22:13 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
70 0 0

Rootsi rahvastik kasvab. Aga kaota ära immigratsioon – ja see hakkab langema. Teistes Euroopa osades on see nimelt toimumas.

TALLINN, 6. jaanuar — Sputnik. Kui ei oleks sisserännet, siis poleks rahvastiku kasvu üheski Euroopa riigis, kirjutab Rootsi ajaleht Göteborg Posten ja teeb järelduse, et rahvastiku kasvu pidurdumine tuleneb majandusseisakust, mis suurendab väljarändeohtu ja nõrgestab rahvuslikku suveräänsust, edastab portaal Inosmi.

Rootsi kasvab sedasi, et kipub juba õmblustest kärisema. Eelmise aasta lõpuks peaks jõudma riigi rahvaarv 10 225 000 inimeseni, prognoosis statistikaameti keskbüroo. Ometi on meie põlvkond veel koolis õppinud, et Rootsis elab kõigest kaheksa miljonit inimest. 35 aastat, 1969. kuni 2004. aastani vastasid need andmed mingil määral tegelikkusele.

Kes võtab ÜRO ränderaamistiku osas vastutuse>>

2004. aastal ületasime me (Rootsi - toim.) üheksa miljoni rajatähise. Ja siis läks lahti: sellest ajast peale on rahvastiku kasvutempo peaaegu kahekordistunud. Järgmise miljoni täitumiseks kulus vaid 13 aastat. 2017. aastal sai meid ametlikult kümme miljonit. Juba möödunud aastal ennustas statistikaameti keskbüroo, et kasvutempo jätkab ka edaspidi kasvamist. Veel ühe miljoni lisandumiseks kulub vaid seitse aastat, ütlesid nad toona – 11 miljonini jõuame juba 2024. aastal.

Sel aastal on prognoosid mõnevõrra muutunud ning see hetk lükkunud 2028. aastale. Kõik sõltub sellest, missugust migratsioonipoliitikat Rootsi ellu viib. Laias laastus on kogu viimaste aastakümnete rahvastikukasv tagatud eranditult sisserändajate poolt. Justnimelt nõnda – kui sisserännet ei oleks, siis oleks meil negatiivne juurdekasv.

Keskmiselt sünnitavad Euroopa päritoluga naised Rootsis 2,42 last. Etniliste rootslannade seas on selleks näitajaks kõigest 1,69. Teiste Rootsis elavate eurooplannade hulgas on see näit pisut kõrgem (1,72). Ainult 70% vastsündinute puhul on emaks sünnipärane rootslanna. Seletus on lihtne: enamik sisserändajaist saabu siia reproduktiivses eas ja kannab kärmelt hoolt perekonna eest. Üldiselt just sellepärast paljud nende sugulased siia sõidavadki.

"Valgetele sissepääs keelatud">>

Euroopavälise päritoluga täiskasvanud elanikkonna keskmine vanus on kümne aasta võrra väiksem kui etnilistel rootslastel. 20% 35-aastastest Rootsi elanikest on sündinud väljaspool Euroopa piire, samas kui 80-aastaste seas on selleks näiduks kõigest 2%. Üldkokkuvõttes tuleb välja, et migrandid on põliselanikest kordades nooremad.

Sisserände-vastased protestid Tallinnas>>

Hoolimata sellest, et isegi etniliste rootslaste hulgas on sündimus tublisti kõrgem kui teistes Euroopa riikides, kasvab elanikkond tänu välismaal sündinute juurdevoolule, seega sisserändajate arvel. Euroopa teistes osades seevastu sündimus väheneb. Soomes püstitati 2017. aastal koguni sünge rekord – sündimus jõudis viimase 150 aasta madalaimale tasemele. Sedavõrd vähe lapsi pole sündinud 1867. –1868 . aasta suurest näljahädast saadik. Ja see pole kaugeltki ainus säärane juhus. Meie idanaabritel langeb sündimus juba seitse aastat järjest. Kõnekas on tõsiasi, et erinevalt Rootsist ajab Soome märksa ettevaatlikumat sisserändepoliitikat.

Euroopa Komisjon vastas Itaalia ähvardusele>>

Kui poleks sisserännet, ei oleks mitte üheski Euroopa riigis rahvastiku juurdekasvu, Skandinaaviat ja Prantsusmaad peetakse sellel taustal erandeiks: siseriiklik sündimus on seal võrdlemisi kõrge, ehkki ebapiisav. Kõige hullemini kulgevad asjalood Saksamaal, Ida- ja Lõuna-Euroopas. Kuigi traditsioonilised pereväärtused on jätkuvalt au sees, lapsi sellest enam ei sünni. Aga võib-olla hoopis vastupidi – just sellepärast ei sünnigi?

On üksjagu tõendeid selle kasuks, et sündimuse suurenemist soodustab justnimelt arenenud ja kaasaegne lastehooldussüsteem ja kõrge tööhõive naiste seas (ainsaks erandiks on siin Iirimaa). Ja see seab konservatiivsed valitsused kogu Euroopas – ning nemad on küll haruharva aukude võrdsusest või sisserändest vaimustuses – dilemma ette. Ilma soolise võrdõiguslikkuseta peavad demograafilise koormuse enda kanda võtma sisserändajad. Rahvastiku juurdekasvu pidurdumine tähendab majanduse pidurdumist, mis kokkuvõttes suurendab väljarändeohtu ja nõrgestab rahvuslikku iseseisvust.

Tagid:
Euroopa, rahvastik, migrant, Rootsi

Peamised teemad