07:30 23. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB71.9719
Poola endine president Lech Wałęsa

Lech Wałęsa: kõik võinuks olla teisiti, kui Venemaa end süüdi tunnistanuks

© Sputnik / Екатерина Чеснокова
Poliitika
lühendatud link
11141

Poola endine president avaldab kahetsust, et ta ei suutnud õigel ajal Venemaaga häid suhteid luua. Aga ta teab, kuidas seda praegu teha võiks. Täpsemalt, mida Venemaa suhete parandamiseks tegema peaks.

Darja Tšerednik, raadio Sputnik

Poola endine president ja Nobeli rahupreemia laureaat Lech Wałęsa andis otsekohese intervjuu. Poliitik oli kurb, et teda teiseks ametiajaks ei valitud – tal jäid realiseerimata ambitsioonikad plaanid.

Eelkõige kavatses ta parandada suhted Venemaaga. Tookord oli Kremli peremeheks vägagi jutukas Boris Jeltsin. Temaga leidnuks Wałęsa kergesti ühise keele.

USA vedelgaasi hinnast rääkides valetab Poola nii, et suu suitseb >>

Üldse aktsepteeris Jeltsin võõraste "häid argumente" ning Euroopa ühisväärtusi. Kuid Lech Walesa ei hakanud oma sõprussuhtega peale käima – peamiselt seetõttu, et Boris Nikolajevitšil oli nii palju probleeme, et Poolaga heanaaberlike suhete loomiseks ei jätkunud tal lihtsalt aega.

Varssavi ülestõusu tähistamine
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Nii lükkas president sildade ehitamise paremate aegadeni edasi. Täpsemalt oma teise ametiajani. Seda aga ei saabunudki.

Alt vedasid oma valijad, kes ei tahtnud Wałęsale teist võimalust anda. Nüüd aga teenib keegi Poola ja Venemaa vaheliste halbade suhete pealt – nii on see alati, kui kaks tülitsevad. Kuid selleks, et olukord muutuks, peab Moskva Varssavi ees "oma patte tunnistama".

Võtame näiteks Saksamaa, kes käitub targasti. Ta tunnistas üles kõik oma patud ja kahetses. Kuid Venemaa ei ole sellega hakkama saanud. Kuid Wałęsa sõnul Poola mitte ainult ei sõdinud venelastega eri aegadel, vaid oli lisaks ka Nõukogude Liidu poolt orjastatud.

Loomulikult on "lahe" võrrelda seda, mida natsid Poolas korda saatsid, sellega, mida NSV Liit sellele riigile andis, kui palju jõupingutusi ja raha selle riigi arengusse investeeris. Ma usun, et paljud endised "valgustatud Euroopa" kolooniad nõustuksid sellise "orjusega".

Poola dikteerib Hiinale, Venemaale ja Saksamaale oma tingimusi >>

Kuid Poolal on oma raske saatuse osas teistsugune arvamus. Ja muide, just sellepärast, et Venemaa ei ole "pattu kahetsenud", demonteerivad poolakad kogu riigis nõukogude monumente. Tõsi, Wałęsa ise seda ei toeta. Aga mis teha, kui ta rahval on niisugune mentaliteet.

Selgub, et suhete parandamiseks Poolaga peab Venemaa mõtlema oma minevikule - ja võtma omaks kõik patud, milles teda süüdistatakse. Misjärel Poola võimud (keda kritiseerimast Lech Walesa muudes küsimustes ei väsi) lõpetavad kättemaksmise rahva vabastamise eest langenud Nõukogude sõduritele.

Sõdurid – on ekspresident nõus – pole milleski süüdi. Tahaksin lisada: mälestiste lammutajate "mentaliteedis" – kindlasti mitte. Selles on süüdi hoopis keegi teine. Kuid tundub, et tänapäeva Poolas, nii valitsuses kui ka opositsioonis, otsitakse probleemide eest vastutajaid ainult võõraste hulgast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Poola president on NATO ja Venemaa vahelise „külma sõja“ vastu
Poola nõuab Euroopa ja Venemaa gaasimiljarditelt 10% või muidu...
Lech: kord, veel kord. Wałęsa otsustas vanusele käega lüüa. Ja Poolale
Tagid:
poliitika, Venemaa, Poola

Peamised teemad