00:16 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Poliitika
lühendatud link
Prantsuse "kollaste vestide" protestid (19)
4510

Eelmisel nädalavahetusel hõivasid ehitustöölisi meenutavad meeleavaldajad Pariisis ühe ministeeriumihoone. Nad näitasid sellega valitsusele, et "kollaste vestidega" tuleb endiselt arvestada ka edaspidi. Paistab, et president Macron ja tema ministrid ei tea, mida teha. Väsimatud "kollased vestid" andsid endast uue aasta esimesel nädalavahetusel taas teada.

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Tegemist on uut tüüpi meeleavaldajatega, kellest ei tea kunagi, kas nad homme kaovad või alustavad rahutusi kogu Euroopas, edastab portaal Inosmi saksa väljaannes Der Spiegel ilmunud artikli.

Laupäeval, 5. jaanuaril loendati neid üle kogu Prantsusmaa umbes 50 000 ja seda on rohkem kui eelmisel nädalavahetusel. Nende väljaastumise ajal toimus nii vahejuhtumeid, näiteks pandi Pariisis Champs Elysées'i kõrvaltänavatel põlema viis autot, kui ka rahumeelsemaid sündmusi, nagu näiteks kollastes vestides naiste demonstratsioon Place de la Bastille'l.

"Kollaseid veste" tuntakse Prantsusmaa teedel juba ammu tuuleklaasi taha riputatud kollaste helkurvesti järgi. Saksamaal toimus midagi sarnast tuumaelektrijaamade ehitamise vastaste protestide ajal - tookord panid liikumise osalejad autodele kleebised "Aatomienergia: tänan, ei!"

Kollased vestid olid Prantsusmaal taas tänavatel>>

"Kollased vestid" on vaid vähemus, kuid Prantsusmaal otsustab kõik enamus," ütles Prantsusmaa rahandus- ja majandusminister Bruno Le Maire ühes oma hommikuvestluses Prantsusmaa televisioonis. Kuid see ei muutnud midagi: inimesed räägivad sellest kollasest vähemusest endiselt ka uuel aastal.

Oli äärmiselt ebatavaline, kuidas laupäeval ründasid meeleavaldajad kahveltõstukiga ühe Pariisi seitsmendas linnaosas asuva ministeeriumihoone kõrgeid väravaid. Kollase vestiga autojuht rammis täiskiirusel kahveltõstukiga riigiasutuse rohelisi väravaid, tagurdas siis ja rammis gaasi andes uuesti.
Samal ajal andis minister hoones intervjuud ajalehe "Le Monde" klantsajakirjale "M". Vestlus tuli katkestada. Viie "kollase vesti" rünnaku tõttu saabus ministri "evakueerimiseks" sündmuskohale politsei.

Miks ei läinud valitsuse ametlik esindaja Benjamin Griveaux lihtsalt värava juurde "kollaste vestidega" rääkima? Vaevalt et neid rohkem oli kui ministri ihukaitsjaid. Ministeeriumi hoovi jõudes kahjustasid meeleavaldajad sinna pargitud limusiinide tahavaatepeegleid ja selle eest peavad nad nüüd seaduse ees vastutama.

Prantsusmaa võimud andsid "kollastele vestidele" järele>>

Aga seegi pole veel kõik: veidi hiljem, nimetasid Griveaux ja tema kolleegid vahejuhtumit tõstukiga "rünnakuks vabariigi vastu". Griveaux kasutas isegi allegooriat: "Nad ei rünnanud mind, vaid Prantsusmaa Maja". See pidi jätma sügava mulje, kuid nagu Macroni nooreohtu kaaslastega tihti juhtub, kõlasid ministri sõnad üsna vääritult ja haledalt.

Viimati juhtus selline asi 20 aastat tagasi, 1999. aasta veebruaris. Tookord tungisid Oise departemangu nördinud põllumehed Pariisi meeleavalduse ajal keskkonnaministri büroosse ja puistasid ruumidesse laiali jahu ja herneid. Kuid tookord jäid rahutused siiski mõistlikkuse piiridesse.

Miks siis lasi alles paar kuud tagasi nii enesekindlana tundunud Macroni meeskond end nii kergesti provotseerida?

Asi on ilmselt valitsuse poliitilise kogemuse ja otsustavuse puudumises. Mõnikord tundub, et president tahaks nagu ennast kaitsta. Uusaastaööl, kui Macron esines televisioonis traditsioonilise pöördumisega, mobiliseeriti kogu riigis peaaegu 148 000 politseinikku. Siseministeerium ütles nende arvu valjusti maha, nagu oleks tahtnud "kollaseid veste" hirmutada ja sundida neid edasistest sammudest Macroni kõne ajal loobuma.

The Economist: Macron püüab kriitikuid kinni maksta>>

Kuigi ka eelmisel aastal viidi Prantsusmaal uue aasta tähistamise ajaks terrorirünnakute vältimiseks tänavatele umbes 140 000 politseinikku, oli pärast detsembris Strasbourgis toimunud terrorirünnakut oli neid ka aastavahetusel karta. Seega sai valitsus esitada selliseid turvameetmeid küll kui midagi kohutavat, kuid täiesti põhjendatuid. Nüüd tulid "kollased vestid" laupäeval välja plakatitega "Peatage politseiriik!". Ja paljud prantslased heitsid nalja, et Macron ei saa enam isegi televisioonis ilma politsei valveta rääkida.

Kohati jäi mulje, et Macroni leer jaguneb kaheks: ühelt poolt need, kes, nagu president isegi, näevad kollastes vestides "vihast kantud rahvahulka" või nimetavad neid Griveaux eeskujul "agitaatoriteks". Teise osa moodustavad neile kaasatundjad, näiteks digitaalse majanduse riigisekretär Mounir Mahjoubi, kes läks rahva juurde, veedab päevi "kollaste vestide" seltsis ja on veendunud, et selle liikumise näol on tegemist "uue ajaloolise kogemusega".

"Arusaajate" hulka kuulub ka rahandus- ja majandusminister Bruno Le Maire. "Prantsusmaa mudel ebaõnnestus," ütles ta pühapäeva hommikul, "varem suurendasime me kõigepealt valitsussektori kulutusi ja seejärel tõstsime makse. Täna nõuavad inimesed üle kogu Prantsusmaa selle vastu õiglust. Me peame seda nõudmist kuulda võtma."

Teema:
Prantsuse "kollaste vestide" protestid (19)
Tagid:
meeleavaldajad, "kollased vestid", Emmanuel Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad