04:37 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
9930

Ameerika sõjavägi lahkub Süüriast järgmise kahe kuni kolme kuu jooksul. Uudis, mille Donald Trump eelmise nädala lõpul teatavaks tegi, muutus detsembrikuu ning kogu lõppeva aasta peamiseks sõjalis-poliitiliseks sensatsiooniks.

TALLINN, 26. detsember — Sputnik. Ameerika Ühendriikide presidendi sõnul saavutas sõjavägi ISISe* üle võidu ja võib puhta südametunnistusega koju tagasi pöörduda. Paljud eksperdid ja poliitikud aga leiavad, et Trump kavaldab.

Mattis allkirjastas korralduse USA vägede väljaviimiseks Süüriast >>

Süüria loodusvarad on liiga ahvatlevad, et neist niisama lihtsalt loobuda. Sellest, kes Ameerika huve pärast regulaarvägede väljaviimist kaitsma hakkavad – võime lugeda RIA Novosti materjalist.

Põhiväärtused

Avatud allikate kohaselt suutsid ameeriklased Süüriasse üle kümne korraliku sõjaväebaasi, relvalao ja treeninglaagri luua, mis asuvad peamiselt riigi kirdeosas ja Eufrati läänerannikul asuvate naftaväljade lähedale.

Sõjalisi rajatisi on Ain Issis, Manbijis, Tell-Roumeilanis, Kharabeskis ja mitmetes teistes asulates. Just nende baaside kaudu varustasid ameeriklased kurdi "Süüria demokraatlikke jõude" relvade, laskemoona, ravimite ja muu vajalikuga.

Mõned rajatised, nagu näiteks Manbij, on pikka aega olnud Washingtoni ja Ankara vaheliseks tüliõunaks. Tuletame meelde, et Erdogan oli Ameerika poolt kurdidele Türgiga piirnevates piirkondades antavale toetusele vägagi vastu.

Ei ole üllatav, et Ankara rõõmustas Donald Trumpi otsuse üle väed välja viia ja saadab praegu vägede ja lahingutehnikaga täitetud ronge Süüria piirile.

Lisaks asub riigi kaguosas, Iraagi ja Jordaania piiril Al-Tanfi baas, mida Pentagon pikka aega erinevate relvastatud opositsioonirühmituste treenimiseks kasutas.

National Interest rääkis USA läbikukkumisest Süürias >>

Eelmisel aastal süüdistas Vene Kaitseministeerium USA-d ISISe* otseses toetamises. Ministeeriumi pressiesindaja Igor Konašenkov, nimetas Et-Tanfi mustaks auguks, kust pseudo-kalifaadi terroristide liikuvad rühmad rünnakuid korraldavad.

Need grupeeringud ründasid riigi idaossa liikuva Süüria armee üksuste tagalat ja tiibu. Ametlikult teatasid Pentagoni ametnikud, et Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia ja Norra instruktorid osalevad uue Süüria armee loomises.

Süüria armee hävitas As-Suwayda provintsis sadu ISISe* võitlejaid, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Алаеддин

Samal ajal on Lääne-meedia korduvalt teatanud, et ameeriklased on kõnealusesse baasi toonud rohkesti suurtükiväge ja reaktiivmiinipildujaid, eriti HIMARSe. Tõenäoliselt Al-Tanfi kaitsmiseks Süüria valitsusvägede eest.

Siin ehitasid ameeriklased ka lühikese maandumisraja, mis on võimeline vastu võtma helikoptereid, konvertoplaane ja lühikese stardi ja maandumisega lennukeid (näiteks F-35). Lisaks, nagu ajakirjandus märkis, nähti siin ka Strykereid ning muud soomustehnikat.

Armee asemel palgasõdurid

Kõik see kraam veetakse vastavalt Pentagoni kinnitustele samuti minema. Aga kellele strateegiliselt oluline piiripunkt jätta kavatsetakse, on seni selgusetu.

Tõenäoliselt jääb ta ka edasi Ameerika vägede vaikiva kontrolli alla, sest naaberriik Iraagist nad lahkuda ei kavatse. Sinna jäävad ka USA õhujõudude baasid koos lennuväljadega.

Zahharova kommenteeris Trumpi Süüria-teemalist säutsu >>

Ameeriklased säilitavad seega võimekuse teostada raketilööke kogu Süüria territooriumil ja aitavad edaspidigi kurdi relvastatud üksusi, kuid juba mitteametlikult.

"Olukord on äravahetamiseni sarnane nullindate aastate teise poole Iraagiga," ütles sõjaväeteaduste akadeemia professor Sergei Sudakov.

Armee koosseisulised võitlejad läksid koju, kuid asemele saabusid palgasõdurid ja kelle osas pole Pentagonil kohustust valijatele aru anda. Sama võib juhtuda ka Süürias.

Kaardisõjaväelased asendatakse palgasõduritega, kes koos kurdide ja Ameerika lennuväega tegutsevad mitte vähem tõhusalt kui tavaarmee."

Eksperdi sõnul ei astunud staabiülemate ühendkomitee juhataja Joseph Dunford ja kaitseminister James Mattis mitte niisama tagasi just praegu, detsembris.

Mõlemad olid vägede Süüriast väljaviimisele kategooriliselt vastu ja suhtusid erasõjaväelaste (eriti Academi — endise nimega Blackwater) kasutamisse relvakonfliktides väga kriitiliselt. Mehed on endised merejalaväelased, nad on läbinisti "pistrikud", toetades aktiivselt paljude rahvusvaheliste küsimuste lahendamist sõjaliste meetoditega.

Pentagoni "Hull Krants" esitas lahkumisavaldus >>

Nende järeltulijad — Mark Milley, kes juhtis staabiülemate komiteed ja ajutine kaitseminister Patrick Shanahan, on Washingtonis tuntud oma rahalise lobitöö oskuste poolest.

"Need inimesed on väga tõsised lobitöö meistrid," jätkab Sergei Sudakov. "Shanahan kaitses Iraagi ja Afganistani kampaaniate ajal alati aktiivselt erasõjaväeettevõtete huve, Milley aga esindab relvatööstust. Sõda on mõlema jaoks tuluallikaks.

Tundub, et lobitöötajad veensid Trumpi uue aasta eel demokraatidele suurt patsifistliku žesti tegema. Opositsioonipartei on presidenti Obama vigade kordamise eest korduvalt kritiseerinud.

Tuletame meelde, et kogu eelmise "rahutuvi" valitsusaeg oli seotud sõdadega. Trump püüab valijaskonnale näidata, et ta on mures peamiselt riigi majanduse, mitte meretaguste avantüüride pärast.

Kuid Ameerika ühiskonnas tänapäeval üsna laialt levinud patsifismi loori taga peitub järjekordne plaan sõja arvelt raha teenida. On ebatõenäoline, et Washington loobuks vabatahtlikult kontrollist Eufrati läänekaldal asuvate naftaväljade üle."

Venemaa poliitikud on sarnasel seisukohal. Näiteks märkis välisministri asetäitja Sergei Rjabkov intervjuus RIA Novostile, et Pentagon püüab vähemalt vägede väljaviimisega viivitada.

Tema sõnul ei ole Süüria armee ja Venemaa lennuväe poolse eduka terrorismivastase tegevuse taustal oma (ilma ÜRO Julgeolekunõukogu loata kehtestatud) sõjalise kohaloleku lõpetamine suveräänse riigi territooriumil kuidagi Ameerika loogikaga vastavuses.

Erdogan teatas "laiaulatuslikust operatsioonist" Süüria kurdide vastu >>

Kuid Rjabkov rõhutas, et "saame ja peaksimegi andma hinnanguid, eriti Ameerika Ühendriikidele, nende konkreetsete tegude põhjal. Vaatame, kuidas sündmused kulgema hakkavad."

"Türgi "välksõda"

tõenäolisem stsenaarium Süüria olukorra arenguks lähikuudel on Türgi sõjalise tegevuse aktiviseerumine.

Ankara kavatseb alustada maismaaoperatsiooni kurdide vastu riigi põhjaosas, kui ameeriklased sealt oma "volitatud esindajaid" tagasi ei tõmba. Kaitseminister Hulusi Akar ütles teisipäeval, et

President Erdogan teatas oma kavatsusest lähipäevil Moskvat külastada ja Vladimir Putiniga kohtuda, et Süürias toimuvat arutada ning tõenäoliselt Venemaa õhu-kosmosejõudude, Süüria armee ja Türgi vägede vahelise tegevuse koordineerimist arutada.

Venemaa riigipea pressiesindaja Dmitri Peskov selgitas siiski, et Putini ajakavas sellist kohtumist veel ei ole.

Samuti on ebaselge, kuidas USA terrorismivastase koalitsiooni ülejäänud liikmed Süürias käituda kavatsevad. Prantsusmaa, kellel on riigi territooriumil oma sõjalised rajatised ja sõjaväeüksused, mõistis Trumpi otsuse hukka ja rõhutas, et ta jätkab võitlust Pentagonist sõltumatult.

Briti pool väljendus mõneti diplomaatilisemalt. Ühendkuningriigi välisministeerium avalduses rõhutatakse vajadust jätkata võitlust ISISe* vastu, mis isegi ilma valitsetava territooriumita endiselt ohtu kujutab.

Kurdi välikomandörid, kes sattusid väga raskesse olukorda, mõistsid aga Trumpi üksmeelselt hukka.

Kui palgasõdurid neid oma tiiva alla ei võta, peavad nad ilmselt Süüria seadusliku valitsusega läbirääkimisi pidama hakkama. On äärmiselt ebatõenäoline, kokkuleppe saavutamine nende tingimustel toimuks.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Samal teemal

Ei midagi uut - USA korraldas Süürias massihukkamise
USA valmistab Süürias ette uut "keemiarünnaku" provokatsiooni
Omade tule all - USA õhujõud tabasid Süürias kaks kärbest ühe hoobiga
Šoigu rääkis Vene sõjaväe rollist ISIS-e* purustamisel Süürias
Tagid:
poliitika, sõjavägi, James Mattis, Donald Trump, USA, Süüria

Peamised teemad