20:42 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
38 0 0

Äriregistri andmetel on liikmete arvult suurim partei Eestis Keskerakond ligi 15 000 liikmega, väiksema parlamendierakonna Vabaerakonna liikmeskond jääb alla 600 inimese.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Äriregistri andmetel kuulus 31. detsembri seisuga Keskerakonda 14 936 inimest, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Reformierakonnal on 12 153, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) 8791, Isamaal 8504, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal (SDE) 5680 ja Vabaerakonnal 578 liiget. 

Valitsusekriis 2018 >>

Tänavu on loodud kolm uut erakonda: Elurikkuse Erakond, Erakond Eesti 200 ning Erakond Rahva Tahe, äriregistri andmetel on esimese 538 ja teisel 582 liiget. Erakonna Rahva Tahe liikmeskond äriregistris veel ei kajastu.

Uuring: Keskerakond möödus Reformierakonnast
© Sputnik / Вадим Анцупов

Parlamenti mittekuuluvatest erakondadest on äriregistri andmetel suurim Iseseisvuspartei 1948 liikmega. Eestimaa Ühendatud Vasakparteil on liikmeid 1741, Erakonnal Eestimaa Rohelised 967, Eesti Vabadusparteil - Põllumeeste Kogul 805 ning Rahva Ühtsuse Erakonnal 507.

ÜRO ränderaamistiku ümber puhkenud diskussioon mõjutas detsembris oluliselt erakondade reitinguid, ütles uuringufirma Kantar Emor uuringujuht Aivar Voog parteide toetusnumbreid kommenteerides, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

"Emotsionaalne arutelu ÜRO rändeleppe üle on siis oluliselt kasvatanud rahvuslaste segmenti erakondade maastikul," sõnas Aivar Voog.

Kui Isamaa toetus jäi vahepeal künnise alla, siis on see nüüd tõusnud 7,8 protsendini. Erakondade populaarsustabelit esmakordselt juhtima läinud Keskerakonna reiting on olnud suhteliselt stabiilne viimased neli kuud, lisas Voog.

Keskerakonna üldtoetuse kasvu taga on paljuski toetuse kasv eestlastest valijate seas, kus novembris mindi mööda EKRE-st ja tõusti Reformierakonna järel teisele kohale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

President kuulutas välja riigikogu valimised >>

Aastaid on Keskerakonda saatnud nn vene partei kuvand, kuid Jüri Ratase erakonna esimeheks oleku ajal on ta hakanud pöörama erakonda eestikeelsete valijate poole ja kui vaadata statistikat, siis üsna õnnestunult.

Sellest, miks riigi valitseva erakonna vasaktiiba Yana Toomi ja Mikkail Kõlvarti näol tuleks kindlasti säilitada, rääkis portaalile Sputnik Eesti Eesti politoloog Igor Rosenfeld.

Võimule jäädes ja Eestis valitsevatele parempoolsete vaadetega parteidele mööndusi tehes kaotab Keskerakond oma eripära ja on suuteline tegutsema vaid tänasele Eesti poliitikale iseloomulike klišeede järgi. Seda väitis portaalile Sputnik Eesti Rosenfeld.

Ta meenutas, et Keskerakonna võimuletulek valitsuskoalitsiooni koosseisus 2016. aasta sügisel kasutati riigis domineeriva parempoolse poliitmasina poolt ära omal kombel partneri, kes selle ajani oli aastakümneid opositsioonis olnud, "embustega lämmatamiseks".

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne. (Allikas: Vikipeedia).

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Keskerakonna volikogu võttis vastu erakonna eetikakoodeksi
"Suure mängu" lävel
Toetus Keskerakonnale ja Reformierakonnale langes
Tagid:
Eesti, poliitika, erakond, Keskerakond

Peamised teemad