12:29 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Poliitika
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
11461

Norra parlamendi endine asepresident Carl Hagen kutsus lääneriike Krimmi poolsaart Venemaa osana tunnustama. Ta kirjutab selle kohta väljaandes Aftenposten ilmunud artiklis.

TALLINN, 26. detsember - Sputnik. Tema sõnul oli Krimm juba 18. sajandi lõpust kuni 20. sajandi keskpaigani Venemaa koosseisus, Vene mereväebaas asus Sevastoopolis kogu viimase sajandi jooksul ning lisaks moodustavad venelased piirkonna elanikkonnast valdava enamuse, vahendas RIA Novosti viitega ajalehele Aftenposten

Nõuanne sulerüütlitele: kuidas kirjutada Venemaast pühade ajal >>

2014. aastal toimunud riigipöörde tulemusena kukutati Ukraina president Viktor Janukovitš. Poliitik kirjutab, et nimetatud sündmused said lääneriikide otsese toetuse osaliseks ja on selge, et Venemaa ei saanud suure sõjaväebaasi NATO-sse pürgiva riigi kontrolli alla sattumist lubada.

President Vladimir Putin Krimmi silla avamisel
© Sputnik / Григорий Сысоев

"Oli oht, et Ukrainast saab NATO-se pürgiv kandidaatriik, kes saavutab Venemaa Sevastoopoli mereväebaasi üle kontrolli. Loomulikult reageeris Venemaa sellisele ohule," märgib Hagen.

Ameerika Ühendriigid on alati rakendanud laiaulatuslikke sõjalisi meetmeid, et oma sõja- ja pantvangi sattunud rahvuskaaslasi koju tuua ja neil peaks olema võime hinnata erapooletult seda, kuidas Venemaa "kaitses sarnaselt Krimmi venelastest elanike, kes kartsid ebademokraatlikke ja kohati lausa fašistlikke Ukrainas võimu haaranud jõude," lisab poliitik.

Lisaks märgib ta, et Krimmis toimus referendum, mis näitas, et enam kui 90% poolsaare elanikkonnast soovis taasühinemist Venemaaga.

Provokatsioonid Mustal merel >>

"Ma leian, et rahva soov tähendab vägagi palju ja et selliste tulemuste peale oleks Lääs pidanud ütlema: "Kui Krimmi elanikkond tahab olla Venemaa osa, siis peame me rahva tahet austama ja Krimmi taas Venemaa osana tunnustama," teatab Hagen.

Бывший федеральный канцлер Германии Герхард Шредер.
© Sputnik / Сергей Субботин

Venemaa ja lääne vahelised pinged on püsinud juba neli aastat ilma erilise lootuseta nende paranemisele. Hagen on kindel, et Venemaa ei loovuta Krimmi enam kunagi ja läänel on aeg seda mõista.

"Mõnikord peaks "juriidiliselt korrektsete ja sirgjooneliste" otsuste üle ka terve mõistus valitsema - Gordioni sõlmed tuleb läbi raiuda. Nii juhtus siis, kui Nixon Hiinat külastas ja kui Trump Põhja-Korea juhiga kohtus," märgib poliitik.

Rahvusvaheline olukord on muutumas üha pingelisemaks ja ohtlikumaks ning maailm on ebastabiilses seisundis. Selle peamiseks põhjuseks on lääne hoolimatus ja mitte asjaolu, et Venemaa "võttis tagasi väikese Krimmi poolsaare, mis on olnud riigi osa juba kolmsada aastat," võtab Hagen öeldu kokku.

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

"Krimm on nende oma" ehk kuidas Trump Krimmi venekeelseks tunnistas
Trump G7-l: Krimm kuulub Venemaale. USA uued vaenlased
Tšehhi ettepanek: korvata Krimm rahas
Kusturica rääkis, miks Krimm talle meeldib
Tagid:
referendum, Ukraina, Venemaa, Krimm, poliitika, Norra

Peamised teemad