05:42 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Poliitika
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
7411

Euroopa Liidu 28 liikmesriiki, sealhulgas Eesti, ei toetanud esmaspäeval, 17. detsembril New Yorgis ÜRO Peaassambleel Venemaa resolutsiooni võitlusest natsismi ja neonatsismi ülistamisega ning rassismi, rassilise diskrimineerimise ja ksenofoobia kaasaegsete vormidega.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Resolutsiooni poolt hääletas 129, vastu 2, erapooletuks jäi 54 riiki. ELi riigid jäid resolutsiooni suhtes ühtselt erapooletuks, väljendades oma seisukohta ühisavalduses, teatas Välisministeeriumi pressiteenistus.

Välisminister Sven Mikseri sõnul on ÜRO ülesanne maailma puudutavate probleemide teadvustamine ja neile lahenduste otsimine.

"Võitlus kõigi kaasaegsete ekstremistlike ja totalitaarsete ideoloogiatega peab olema kogu rahvusvahelise kogukonna ühine prioriteet. Eesti on alati hukka mõistnud kõik ekstremismi ilmingud ning kutsub kõiki riike üles ellu viima diskrimineerimise kõigi vormide kõrvaldamise rahvusvahelist konventsiooni," ütles välisminister Mikser.

Bundeswehri ohvitserid kavandasid vandenõu: kuidas on see võimalik?>>

"Eesti ja kogu Euroopa arvates kasutab aga Venemaa seda teemat kahjuks omaenda kitsastes poliitilistes huvides ning on kasutanud seda oma agressiivse välispoliitika õigustamiseks. Oleme ka mures tänavu resolutsiooni lisandunud viidete pärast infotehnoloogia aadressil, milles näeme üleskutset piirata sõnavabadust internetis," lisas ta.

Euroopa Liit mõistis oma avalduses hukka Venemaa ühepoolse ja valikulise lähenemise rassismivastasele võitlusele. Iga aastaga on resolutsiooni sisu kaugenenud rassismi ja diskrimineerimisega võitlemise teemast ning esindab üha enam Venemaa ühekülgset ajalootõlgendust.

Itaalia professor: neonatsid nõuavad sõnavabadust>>

Euroopa Liit ütles oma Peaassambleel tehtud ühisavalduses, et oluline on alal hoida kõigi Teises maailmasõjas kannatanud inimeste, rahvaste ja riikide ajaloolist mälu ning mälestada kõiki sõjaohvreid. Euroopa Liit rõhutas, et Teise maailmasõja lõpp ei toonud paljudele riikidele ja rahvastele vabadust, vaid okupatsiooni jätkumise ning uued inimsusevastased kuriteod.

Saksamaal rünnati põgenikke ja nende majutuskeskusi mullu 3533 korral>>

EL osales resolutsiooni läbirääkimistel eesmärgiga tugevdada inimõiguste aspekti ja lisada viite totalitaarsetele režiimidele, kuid sarnaselt varasematele aastatele ei võetud Euroopa ettepanekuid arvesse.

Kellele Eesti võimud kaasa tunnevad

Sputnik Eesti teatas varem, et kaasaegses Eestis on samm-sammult kinnistumas nende ülistamine, kes võitlesid hitlerliku Saksamaa poolel. Nii näiteks kohtuvad igal aastal juulikuu lõpus Vaivara vallas Sinimäel traditsiooniliselt need, kes hitlerlikesse väeüksustesse kuuludes tõrjusid pealetungivaid Nõukogude vägesid "Tannenbergi" liinil Narva rindelõigus.

2004. aastal paigaldati Lihulas Waffen-SS 20. (Eesti) grenaderidiviisi vormiriietuses sõdurit kujutav mälestuskivi. Ameerika Ühendriikide suursaadiku survel andis Eesti valitsus korralduse skandaalse mälestusmärgi demonteerimiseks.

Euroopa Komisjonile tehakse ettepanek karistada Balti riike>>

2016. aastal avati Türi lähedal asuvas Laupa põhikoolis Waffen-SS unterscharführer Harald Nugiseksi pronksbüst. Kooli direktori Kaarel Aluoja sõnul aitab tema mälestuse jäädvustamine kaasa Eesti õpilaste patriotismi kasvule.

Tallinna vanalinn
© REUTERS / INTS KALNINS

2018. aasta juuni alguses ilmus Eesti suurimate raamatukaupluste lettidele koomiksiraamat "Hipster Hitler". Lisaks "hipster" Hitlerile on koomiksiraamatus mängulisel ja humoorikal kujul esitatud ka SS-reichsführer Heinrich Himmler, propagandaminister Joseph Goebbels, Luftwaffe ülem Hermann Göring ja teised Kolmanda Reichi juhtfiguurid, kelle tegevus leidis rahvusvahelises sõjatribunalis Nürnbergis ühemõttelist hukkamõistu.

Waffen-SS standartenführer Alfons Rebasele mälestustahvli paigaldamine Mustlas Suure Isamaasõja puhkemise aastapäeval põhjustas Venemaa välisministeeriumi reaktsiooni, mis kutsus rahvusvahelisi organisatsioone üles peatama neofašismi jultunud propageerimist Eestis.

Euroopa Parlament on natsismi rehabiliteerimise vastu

2018. aasta mais kiitis Euroopa Parlament heaks petitsiooni võitlusest natsismiga, mille esitas organisatsiooni "Natsismivastane ühing" juht, Läti ajakirjanik ja inimõiguste aktivist Janis Kuzins. Petitsioon on suunatud parteide liikmetele ja nende sponsoritele, kes natside üritusi korraldavad või nendel osalevad.

Tuntud Itaalia publitsist ja kirjanik Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Inimõiguste Keskus "Kitezh" direktor Mstislav Russakov ütles portaalile Sputnik Eesti, et natsismivastase petitsiooni idee on aktuaalne ka Eestis, sest seal toimuvad igal aastal Waffen-SS 20. diviisi veteranid kogunemised, mida rahastatakse Kaitseministeeriumi eelarvest ja millest võtavad osa kõrged riigiametnikud. Ja Hitleri poolel võidelnud on Eestis seadusega võrdsustatud represseeritutega ja saavad samu soodustusi.

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes >>

"Võimalik, et meie näite puhul tuleb sanktsioone rakendada nii Eesti parlamendi, valitsuse, kui ka kaitseministeeriumi vastu, võimalik, et ka kõigi parlamendiparteide vastu, sest kõigi nende programmides sisaldub ühe rahvuse prioriteet teistega võrreldes," ütles Russakov.

 

 

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)

Peamised teemad