13:15 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
5810

Ameeriklased sorteerivad jätkuvalt oma riigi suhtes eksistentsiaalsete ohtude – seega siis surmaohtude nimekirja. Venemaa juba oli, Hiina oli... Mis alles jääb?

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Ameerika ajakirjanikele anti pihku uued juhtnöörid: nüüd tuleb sõimata mitte üksiti Hiinat ja Venemaad, vaid nende kahe võimalikku liitu. USA, kes ise tõukab kaht strateegilist partnerit teineteisele veelgi lähemale, on hakanud muretsema. Nii Moskva kui Peking on iseenesestki tugevad, aga üheskoos võivad nad kehtestada uue maailmakorra. Kahe riigi sõjaväelased on juba suurtel sõjalistel õppustel koostööd harjutanud, majandussidemed on üha tugevamad ja poliitilised seisukohad on paljudes küsimustes ühtelangevad.

Saudi Arabia's Crown Prince Mohammed bin Salman
© REUTERS / REUTERS TV

Ja juba on hilja karta, et nad Atlandi tüüpi liidu loovad – see on tegelikult juba olemas. On The Hilli vaatleja Jeff Hawn veendunud. Edu saladus peitub tema arvates selles, et need kaks riiki ei kujuta endast teineteisele eksistentsiaalset ohtu, ei püüa teineteisele oma korda peale suruda ja loevad end lääneriikide ohvriteks. Sellel pinnal ongi nad otsustanud USA maailmavalitsemisele lõpu teha.

Ent vaat siis, kui see teoks saab, juhtub midagi kohutavat, haarab sõnasabast Washington Examineri ajakirjanik Tom Rogan. Tema on kindel, et just tänu USA-le on maailm saanud paremaks kui ta eales on olnud, aga need kaks kavatsevad kõik selle hävitada.

Vaadake vaid, ütleb ta, kuidas nad Venezuelaga suhtlevad – mitte kordagi ei ole üritanud teda "kõrge kõlbelisuse" poole kallutada. Ja üldse, isegi ei varja oma "isekat hoolimatust inimkonna suhtes". Seevastu kõrge moraaliga USA abistab Jeemenis sõdivaid araablaste koalitsiooniüksusi eesotsas Saudi Araabiaga. Et leevendada jeemenlaste kannatusi, tuleb aru saada.

Ning nagu me teame, keelitavad ameeriklased kõiki nende arusaamist mööda "kõlblusele". Jah, selles osas Moskva ja Peking küll kaugeltki Washingtonini ei küüni. Ja tore on. Selles peitubki nende jõud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Xi Jinping, Vladimir Putin, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad