19:13 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
7120

Ameerika Ühendriikide ja tema liitlaste tegevus tõi kaasa kriisi Lääneriikide ja Venemaa vahelistes suhetes, samas kui Moskva vaid reageerib enda vastu suunatud agressioonile.

TALLINN, 30. detsember - Sputnik. Sellest teatas Ameerika Cato instituudi julgeolekupoliitika ekspert Ted Carpenter ajakirjas The American Conservative ilmunud artiklis. 

"Kui ajaloolased uurivad esimest paari külma sõja lõpule järgnenud aastakümmet, on nad ilmselt üllatunud, kui vaatavad Ameerika Ühendriikide ja nende NATO liitlaste Venemaa suunalist absurdset ja provokatiivset poliitikat," vahendab RIA Novosti autor kirjutatut. 

Tema hinnangul viisid Lääne mitmed läbimõtlemata tegevused uue külma sõja alguseni, millel on oht ka "kuumaks" muutuda.

Praegu on veel võimalus sellist sündmuste arengut vältida, kuid Ameerika eliidi käitumine pärast hiljutist "tähtsusetut intsidenti" Kertši väina lähedal näitab, et nad ei ole oma varasematest vigadest mingeid järeldusi teinud.

Ja mis veelgi hullem, Ameerika eliit on ilmselt valmis oma niigi tulutut ja jäika poliitikat Moskva suhtes veelgi tugevdama, ütleb Carpenter.

Tema sõnul osutus kolme Ameerika presidendi poliitika uue demokraatliku Venemaa suhtes kohutavalt lühinägelikuks.

Ekspert: Eesti Kertši avaldus ei olnud suunatud Moskvale, vaid Washingtonile >>

Näiteks korraldasid NATO riigid "terve rea provokatsioone", kuigi Moskva poliitika ei olnud üldse agressiivne, millega võinuks selliseid Lääne-poolseid samme õigustada, jätkab autor.

Lisaks suurenes soov Venemaale väljakutset esitada aja jooksul veelgi, millest annavad Carpenteri sõnul tunnistust ka tänapäeva pinged, mis seotud Kertši väina sündmustega.

"Antud juhul kujutatakse Läänt ekslikult passiivse osapoolena, kes vaid tekkivatele asjaoludele reageerib - justkui NATO algatused ei olnuks kunagi olnud läbimõtlematud, provokatiivsed või agressiivsed," väidab artikli autor.

Tegelikkuses on aga õiglasem väita vastupidist: Moskva tegevus on olnud vastuseks Lääne agressiivsetele sammudele, usub Carpenter.

Tema arvates on vale ka väide, et vastutus Ida- ja Lääne-suhete halvenemise eest lasub Venemaal - 2008. aastal toimunud sündmuste tõttu Gruusias ja 2014. aastal Ukrainas, mida Ameerika arvamusliidrid kuulutavad.

Probleemid algasid aga palju varem - NATO laienemine ja Moskva huvide eiramine Balkanil olid sündmused, mis sõbralikud suhted "põhja lasid", rõhutas ekspert.

NATO liikmed kohtlevad Venemaad kui vaenlast ja praegu on tõsine oht, et see riik muutubki selliseks, teeb Carpenter järelduse.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)

Samal teemal

USA võttis vastu Venemaa tegevust Kertši väinas hukka mõistva resolutsiooni
Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st
Tagid:
NATO, agressioon, provokatsioon, Kertš, Krimm

Peamised teemad