sõprus ja koostöö leping, Ukraina Ülemraada, Kiiev, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad