18:40 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
5910

Euroopa Parlament tulistas Nord Stream 2 projekt peatamisele üles kutsuva resolutsiooni vastuvõtmisega jalga. Aga mitte endale, vaid Euroopale. Tõsi, esialgu paukpadruniga, kuna dokumendil puudub seaduslik jõud. Nüüd võib üsnagi veendunult öelda, et sihtmärk on "sisse lastud". On jäänud veel lahingmoon laadida.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Üldiselt ei juhtunud midagi erilist — see kollektiivse parlamentaarse mõtte organ võtab konveiermeetodil vastu kõikvõimalikke Venemaale pühendatud kirjanduslikke ja poliitilisi oopuseid. Loomulikult ainult negatiivse toimega. Tuleb vaid tänada mitmete, peamiselt Kesk- ja Ida-Euroopa riigi esindajate patoloogilist aktiivsust.

Venemaal nimetati EP resolutsiooni Nord Stream 2 kohta arulageduseks >>

Nad sõna otseses mõttes sügelevad ja nende päev on möödunud asjata, kui nad pole sõrmest välja imenud ega avalikustanud uut Venemaa-vastast initsiatiivi või ei ole nende puudumisel kasvõi Venemaa suunas sülitada saanud. Verbaalses mõttes muidugi.

Kuid probleem on selles, et need tegelased saavad otseselt dokumentide vastuvõtmist mõjutada ja tugevat toetust Ameerika Ühendriikidelt, kelle huve nad häbiväärselt teenivad. Ja Washingtoni agressiivsed huvid ebaausa konkurentsi ja mõnikord ka otsese diktaadiga Euroopale oma energiaressursse peale sundida, ei ühti Vana maailma huvidega. Kusjuures just energiajulgeoleku valdkonnas, millest Ameerika poliitikud ja nende hoolealused Euroopa Parlamendist lakkamatult "heietavad", kutsudes neid üles Venemaa toodangust loobuma.

Tegelikult on siin varjatud motiiv – kõrvaldage "sõltuvus" Venemaast, et sattuda sõltuvusse Ameerikast. Kuid siingi pole pilt must-valge. Tegelikult Euroopal kriitilist sõltuvust Venemaa gaasist ei ole. Gazprom täidab selle tohutu ja väga paljutõotava turu ainult osaliselt, vaid kolmandiku osas.

Provokatsioonid Mustal merel >>

Eurooplased on seda turgu juba paljuski mitmekesistanud ja ostavad gaasi eri piirkondadest. Washingtonile, kes sooviks saada, kui mitte monopolistiks, siis vähemalt üheks võtmetegijaks sellel turul, see üldse ei meeldi. 

Ja just selline stsenaarium, arvestades, et veeldatud maagaasi tuleb transportida Ameerika Ühendriikidest tankeritega, millega ookeanil võib juhtuda mida iganes, kahjustaks oluliselt Euroopa tegelikku energiajulgeolekut, aga mitte seda, millega propagandas nagu lipuga vehitakse. Rääkimata juba Ameerika süsivesinike palju kõrgemast hinnast.

Euroopa Parlament valmistas ette resolutsiooni Nord Stream 2 peatamiseks
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Tuleb korrata banaalset teesi — isegi alternatiivenergia arengut arvestades ei asenda see järgmise aastakümne vältel strateegiliselt gaasitarbimist Euroopa tööstuses ja miljonites leibkondades. Nii räägivad majandusteadlased, teoreetikud ja praktikud. Nord Stream-2 ehitusloa andsid välja sellised riigid nagu Saksamaa, Soome ja Rootsi. Projektist on huvitatud ka teised.

Nii et Euroopa Parlament astus oma resolutsiooniga nende otseste huvide ja seega kogu piirkonna arengu ja heaolu vastu. Ja see meenutab juba 'piiratud tegevusulatusega' poliitilist sabotaaži, pealegi on tema potentsiaalne klient teada. Veidi varem võttis USA Esindajatekoda vastu sarnase dokumendi. See pole üldse kokkusattumuse moodi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st
USA suursaadik: Washington peatab Nord Stream 2
Handelsblatt: Nord Stream 2 takistab Ida-Euroopa ajalooline trauma
Miller vastas USA ähvardustele Nord Stream 2 peatada
Tagid:
poliitika, resolutsioon, majandus, Nord Stream 2, Euroopa Parlament

Peamised teemad