13:06 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
44 0 0

Küsitluse kohaselt sooviks rohkem kui kolmandik Saksamaa kodanikest Angela Merkeli lahkumist kantsleri ametikohalt enne tema ametiaja lõppu.

TALLINN, 1. jaanuar — Sputnik. Politoloog Alexander Rahr selgitas raadio Sputnik eetris, miks valitsus võib muutuda juba sel aastal.

Avaliku arvamuse uuringufirma YouGov´i andmetel soovib enam kui kolmandik Saksamaa kodanikest (38%), et Angela Merkel lahkuks Saksamaa kantsleri ametikohalt enne tema ametiaja lõppu 2021. aastal, kirjutab väljaanne Welt.

Varem teatas tabloid Bild, viidates oma allikatele valitsuses ja Kristlik-demokraatlikus liidus (CDU), et partei juhtkond arutab võimalust panna Saksamaa kantsleri ametikohale uus partei liider Annegret Kramp-Karrenbauer enne Angela Merkeli ametiaja lõppu 2021. aastal.

Trump peidab end Putini eest, Merkel mõnitab Porošenkot>>

Küsitluse tulemuste kohaselt oli 43% Merkeli ennetähtaegse lahkumise vastu, 18% arvates oli sellele küsimusele raske vastata. Kõige rohkem toetasid Merkeli ennetähtaegset lahkumist parempoolse partei "Alternatiiv Saksamaale" (78%) poolehoidjad. CDU/CSU ja Roheliste toetajad pooldavad Merkeli jätkamist kantslerina kuni Bundestagi korraliste valimiseni - vastavalt 66% ja 65%.

Saksamaa politoloog Alexander Rahr selgitas raadios Sputnik sakslaste sellise suhtumise põhjusi praegusesse kantslerisse.

"Tundub, et umbes pool sakslastest suhtub Merkelisse negatiivselt. See on tingitud peamiselt veast, mille ta tegi oma kriitikute arvates 2015. aastal, avades riigipiirid kontrollimatule põgenike sissevoolule. Teine pool sakslastest on Merkeli poliitikaga rahul, ta oli teatud ajani väga populaarne poliitik, sest tema valitsemise ajal elasid sakslased paremini, kui kunagi varem, kuid negatiivsete tendentsidega ei saanud ta enam hakkama ja inimesed tunnevad muret tuleviku pärast. See kehtib ka Saksamaa olukorra ja Saksamaaga seonduva suhtes Euroopas ning suhete kohta Ameerikaga ning kriisi kohta suhetes Venemaaga. Seetõttu on üha rohkem neid, kes usuvad, et oleks hea, kui Merkeli asemel tuleks keegi teine poliitik, "ütles Alexander Rahr.

Vladimir Putin ja Angela Merkel
© Sputnik / Владимир Астапкович

Ta hindas ennetähtaegsete valimiste toimumise tõenäosust 2019. aastal "50:50".

"CDU/CSU valitseb praegu Saksamaad koalitsioonis sotsiaaldemokraatidega, kuid nende reiting langeb katastroofiliselt ja see partei (Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik partei, SPD – toim.) võib enda päästmiseks igal ajal valitsusest lahkuda ja opositsiooni minna. Siis tuleb sakslastel uus parlament valida ja parlament valib uue kantsleri. Ma arvan, et selline võimalus on 2019. aastal täiesti olemas. Ma ütleksin isegi, et selle tõenäosus on 50:50," lõpetas Alexander Rahr.

Detsembri alguses valiti Hamburgis toimunud parteikongressil Merkeli asemele CDU esimeheks Annegret Kramp-Karrenbauer. Enne seda teatas Merkel, kes on juhtinud Saksamaa valitsust alates 2005. aastast, et ei kandideeri CDU esimeheks ega kavatse 2021. aastal ka kantsleriks saada.

Tagid:
ametiaeg, Angela Merkel, Saksamaa

Peamised teemad