06:11 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
22420

Brüssel näeb ÜRO rändepaketis testi Euroopa riikide valmidusele liberaalset sisserändepoliitikat vastu võtta – EL arvates kukkus seitse riiki humanismikatsel läbi.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel peab seitsme Euroopa Liidu liikmesriigi keeldumist hääletada ÜRO ülemaailmse rändepakti poolt Marrakeshis populismi ilminguks ja mänguks mõnede valijate rahvuslikel tunnetel. Eesti toetas seda rahvusvahelist deklaratsiooni ainult poliitilise kriisi ja rahvuslastele järeleandmiste hinnaga.

Marokos kiideti heaks ÜRO ülemaailmne ränderaamistik >>

Otsustades Brüsseli-meelsetes ajakirjandusväljaannetes avaldatu põhjal on Euroopa Liidu ametlik pealinn nende EL riikide suhtes, kes eelnevalt kokkulepitud ÜRO rändepaketti toetamast keeldusid, kriitiline. Nii avaldas väljaanne Euractiv mitme liidu liikmesriigi pakti poolt hääletamisest keeldumise peamise põhjusena "migratsioonivastast populismi".

Maroko Kuningriigis toimunud konverentsi otsus kinnitatakse 19. detsembril toimuval ÜRO Peaassambleel ning Brüssel kardab ebameeldivaid üllatusi, mis võiksid ELi positsiooni dialoogis Aafrika ja Aasiaga kahjustada. Liidu võimud arvavad samuti, et EL oma sisserändepoliitika heakskiitmine saab olema oodatust veelgi raskem.

Saksamaa ja Prantsusmaa tandemi välja pakutud uue direktiivi eelnõud arutatakse praegu liikmesriikides, kus tuleb otsustada, kuidas pagulaste ja sisserändajatega toimida.

Natsionalismi väike võit Eestis

EL mustas nimekirjas on Austria, Bulgaaria, Tšehhi Vabariik, Ungari, Läti, Poola ja Slovakkia. Eesti otsustas praktiliselt viimasel hetkel hääletada pakti poolt, kuid pidi selleks ületama valitseva koalitsiooni erakondade konflikti, kus rahvuslik IRL nõudis rahvusvahelise dokumendi toetamisest keeldumist.

Kohalike rahvuslaste survel ja protestimeeleavalduste saatel keeldusid Eesti president, peaminister ja isegi välisminister Maroko pealinna sõitmast, kuigi ÜRO nägi ette riikide osalemise konverentsil kõrgemal tasemel, see tähendab, et seal oleks pidanud olema riigipead ja valitsusjuhid.

FT: vaidlused ränderaamistikku üle on lõhestanud valitsusi >>

Marokos Marrakechis 10. detsembril toimunud ÜRO konverents kiitis mitmete Euroopa Liidu riikide, sealhulgas Eesti elanikkonna rahvusliku osa emotsionaalsete protestide põhjuseks olnud ülemaailmse rändepakti üldjoontes heaks.

Tallinna kesklinnas toimunud meeleavaldus, millest Sputnik Eesti on teatanud, kogus tõenäoliselt rohkem osalejaid kui praegu elab riigis neidsamu "soovimatuid" sisserändajad.

Kantsler Merkel meenutas natsismi julmusi

Eestit esindas Marrakechis suursaadik ÜRO-s Sven Jurgenson. Välisministeeriumi ametlikul võrgulehel teateid Marokos toimunud üritustest pole.

Ungari läheb suhetes Euroopa Liiduga täispangale >>

Nii et riigis leviv natsionalism saavutas küll väikese, kuid siiski võidu, mis on mõnede poliitkommentaatorite arvates lähenevate parlamendivalimiste künnisel tähelepanuväärne ja samas ka murettekitav. Tallinnal pole lähiajal mingit põhjust natsionalismi ja šovinismi rolli riigi sisepoliitikas eitada.

"Me ei tohiks hirmudele ja valedele ideoloogilistele seisukohtadele järele anda," ütles ÜRO peasekretär Antonio Guterres Marrakechis kohal viibivatele liidritele, sealhulgas Saksamaa kantsler Angela Merkelile, Kreeka peaminister Alexis Tsiprasele, tema kolleegidele Taanist ja Hispaaniast Lars Rasmussenile ja Pedro Sanchezele.

Kantsler Merkel ütles oma kirglikus kaitsekõnes paktile, et tema riigist "levis maailma natsism, mis põhjustas humanismile uskumatut valu". "Vastuseks puhtatõulisele natsionalismile oli Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni asutamine ja kohustus otsida vastuseid meie probleemidele ühekoos," ütles Merkel, tuues paralleeli natsismi ja praeguste protestidega sisserändajate suhtes.

Tagid:
rändepakt, rändekriis, migratsioon, ränderaamistik, EL, ÜRO, Brüssel, Marrakech, Maroko

Peamised teemad