01:56 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Poliitika
lühendatud link
40810

Kanada advokaat André Sirois, kes on 40 aastat töötanud ÜRO heaks, rääkis intervjuus Sputnikule, et Marrakešis allkirjastatud rändeleppe tekstiga ei olnud kuni viimase hetkeni ÜRO andmebaasides võimalik tutvuda.

TALLINN, 21. detsember - Sputnik. Teabeagentuuri Sputnik vestluskaaslane on 40 aastat teinud koostööd ÜROga ja osalenud ka Rwanda rahvusvahelise tribunali töös. Tema arvates on tegemist teadliku teabe varjamisega, et vältida dokumendi allkirjastamise nurjumist.

André Sirois on võimalikest tagajärgedest lepingu allakirjutanud riikidele rääkides ettevaatlik.

Ekspert märgib eelkõige ÜRO-poolse läbipaistvuse puudumist - kuni leppe vastuvõtmiseni oli see salastatud. Tema  sõnul võis ÜRO teavet teadlikult varjata, et dokumenti selle läbivaatamise käigus tagasi ei lükataks.

Seitsme EL riigi keeldumine ÜRO ränderaamistiku toetamisest teeb Brüsselile muret >>

"Olen veendunud, et mõned andmed ei ole avalikustatud tahtlikult. Olen 40 aastat töötanud ÜRO dokumentidega raamatukogus, infoteenistuses ja kuni viimase ajani polnud mul sellele dokumendile juurdepääsu. ÜRO raamatukogu töötajad ja tuttavad ajakirjanikud ütlesid mulle, et isegi neil oli raske dokumendi teksti leida," ütles André Sirois intervjuus Sputnikule.

"Ma ei usu, et see juhtus kogemata, lihtsalt taheti, et eelnõu võetaks vastu ilma liigseid küsimusi esitamata," ütles advokaat.

André Sirois on veendunud pakti vastuvõtmise negatiivses mõjus, mis tema arvates piirab riikide suveräänsust ja võtab neilt võimaluse ajada iseseisvat rändepoliitikat. See käib ka Kanada kohta, mis on tuntud oma äärmusliku "naiivsuse" poolest rahvusvahelistes organisatsioonides.

"Reeturid võlla!": eestlased avaldasid migratsiooni vastu meelt >>

Kanada saab olema üks esimesi, kes selle leppe pärast kannatab. See riik võtab vastu palju sisserändajaid ja tahab rahvusvahelisel areenil hea ja progressiivsena välja paista.

Пикет движения за суверенитет Умная и здоровая Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Kanadalaste naiivsus ÜROs on üldtuntud fakt. ÜROs teavad kõik, et kanadalased toetavad esimestena selliseid õilsaid kohustusi ja siis hiljem kannatavad selle pärast," ütles André Sirois.

"Allakirjutanute hulgas on palju riike, mis tegelikult lepet täitma ei hakka. Tuletame meelde, et nende seas on selliseid, kus ei ela rohkem inimesi kui Quebeci pealinnas (Québec - 531 900 elanikku – toim.). Pakti allkirjastasid ka riigid, kes ei võta sisserändajaid vastu ja kes ei soovi enam neid vastu võtt," sõnab ekspert. 

Ta lisab: "Nii võiks pikalt rääkida Araabia Ühendemiraatidest ... Kuidas juhtus, et kullas suplev AÜE ei võta enam sisserändajaid vastu, isegi moslemeid mitte, vaid saadab nad meile?"

"Meile öeldakse, et midagi pole teha – riigid ei soovi sisserändajaid vastu võtta. Selles olukorras on midagi täiesti skandaalset. Lepingut järgima on sunnitud eelkõige need riigid, mis juba sisserändajaid vastu võtavad," rõhutab André Sirois.

Valitsusekriis 2018 >>

ÜRO peaassamblee võttis vastu globaalse ränderaamistiku

Kolmapäeval, 19. detsembril võttis ÜRO Peaassamblee vastu globaalse ränderaamistiku, mida toetas 152 maailma riigi seas ka Eesti. Raamistiku vastu hääletas 5 ÜRO liiget. Eestit esindas ÜRO Peaassambleel suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson, teatav Välisministeerium.

Järjekordne protestiaktsioon migratsioonipoliitika vastu toimus kolmapäeval Riigikogu hoone juures. Ürituse korraldajaks oli suveräänsusliikumine "Tark ja Terve Eesti", kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti

Mõne aja pärast suundusid meeleavaldajad välisministeeriumi hoone suunas, kus Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) korraldas oma immigratsioonivastase miitingu.

Ürituste korraldamine 19. detsembril oli seotud Eesti ÜRO suursaadiku Sven Jürgensoni poolt ÜRO ülemaailmse migratsioonipaketi allkirjastamisga New Yorgis.

Marokos Marrakechis toimus 10. detsembril ÜRO valitsustevaheline konverents, kus kiideti heaks ÜRO ülemaailmne ränderaamistik. Marrakechi kohtumiselt saadeti dokument ÜRO Peaassambleele 19. detsembri istungil heakskiitmiseks.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Migratsioon Eestis

Samal teemal

Kes võtab ÜRO ränderaamistiku osas vastutuse
Ratas: austan parlamendi otsust toetada ÜRO globaalset ränderaamistikku
Kanadas kähmlesid ÜRO ränderaamistiku toetajad ja vastased
ÜRO peaassamblee võttis vastu globaalse pagulasraamistiku
Meeleavaldus ÜRO rändeleppe vastu
Tagid:
Maroko, migratsioon, rändelepe, ÜRO

Peamised teemad