17:23 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Poliitika
lühendatud link
78 0 0

USA presidendi Donald Trumpi uue aasta esimene intervjuu kinnitas Euroopa poliitikute hirmu - ta nõuab jätkuvalt sõjaliste kulutuste suurendamist ja kaubandussuhete ümbervaatamist. Ameerika riigipea kommenteeris oma madalat populaarsusreitingut Euroopas sõnadega: "Ma ei hooli Euroopast."

TALLINN, 4. jaanuar - Sputnik, Aleksei Toom. Ameerika Ühendriikide president ei saa täita hästi oma kohustust oma riigi huve kaitsta, kui ta muretseb heade suhete pärast Euroopaga. 2. jaanuaril teatas president Donald Trump ajakirjanikele, et ei püüa "populaarsust" eurooplaste seas.

Trump lõpetas 7-triljonilise operatsiooni - ei taheta maksta >>

"Nad ütlevad, et ma ei ole Euroopas populaarne, kuid ma ei tohikski Euroopas populaarne olla," tsiteerivad agentuurid, teiste hulgas AP, Ameerika liidrit, "kui ma oleksin Euroopas populaarne, ei saakski ma oma tööd teha."

Президент США Дональд Трамп на совместной с президентом РФ Владимиром Путиным пресс-конференции по итогам встречи в Хельсинки
© Sputnik / Сергей Гунеев

Seega kinnitas president Trump veel kord, et kavatseb jätkata Euroopa pealinnade suhtes kompromissitut kaubanduspoliitikat, hoolimata nende lootusest Washingtoniga dialoog luua. Ta andis samuti mõista, et peab Euroopat süüdlaseks Ameerika Ühendriikide majandusprobleemides ja sunnib teda selle eest maksma.

"Vaadake, teil on väga jõukad riigid, mille sõjalised kulutused on väga väikesed, sest Ameerika Ühendriigid toetavad neid. Seega kasutavad nad Ameerika Ühendriike ära," ütles president Trump, "nad saaksid raskusteta meile selle eest tegelikku hinda maksta. Ja nad kasutavad meid ära ka kaubanduses. ... Ma tahan, et Euroopa maksaks (sõjalise kaitse eest). Ma ei hooli Euroopast. Mind ei valinud (presidendiks) eurooplased, mu valisid ameeriklased."

Kaks aastat katastroofe Atlandi-ülestes suhetes

Kahe aasta jooksul presidendina on 2. jaanuaril Valges Majas ajakirjanikele esinenud Donald Trump kommenteerijate arvates "atlandiülest ühtsust" korduvalt proovile pannud, juhindudes oma loosungist "Ameerika eeelkõige".

Trump avas põrgu väravad: moslemid korraldvad ülemaailmse streigi USA vastu >>

Ta ei allkirjastanud Pariisi kliimakokkulepet, mida ELis peetakse oluliseks kogu inimkonna (või vähemalt selle Euroopa osa) ellujäämiseks, tunnustas Jeruusalemma Iisraeli riigi pealinnana ja viis sinna oma riigi saatkonna, kutsudes sellega palestiinlaste õigusi kaitsvates Euroopa pealinnades esile šoki.

Trump viis ühepoolselt oma riigi välja Iraani "tuumakokkuleppest" ja nõudis, et eurooplased lõpetaksid sanktsioonide ähvardusel kõik ärisuhted Iraani ettevõtetega.

USA alustas kaubandussõda EL-i, Kanada ja Mehhiko vastu, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

Ta teatas, et taganeb Venemaa ja Ameerika vahelisest keskmise ja lühimaarakettide piiramise kokkuleppest, mida Euroopa pidas oma julgeolekusüsteemi oluliseks osaks.

Trump ütles ja ütleb jätkuvalt, et Ameerika Ühendriigid maksavad tegelikult Euroopat kaitsekulutustele peale ja väidab, et Saksamaa võlgneb ameeriklastele miljardeid dollareid. Tema administratsioon kehtestas Euroopa metallidele kõrgemad imporditariifid ja on valmis kehtestama Euroopa autodele 25% tollimaksu, mis tähendab tegelikult kaubandussõja alustamist Vana maailmaga.

Washington ähvardab ka Euroopa energiaettevõtteid sanktsioonidega osalemise eest ühisprojektides Venemaaga, sealhulgas (ja eelkõige) Nord Stream 2 gaasijuhtme projektis ning sunnib EL ostma Ameerika veeldatud maagaasi.

Samal teemal

Venemaa alandas Trumpi üle maailma
Ekspert: Trump oli G20 kohtumisel isoleeritud
"Vajutasin millelegi ja kõik kustus": Trump loovutas Venemaale kaubavahetuse Hiinaga
Karavan läheb edasi: Ameerika ettevõtted keerasid Trumpi ümber sõrme
Tagid:
poliitika, majandus, intervjuu, USA, Donald Trump

Peamised teemad