09:36 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
5410

USA on suhtlemisel Venemaaga omandanud ultimaatumite "poolultimaatumite" keele. Valge maja viib olukorra teadlikult ummikusse, blokeerides põhiküsimuste, sealhulgas ülemaailmse julgeoleku arutelu.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Mõjukas John Bolton, Donald Trumpi riikliku julgeoleku nõunik, nimetas peamise ja ühtlasi ainsa eeltingimuse tema ülemuse kohtumiseks Vladimir Putiniga.

See on lihtne nagu viis kopikat - vabastada Ukraina sõjalaevad ja meremehed, kes Kertši väina lähedal Kiievi sensatsioonilise provokatsiooni käigus kinni peeti. Vastasel juhul, ütles Bolton, on presidentide kontakt lähitulevikus võimatu. See kukkus välja selline "poolultimaatum".

Klassikaline ultimaatum on selline, kus üks konflikti osapooltest esitab nimekirja, mida teine pool täitma peab, selge ajakava ja konkreetsed tagajärjed juhuks, kui nõudmisi ei täideta. Just nii toimisid Ameerika Ühendriigid ähvarduse puhul taganeda keskmise ja lühimaa rakettide piiramise lepingust.

Riigisekretär Mike Pompeo selgitas üksikasjalikult: kui Moskva ei lõpeta selle rikkumist 60 päeva jooksul, siis lööb Ameerika ukse kinni. Seda lepingut ei riku, muide, üldsegi mitte Moskva. Kuid see on juba teine lugu. Antud juhul ei ole Valge maja nõudmise tähtaegu ega selle mittetäitmise tagajärgi sõnastanud. Stiilis "et kui jah, siis", "niipea kui", ja karistuseks Venemaale oleks lihtsalt Trumpi tegevusetus.

Samal ajal on Boltoni nõudmine ise pigem kerge provokatsioon: see ei ole praeguses poliitilises kontekstis, mida sugugi lihtsaks pidada ei saa, täidetav. Venemaa seaduste ja rahvusvahelise õiguse rikkumine on ilmne, uurimine käib, otsustab kohus. Punkt. Just nii peabki olema.

Kremli sekkumine pädevate struktuuride tegevusse ja lihtsalt niisama ukrainlaste vabastamine enne kohut tähendaks, et Moskva on nõrk ja valmis seadusi eirates oma nägu kaotama.

Washington loodab sellise stsenaariumi täitumisele ilmaasjata, isegi praegust ebasoodsat olukorda ja kevadel oodatavat USA uut Venevastaste sanktsioonide paketti arvestades.

Eurooplased näiteks ilmutasid selles osas tarkust ega hakanud selle juhtumiga seoses uusi piiravaid meetmeid rakendama, kuigi tungivaid üleskutseid selleks tehti. Valge maja viib olukorra teadlikult ja tahtlikult ummikseisu, blokeerides Moskva ja Washingtoni diskussiooni, sealhulgas globaalse julgeoleku valdkonnas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Venemaa, USA, John Bolton, Moskva, Kreml

Peamised teemad