21:36 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Poliitika
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
8310

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel kutsusid üles tagama kõikidele laevadele läbipääsu Kertši väinast ja vabastama vahistatud Ukraina meremehed.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Meremeestele tuleb anda võimalus veeta pühad koos oma peredega, edastab RIA Novosti Elysee palee pressiteenistuse levitatavas riigijuhtide ühisavalduse.

Lisaks väljendasid Macron ja Merkel sügavat muret inimõiguste olukorra pärast Krimmis ja "Venemaa sõjalise jõu kasutamise pärast Kertši väinas ning ülemääraste kontrollide üle Aasovi merel."

Välisministeeriumi ja Kremli reaktsioon

Venemaa välisministeerium kutsus läänepartnereid üles loobuma topeltstandarditest ja pöörama tähelepanu tegelikele probleemidele ja ohtudele.

Selle asemel, et üritada Venemaad "õpetada", kutsub Moskva oma Normandia formaadi järgseid partnereid üles juhtima tähelepanu Kiievi poolsetele tõsistele "kollektiivne lääne" poolt nii kalliks peetavate inimõiguste ja vabaduste rikkumistele.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskovi on varem väljendanud arvamust, et Ukraina president Petro Porošenko jätkab oma populaarsuse tõstmiseks suhete teravdamist Venemaaga.

Euroopa Liit loobus Venemaad Kertši lahe vahejuhtumi pärast karistamast>>

Venemaa parlamendi reaktsioon

Riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin kutsus Prantsusmaa ja Saksamaa juhte üles mitte sekkuma suveräänsete riikide siseasjadesse ja järgima Parlamentidevahelise liidu resolutsiooni sellekohast põhimõtet.

FSB avaldas Kertši väinas Ukraina meremeeste kinnipidamise üksikasjad
Пресс-служба пограничного управления ФСБ РФ по Республике Крым

Ukraina sõjaväelaste vabastamisest rääkides meenutas Volodin, et nende suhtes on käimas uurimine ja otsusse selles asjas peab tegema kohus. Tema kolleeg Föderatsiooninõukogust Franz Klintsevitš usub, et Venemaal ei mõisteta Macroni ja Merkeli sõnu.

"Saksamaa ja Prantsusmaa presidentide ühisavaldus meenutab väga ultimaatumit <…>. Selline avaldus ei too minu arvates kaasa mitte ainult olukorra leevendamist Aasovi merel, vaid vastupidi, võib selle lõpuks ummikusse viia," kirjutas senaator Facebookis.

Ta teatas samuti, et oli üllatunud Pariisi ja Berliini pimedast, konflikti sisusse püüdmata toetusest Kiievile. Tema arvates annab selline reaktsioon Kiievile "rohelise tule uuteks provokatsioonideks."

Kertši väina staatus

Venemaa välisministeerium teatas, et Kertši väin ei ole kunagi olnud rahvusvaheline veetee ÜRO mereõiguse konventsiooni tähenduses. Välisriigi laevade vaba või transiitläbipääsu õiguse nõuded talle ei kohaldu.

Politoloog Ukraina armee pogrommide kohta: loodetakse, et sõda kustutab kõik jäljed>>

Venemaa rannavalve teostatav laevade kontrollid on õigustatud ning nende arvu suurenemine alates aprillist on seotud Krimmi silla esimese etapi käikuandmisest tingitud vajadusega suurendada turvameetmeid.

Seejuures võivad Ukraina laevad ja alused vabalt väina läbida 1993. aastal Venemaa ja Ukraina vahel sõlmitud lepingu alusel, seletas Venemaa admiral Viktor Kravtšenko agentuurile RIA Novosti.

Putin on rääkinud, et sealset tavapärast tegevust ei piira keegi, kuigi kuna väinad on väga kitsad ja madalad, saadavad laevu praktiliselt alati lootsid.

Ukraina mereväe provokatsioon

25. novembri hommikul rikkusid Ukraina mereväe laevad "Berdjansk", "Nikopol" ja "Janõ Kapu" Venemaa riigipiiri ja tegid mitu tundi ohtlikke manöövreid, ignoreerides Venemaa ametivõimude seaduslikke nõudmisi. Selle tulemusena otsustati rikkujaid kinni pidada.

Provokatsioonid Mustal merel>>

Kokku oli laevade pardal 24 sõjaväelast, sealhulgas SBU töötajad, kes riigipiiri rikkumise pärast arreteeriti.

Vladimir Putin nimetas intsidenti Kertši väinas eelnevalt planeeritud provokatsiooniks, mis on tingitud Petro Porošenko madalast reitingust eelseisvate presidendivalimiste eel.

Venemaa riigipea ütles, et piirivalvurid täitsid oma teenistusülesandeid riigipiiri kaitsmisel.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
Angela Merkel, Emmanuel Macron, Kertši väin, Moskva

Peamised teemad