06:52 19. Juuli 2019
Kuula otse
  • USD1.1216
  • RUB70.6478
Illustreeriv foto

Võltsing - sureva globalismi kaitsereaktsioon

CC BY 2.0 / Estonian Foreign Ministry / Photo: MFA of Lithuania
Poliitika
lühendatud link
Rostislav Ištšenko
Meedialahingud (221)
23422

Võltsile teavituspoliitikale suunatud sotsiaalsed ja poliitilised kihid nii Läänes kui ka Venemaal koosnevad vaadete ja veendumuste kogu spektrit esindavatest inimestest. Neid ühendab see, et nad kõik on globalistid.

Rostislav Ištšenko, Sputnik

"Rahvaülestõus Liibüas", "verine diktaator" Assad, "võidukas demokraatia" Ukrainas, "Skripalide kass", "Venemaa doping", "Petrov ja Boširov", "Novitšok", keemiarünnakud Süürias – seda loetelu võiks lõputult jätkata. Rahvusvahelises poliitikas on alati valetatud, see on üks tema õiguslikest vahenditest. Me ju nõustume Clausewitziga, et "sõda on poliitika jätkamine muude vahenditega" ja Sunzi maksiimiga, et "sõda on pettuse tee". Rakendades nendele väidetele loogikat, saame, et "poliitika on pettuse tee".

Kuni viimase ajani peeti valet tõe pähe esitades vajalikuks neid väiteid kuidagigi õigustada, veel parem, vaieldamatult tõestada. Kui meenutada enne 90-ndate aastate lõppu nii Nõukogude, kui ka Ameerika filme luure- ja diplomaatiliste teenistuste vastasseisust, olid nad kõik tehtud samal põhimõttel – nad paljastasid tõe pähe esitatavat valet. Juba paljastamise fakt iseenesest oli piisav vale poolt inspireeritud sündmuste ärahoidmiseks.

Pettus kui alternatiivtõde

Nüüd ei püüa keegi enam midagi tõestada. Võib öelda, et meie pea kohal olev taevas on roheline ja rohi meie jalgade all sinine ja tegutseda edasi, nagu nii olekski, nõudes vastastelt vabandust selle eest, mida nad arvavad olevat vastupidi tegelikkusele, või süüdistades neid tegelikkuse tahtlikus moonutamises.

Tegelikult on viimase (poolteise) aastakümne jooksul Lääne poliitilisse praktikasse sisse viidud oma (alternatiivse) tõe mõiste. See tõde võib üldteadaolevast erineda. Seda võib ükskõik kui kaua paljastada, nagu Trump kogu aasta libauudisega püüdis, kuid sotsiaalne või poliitiline grupp, kes seda võltsitud tõde toodab, lähtub endiselt selle tõelisusest. Isegi kui nad otsustaksid väita, et 2 + 2 = 7.

Rõhutan, et see, mida meie võltsinguks nimetame, ei ole "peibutuspart" ega "libauudis", nagu keele puhtuse eest võitlejad seda nimetavad. Tänapäeva võltsing ei ole lihtsalt vale. See on vale, mis kehtib meie poliitiliste vastaste suhtes. See nähtus ei ole iseloomulik mitte ainult Lääne rahvusvahelisele poliitikale, vaid ka lääneriikidele orienteerunud mittelääneriikide poliitiliste rühmituste teavitustööle, mis püüavad oma ühiskondi Läänele orienteerida. Nende hulgas, keda Venemaal nimetatakse liberaalideks, on suhteliselt vähe inimesi, kes valetavad lihtsalt raha eest. Enamik neist usuvad siiralt, et nad räägivad tõtt ja võitlevad õige asja eest.

Samamoodi on õigsuses täiesti veendunud enamik lääne diplomaate ja poliitikuid, kes räägivad Venemaa (või näiteks Hiina) kohta häbematuid solvanguid ja valesid. Kui see nii ei oleks, poleks nendel poliitikutel oma riikide elanikkonna toetust.

Trump võitleb libauudisega, kuid ei varja, et soovib taastada USA hegemooniat kogu selle kahekümne aasta taguses hiilguses ja allutada Washingtoni huvidele nii Venemaad, Hiinat, kui ka Euroopa Liitu. Merkeli poliitika mitte ainult Venemaa suunal, vaid ka suhetes EL partneritega ja isegi tema riigisisene rändepoliitika Saksamaal põhineb absoluutselt võltsitud alusel. Merkel surub Nord Stream-2 kõikide võimalike vahenditega läbi ega mõista ilmselt isegi, et viib sellega Saksamaa ja võib-olla ka märkimisväärse osa EList esialgu majanduslikku, siis rahalisse ja hiljem poliitilisse liitu Venemaaga. Ja ta on selleks teinud rohkem kui ükski teine Lääne poliitik.

Nad on kõik globalistid

Võltsile teavituspoliitikale suunatud sotsiaalsed ja poliitilised kihid nii Läänes kui ka Venemaal koosnevad vaadete ja veendumuste kogu spektrit esindavatest inimestest. Neid ühendab see, et nad kõik on globalistid. Globalism on erinev. Nendeks võivad olla globalistid-liberaalid, globaalistid-konservatiivid, globalistid-fašistid ja isegi globalistid-neokommunistid. Aga nad kõik eelistavad abstraktse tolerantsusega ühendatud inimkonna huve mingi eraldivõetud riigi huvidele. Isegi kui see riik on nende oma riik.

Juhin tähelepanu veel ühele olulisele momendile. Kuni sajandivahetuseni olid kõigi globalistide teavituspoliitika üsna sarnane. Võltsingud said nende tegevuse aluseks alles vahemikus 2000–2005. Muide, selles mõttes peaksid venelased saatust tänama, sest kui globalistliku info-poliitilise praktika ümberkujundamine oleks toimunud viis kuni seitse aastat varem, oleks Jeltsini asendamine toimunud täiesti teiste mallide järgi (ehkki võimalik, et sarnase stsenaariumiga) ja me elaksime nüüd hoopis teises riigis ja teises maailmas.

Aga miks globaalse info-poliitiliste praktika muutumine toimus alles 21. sajandi alguses, kui globalismi pealetung toimus juba kümmekond aastat varem? Tegelikult samal põhjusel, miks aasta-aastalt toimub selle informatiivse ja poliitilise praktika eraldumine reaalsusest, jõudes üsna grotesksetesse vormi, mis väljast vaadates on täiesti arusaadav, kuid ei tekita mingit mõistmist võltsinguviirusest nakatunud globalistides.

Putin õnnitles Eesti presidenti
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Samal põhjusel väidavad paljud NSV Liidu järele nostalgitsevad (täiskasvanuna NSV Liidus elanud inimesed ei teeni nostalgia pealt, vaid lihtsalt nostalgitsevad) inimesed sinisilmselt, et tegelikult oli NSV Liidus kõik nagu praegugi, ainult et kortereid jagati tasuta ja keskmine töötasu oli kaupadega paremini kaetud. See on samuti pettekujutus, kuid võltsitud ettekujutlus minevikust, samuti teatud sotsiaalse rühma pettekujutlus, millel ei ole praegusele poliitikale olulist mõju. Seetõttu pööratakse sellisele võltsingule palju vähem tähelepanu kui globalistlikule.

Võltsinguviirus kõnnib ringi mööda planeeti

Inimeste massilise võltsinguviirusesse nakatumise põhjus on banaalne ja peitub inimese psühholoogias. Inimesel (seda enam suurtesse ühiskondlikesse gruppidesse kuuluvatel inimestel) on oma psüühikat hävitamata võimatu mõista, et elu on elatud ilmaasjata, et ideaalid ei ole realiseeritavad ja et hea veel, et tehtud jõupingutused ei viinud kuriteoni.

Aastatuhande vahetusel sai tähelepanelikele vaatlejatele selgeks, et globalistlik projekt ei teostu, nii nagu kümme aastat varem oli maailm loobunud kommunistlikust projektist. Ja täpselt nii nagu NSV Liidu lagunemise eelõhtul oli õhus tunda suurte murrangute paratamatust, tajusid inimesed ka aastatuhande vahetudes alateadlikult, et globalistliku projekti kokkuvarisemine on vältimatu. Reaktsioongi oli samasugune.

Kõike, mis inimkonna globaalse tuleviku raamistikku ei sobinud, hakkasid veendunud globalistid ignoreerima, eitama või maha tegema. Kusjuures nad tegid seda täiesti siiralt. Tehti täiesti siiraid avaldusi, et Venemaal tuleks vene rahva enda huvides piirata sõnavabadust ja 85% elanikkonnal hääleõigus ära võtta (halvimal juhul see üldse likvideerida).

Tahtlikult valetav isik oleks sellistest end paljastavatest avaldustest loobunud. Veelgi enam, niipea kui globalism, mis selle ajani ei tajunud mingit ohtu enda domineerimisele USA-s, puutus kokku Trumpi juhitavate isolatsionalistide (praegu nimetatakse neid enamasti natsionalistideks) võiduga, nii nagu oli unustatud rahvustevaheline rahu ja harmoonia, tagasi lükatud sallivus standardid, proovisid globalistid kõigepealt Maidani korraldada, hakkasid siis Konföderaalide ausambaid (mis poolteist sajandit ei olnud kedagi seganud) lammutama ja nüüd on nad jõudnud juba Columbuse ausammasteni. Kusjuures neid ei hirmuta sugugi hoiatus, et nad päästavad sellega valla kodusõja Ameerika Ühendriikides.

Üldiselt, nii nagu terror nõrga riigivõimu kaitsmisena oma rahva eest, on väärastunud mõtlemine, nii on ka psühholoogiline kaitse teatud ideoloogiasse integreeritud ühiskonna osa reaktsioon selle ideoloogia postulaatide kokkuvarisemisele. See ei tähenda, et üksikud poliitikategelased ega terved eriteenistused ei kasutaks Lääne ühiskonna ja postnõukogude ruumi Läänele orienteeritud eliidi kalduvust võltsitud mõtlemisele teadlikult ära.

Kuid tuleb aru saada, et kui sellel nähtusel ei oleks sellist tugevat sisemist juurestikku, ei oleks keegi saanud seda kasutada mitte mingil eesmärgil ega luua kunstlikult sellist massilist vaimset kõrvalekallet. Võibolla oleks see tekitatud kogu inimkonnal (ja mitte ainult siirastel globalistidel) ja polekski probleeme.

Vale ei ole "tõe versioon"

Me võime ja peame paljastama konkreetseid võltsinguid, võitlema nende levitajatega riigis ja välismaal, kuid me peame mõistma, et selle mõju on võimatu kõrvaldada ilma selle põhjuseid kõrvaldamata. Võltsingutes seisnev teavitus- ja poliitiline praktika kaob rahvusvahelisest poliitikast (kuigi sellest ei vabaneta täielikult) alles pärast globalismi teavitusalase ja poliitilise valitsemise lõppu.

Globalismil on kommunismiga võrreldes natuke rohkem vedanud. Kui NSV Liit lagunes, sai kommunismist loobunud ühiskond selle asemele kohe globalismi, mis põhines tema domineerimist õigustaval "ajaloo lõpu" ideel ja läänemaailma tsiviliseerival missioonil.

Täna, kui globaliseerumise idee on juba suremas, ei näe sellest ilma jäävad inimesed sellele mingit alternatiivi. Lääne domineerimisel põhinev globalism tähendab neile mugavust ja korda, globalismi hävimine aga täielikku orientiiride kaotust elus. Seetõttu ei ole globalistlik võltsteadvus veel minevikku kadumas, vaid jääb endiselt praeguse poliitika koostisosaks. Selle marginaliseerumise protsess lõpeb alles siis, kui globalistliku ideoloogia domineerimisele orienteeritud Ameerika Ühendriigid ja EL riigid naasevad standardse demokraatia juurde. Alles siis muutub vale taas valeks, mitte "tõe versiooniks", nagu praegu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (221)

Peamised teemad