13:43 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
6010

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ütles, et Iraan ei oota kauem, kuni Euroopa spetsiaalse finantsmehhanismi loob ja jätkab koostööd oma traditsiooniliste partneritega, nagu India, Hiina ja Venemaa.

TALLINN, 8. jaanuar – Sputnik. Varem teatati, et Iraani välisministeeriumi ametlik esindaja Bahram Kasemi kritiseeris Euroopa Liitu spetsiaalse finantsmehhanismi, mis aitaks neil jätkata kaubandust ja teostada makseid Ameerika Ühendriikide Teherani vastu kehtestatud sanktsioonidele vaatamata, loomisega viivitamises, vahendas RIA Novosti Iraani uudisteagentuuri IRNA.

"Loomulikult eurooplased üritasid, kuid ei suutnud kahjuks edasi liikuda, nagu me arvasimegi. Me suhtleme Euroopaga endiselt, kuid ei oota enam nende järel ..."

"Kuigi me jätkame koostööd Euroopaga spetsiaalse finantsmehhanismi loomise raames, ei oota me enam nende järel ja töötame edasi oma traditsiooniliste partneritega, nagu India, Hiina, Venemaa," edastas agentuur Zarifi sõnavõttu.

Septembris esitasid Ühendkuningriik, Saksamaa, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja Iraan pärast kohtumist ÜRO kuluaarides ühisavalduse, mille kohaselt loob EL mehhanismi Iraaniga arveldamise jätkamiseks pärast USA sanktsioonide jõustumist.

Nagu Sputnik Eesti eile kirjutas, teatas Euroopa välisteenistuse pressiesindaja Maya Kosyancic, et töö, mille eesmärgiks on luua spetsiaalne finantsmehhanism Ameerika Ühendriikide Teherani-vastaste sanktsioonide vältimiseks, on " hästi edenenud " ja jõuab lähinädalatel lõpule, 

Euroopa esidiplomaat Federica Mogherini kinnitas novembri keskel, et töö jätkub ja kulgeb positiivselt, täpsustamata seejuures konkreetseid kuupäevi.

Iraani asevälisminister Abbas Araghchi ütles hiljuti, et Teheran kavatseb ELile ettevalmistuste lõpetamiseks rohkem aega anda.

Hiljem teatas diplomaatiline allikas Brüsselist, et ükski ELi liikmesriik ei ole veel söandanud registreerida vajalikku juriidilist isikut - mille alusel spetsiaalne finantsstruktuur luuakse - oma riigi territooriumil. 

Мохаммад-Джавад Зариф
© AFP 2019 / ATTA KENARE
Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif

USA rahandusminister Steven Mnuchin ütles, et ELi loodava mehhanismi kaudu tehtavad tehingud muutuvad samuti USA sanktsioonide sihtmärgiks.

USA president Donald Trump teatas mais, et Washington väljub Iraani tuumaleppest. Ta teatas ka kõikide selle riigi vastu suunatud sanktsioonide taastamisest, sealhulgas ka kolmandate riikidega, kes Iraaniga kauplema peaksid söandama.

USA taaskehtestas 7. augustil osa Iraani vastu suunatud sanktsioonidest. Washington rääkis oma plaanist viia Iraani naftaeksport nullini, kutsudes ostjaid sealsest toormest loobuma.

Täiendavad USA Iraani-vastased sanktsioonid, mis hõlmasid ka naftaeksporti, jõustusid 5. novembril. Samas andis Washington Hiinale, Indiale, Itaaliale, Kreekale, Jaapanile, Lõuna-Koreale, Taiwanile ja Türgile erandina kauplemiseks ajutise loa.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Jõustusid ameeriklaste Iraani-vastased sanktsioonid
Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu
Tagid:
dollar, nafta, USA, tuumalepe, sanktsioonid, Iraan

Peamised teemad