18:57 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
56 0 0

Rumeenia võtab eesistumise üle Austrialt. Rumeenia eesistumisse langeb Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust märtsis ning Euroopa Parlamendi valimised mais.

TALLINN, 1. jaanuar — Sputnik. Euroopa Liidu uueks eesistujaks saab täna Rumeenia, juulis võtab ühenduse juhtimise üle Soome, vahendas Pealinn viitega BNSle.

Rumeenia võtab eesistumise üle Austrialt. Rumeenia eesistumisse langeb Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust märtsis ning Euroopa Parlamendi valimised mais.

Juncker ja Tusk kiitsid Eesti eesistumist>>

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles 29. detsembril, et kuigi Rumeenia on eesistumiseks tehniliselt hästi valmistunud, võivad probleeme tekitada siseriiklikud poliitilised lahkhelid.

"Minu arvates ei ole Bukarest veel päriselt aru saanud, mida tähendab EL-i riikide juhtimine," ütles Juncker ajalehele Welt am Sonntag. "Kaalutletud läbirääkimisteks läheb vaja ka valmidust kuulata teisi ning kindlat tahet panna oma soovid kõrvale. Selles on mul mõningad kahtlused."

Eesti peamine ülesanne eesistujana on hoida EL ühtse ja otsustusvõimelisena
© Sputnik / Вадим Анцупов

Juncker tõi esile ka lõhed Rumeenia sisepoliitikas. Selle keskmes on pikaajalised erimeelsused president Klaus Iohannise ning Sotsiaaldemokraatliku Partei (PSD) juhi Liviu Dragneaga.

Iohannis ütles novembris, et Rumeenia pole eesistumiseks valmis. Dragena palus seejärel parteikolleegidel leida viis esitada Iohannisele selle avalduse eest süüdistus riigireetmises. Sestpeale on president rääkinud lepituslikumas võtmes.

Juncker ütles, et Rumeenia ei saa oma sisepoliitiliste lõhede tõttu näidata end Euroopas kui "kompaktset üksust".

Rumeenia vasakpoolne valitsus on viimasel ajal hakanud kasutama rahvuslikku retoorikat, mida kasutavad Ungari ja Poola.

Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja>>

Dragneat peetakse Rumeenia mõjuvõimsaimaks inimeseks. Ta on öelnud, et EL on ebaõiglane ning Brüssel tahab võtta Bukarestilt õigust oma arvamusele.

Üks põhjusi, miks Bukaresti ja Brüsseli suhted jahenesid, on PSD kavandatud justiitsreform. Valitsus ütleb, et selle eesmärk on panna punkt kohtunike ja teiste justiitsametnike kuritarvitustele.

Euroopa Komisjon ärgitab Rumeeniat reformi tühistama, kuna see komisjoni hinnangul õõnestub korruptsioonivastast võitlust EL-i ühes kõige korrumpeerunumas riigis.

2007. aastal Euroopa Liidu liikmeks saanud Rumeenia on ka ühenduse üks vaesemaid riike.

Sputnik Eesti teatas varem, et 2017. aasta teisel poolaastal oli Eesti esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja rollis.

Peaminister Jüri Ratas rääkis, et eesistumise aeg oli erakordne periood, kus kõik asjaosalised tegid oma tööd suure pühendumisega, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Aitäh kõigile, kes Eesti eesistumist vedasid ja selle ettevalmistusse panustasid. Eesti aitas Euroopa Liitu edasi kõigis endale püstitatud eesmärkides, olulised arengud toimusid näiteks digi, julgeoleku, avatuma majanduse ja idapartnerluse vallas," loetles peaminister. "Usun, et suutsime koostöös kümnete partneritega näidata oma uuendusmeelsust nii eesistumise sisus kui vormis. See on väga oluline saavutus, mis toob meile kasu ka edaspidi."

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kiitsid Eestit esimese eesistumise eest Euroopa Liidus, nimetades seda suurepäraseks

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
Jean-Claude Juncker, Rumeenia, eesistumine, Euroopa Nõukogu

Peamised teemad