17:48 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
5510

Autoriteetne Business Insider avaldas šokeerivad andmed USA väliskaubanduse kohta: oktoobris kaotasid USA ettevõtted kaitsemeetmete tasumisega 6,2 miljardit dollarit - see on absoluutne ajalooline maksimum.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Mida on Peking teinud selliste kahjude vältimiseks ja millised on Venemaa võimalused Hiina siseturul vabaks jäänud koha ülevõtmiseks — RIA Novosti materjalis.

Tõrvatünn

See aasta maikuu oli USA väliskaubanduse kõige sügavama kriisi lähtepunkt. Kui jaanuarist aprillini oli Ameerika ettevõtete impordi ja eksporditehingute kogumaksumus kaubavahetuses Hiinaga 10,8 miljardit dollarit, siis maist augustini peaaegu kolmandiku rohkem — 15,1 miljardit eurot. Samal ajal on tollimaksude kogusumma aasta-aastalt rohkem kui kahekordistunud.

Möödunud aasta oktoobris maksid USA firmad impordi- ja eksporditollimaksudeks 6,2 miljardit dollarit, eelmise aasta oktoobris makstud 3 miljardi vastu. Sealhulgas Hiina kaupade importijad maksid Hiina maksude tasumiseks 2,6 miljardit dollarit, võrreldes 0,4 miljardiga "sõjaeelsel" perioodil. Loomulikult mõjutas selliste suurte tasude maksmise kohustus tõsiselt Ameerika ettevõtete äritegevust.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

Suurenevad kulud peletavad potentsiaalseid investoreid, kaupade hinnad tõusevad (inflatsioon oli oktoobris 0,3% võrreldes 0,1%-ga septembris), müük väheneb. Selle tulemusena on ettevõtete juhtkond sunnitud kulusid optimeerima, sealhulgas loobuma tootmise laiendamisest ja uute töötajate palkamisest.

Trumpi säutsude põhjal otsustades, on ta sellise olukorraga üsnagi rahul. "Me teenime oma tariifidega miljardeid ja teeme Ameerikale taas rikkaks," kirjutab Ameerika president.

​Lühiajalises perspektiivis aitavad impordi tõkketollid tõepoolest USA riigikassat täita. Võib-olla oligi see peamine põhjus, miks USA Föderaalreserv tõstis oma jooksva aasta SKT kasvuprognoosi 2,8%-lt 3,1%-ni. Kuid pikemas perspektiivis toob Ameerika ettevõtete käibe vähenemine koos tarbijahindade tõusu ja investeerimiskliima halvenemisega kaasa majanduskasvu aeglustumise. Oktoobri alguses vähendas Rahvusvaheline valuutafond (IMF) oma maailmamajanduse olukorra järjekordses ülevaates USA SKT kasvuprognoosi 2019. aastaks 2,7%-lt 2,5%-ni.

Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma — WTO menetleb üheksat hagi USA vastu>>

Aasta keskel Trumpi kehtestatud piirangumeetmete peamiseks põhjuseks oli tema enda sõnul Hiina kaubavahetuse ebaõiglane proportsioon, täpsemalt kaubavahetuse kasvav puudujääk.

Teisisõnu, Washingtonile Valge Maja peremehe isikus ei meeldinud, et USA ostab rohkem kui müüb. Kuid siin pole edu veel märgata. Ameerika Ühendriikide ja Hiina kaubandusbilansi puudujääk on viiendat kuud järjest kasvanud ning oktoobris kasvas see tervelt 1.7% võrra 55,5 miljardi euroni. See on viimase kümne aasta suurim näitaja 2008. kriisiaasta oktoobrist alates.

Püha koht pole kunagi tühi

On oluline rõhutada, et USA eelarvepuudujäägi kasvu ei põhjustanud Ameerika Ühendriikide impordi, vaid vastupidi — Ameerika kaupade ekspordi vähenemine Hiinasse — 25% aastas. Pärast Washingtoni välja kuulutatud kaubandussõda hakkas Peking otsima uusi tarnijaid siseturule.

Karavan läheb edasi: Ameerika ettevõtted keerasid Trumpi ümber sõrme>>

Novembri alguses toimus Šanghais ilmselt kõige kummalisem mess sedalaadi ürituste ajaloos — China International Import Expo (CIIE). Reeglina tutvustatakse sellistel foorumitel külalistele vastuvõtva riigi eksporttoodangu parimaid näidiseid ja sõlmitakse vastavaid lepinguid. Seekord aga osalesid CIIE-l riigid ja ettevõtted, kes soovisid reklaamida oma toodangut Hiina turul.

Näituse aukülaline oli Venemaa, kelle delegatsiooni juhtis peaminister Dmitri Medvedev. Messile saabus suur delegatsioon ligikaudu poolte Venemaa Föderatsiooni piirkondade ja ettevõtete esindajatest. Venemaa paviljonis oli võimalik leida kõige mitmekesisemaid tooteid, näiteks toiduaineid, elektroonikat ja põllumajandustehnikat. Paljude valdkondade sortiment oli väga lai.

Foorumil sõlmiti Moskva ja Pekingi vahel kokkulepped toiduainete, kõrgtehnoloogiliste toodete, meditsiinikaupade ja —seadmete, kosmeetika- ja tervisekaupade ning ehete tarnimiseks. Lepingutele lubas Peking tagada kolmekümneprotsendilise käibemaksuhüvitise ja nullmääraga tollimaksu. Suurimaks tehinguks võib pidada Atomstroieksport'i lepingt Jiangsu provintsis asuvale Tainwani tuumaelektrijaamale kahe reaktori ehitamiseks ja kiiretel neutronitel töötava tuumareaktori demonstreerimiseks.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Hiljuti avati Šanghais Venemaa ekspordikeskuse esindus — see on oluline samm Moskva ja Pekingi vahel rahvuslikes valuutades tehtavate arvelduste osakaalu suurendamise lepingu sõlmimisel, mis Vnešekonombanki juhi Igor Šuvalovi sõnul võib toimuda veel enne käesoleva aasta lõppu.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
Xi Jinping, Donald Trump, Dmitri Medvedev, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad