07:43 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
6210

ÜRO erisaadik teatas, et Ameerika vägede väljaviimine Süüriast on ohtlik.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Ekspert Vladimir Fitin väljendas raadios Sputnik veendumust, et seaduslikkuse ja korra peaksid Süürias territooriumil tagama valitsusväed.

ÜRO Süüria eriesindaja ametikohalt lahkuv Staffan de Mistura rääkis intervjuus Šveitsi telekanalile RTS Islamiriigi ISIS* terrorirühmituste positsioonide tugevnemise võimalusest pärast USA vägede väljaviimist Süüriast.

"Selline oht on olemas, eriti juhul, kui ei leita siseriiklikku poliitilist lahendust," ütles diplomaat.

Tema sõnul tabab vägede väljaviimine eriti kurde, ega tohi unustada, et see rahvas moodustab Süüria elanikkonnast väga olulise osa. Samal ajal märkis de Mistura, et Ameerika Ühendriigid võivad jätkuvalt osaleda Süüria olukorra reguleerimises diplomaatilisel tasandil.

Putin ja Merkel arutasid USA vägede Süüriast lahkumist>>

USA president Donald Trump teatas detsembri keskel ISIS*e üle saavutatud võidust Süürias, märkides, et see oli Ameerika sõjaväe riigis viibimise ainuke põhjus. Hiljem teatas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders, et USA alustas vägede väljaviimist Süüriast, kuid ISIS*e üle saavutatud võit ei tähenda koalitsiooni lõppu.

Venemaa Strateegiliste uuringute instituudi (RISI) ekspert Vladimir Fitin väljendas raadio Sputnik eetris veendumust, et korra tagamiseks Süürias peaksid kogu riigi territooriumi kontrollima valitsusväed.

Vladimir Putin ja Angela Merkel
© Sputnik / Владимир Астапкович

Asjad kokku ja Teksasesse: kes USA väed Süürias asendab>>

"USAs kuulutatakse, et ISIS* on puruks löödud ja ameeriklased on nii tublid, et nad selle terroristliku organisatsiooni puruks lõid. Ometi on teada, et nende riismed on endiselt koondunud Süüria kirdeosas asuvatesse enklaavidesse ja de Mistura, nagu ka paljud Pentagoni ning Ameerika riigidepartemangu ametnikud ja kommentaatorid ütlevad, et see on Trumpi vale otsus – väed oleks tulnud sinna edasi jätta. ISIS"ega võitluse varjus eraldasid nad Süüria kirdeosas terve piirkonna, mis oli juba ammu ameeriklaste ja nende toetatavate omakaitseüksuste kontrolli all. Seetõttu usub de Mistura, et olukord halveneb. Kuid see ei halvene, kui sinna sisenevad Süüria seadusliku valitsuse väed - see tagab riigi territoriaalse terviklikkuse," ütles Vladimir Fitin.

Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased viivad alates 2014. aastast Iraagis ja Süürias läbi ISIS*e vastast operatsiooni ning Süürias tegutsevad nad ilma riigi seaduslike võimude loata, kes käsitavad sellist tegevust okupatsioonina. Riigis oli umbes kaks tuhat Ameerika sõjaväelast, kes koos kurdi relvaüksustega kontrollisid piirkondi riigi ida- ja kirdeosas, mis on rikkad loodusvarade poolest.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Tagid:
Staffan de Mistura, ÜRO, USA, Süüria

Peamised teemad