07:00 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
5710

Euroopa Komisjon avaldas terase importimiseks ELi riikidesse uued tingimused, kavatsedes kasutusele võtta karmid meetmed oma tööstuse odava impordi eest kaitsmiseks. Eelkõige puudutab see Hiinat, Indiat ja Ukrainat.

TALLINN, 9. jaanuar – Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit teatas Maailma Kaubandusorganisatsioonile, et alates 2. veebruarist vähendab ta neljaks kuuks valtsterase impordikvoote kaks kuni kolm korda.

Brüssel kavatseb päästa Euroopa tööstusettevõtteid odava metalli eest, mis maailmajao USA kõrgete tollimaksude kehtestamise järel üle ujutas.

WTO-le saadetud sõnum, mis on veel kinnitamata, sisaldab pikka nimekirja terasetoodetest ja riikidessanktsioonidt, kes neid ELile tarnivad.

Hiina, India, Türgi ja Ukraina esinevad kvootide vähendamisega seotud toodete tarnijate hulgas kõige sagedamini, kuid mitmes kategoorias võivad kannatada saada ka Venemaa ja mitmed teised riigid, kes Euroopasse teatud liiki terasetooteid müüvad.

Viidates esialgsetele konsultatsioonidele Euroliidu riikide esindajatega, vähendab Brüssel radikaalselt terasetoodete, eelkõige lehtterase ja roostevabast terasest toodete importi oma 26 liitriiki.

Kavas on kehtestada tariifikvoodid, mille kohaselt igale eksportivale riigile kehtestatakse impordimäära ületamise korral 25% tollimaks. 

Euroopa Komisjoni pressiteenistuse sõnul eeldatakse, et "peamised tarnijariigid" saavad erisoodustusi "nende jaoks kehtestatavate individuaalsete kvootide näol, mille arvutamine põhineb riikide viimaste aastate keskmisel tarnemahul." Konkreetseid andmeid ei lisata. 

Ajutistest turu kaitsmise meetmetest ei olnud abi

ELi riikide valtsterase turg on Brüsseli väidete põhjal omaenda ning Hiinast, Indiast, Brasiiliast, Lõuna-Koreast ja Ukrainast saabuva terase surve all peaaegu kokku varisemas.

Euroopa Komisjon lõpetas oma pressiteenistuse andmetel eelmise aasta märtsis alustatud tööstuse olukorra uuringu ja jõudis järeldusele, et vaja on kiireloomulisi lisameetmeid, kaitsmaks oma tootjaid odava impordi eest.

Varasemad heakskiidetud kvoodid ja piirangud, mis kehtisid alates 2018. aasta juulist, ei suuda Euroopa valtsterasetööstust päästa – piirkonda kannatab mitte ainult USA poolt enda vastu suunatud protektsionistlike meetmete, vaid ka nende põhjustatud maailmaturgude ümberjaotamise tõttu.

Brüsseli väitel näitab olukorra analüüs, et terasetoodete ekspordi hüppeline kasv ELi riikidesse on juba toimunud ja pole põhjust eeldada, et see edaspidi veelgi ei suurene.

Samuti märgitakse, et Euroopa terasetööstus ei ole veel ülemaailmsest teraskriisist taastunud. ELi plaanide kohaselt vähendatakse kõiki terase impordikvoote veebruarist juunini minimaalsele tasemele ja suurendatakse seejärel taas kaks-kolm korda.

Näiteks väheneb kuumvaltsitud teraslehtede ja lindi kogukvoot veebruaris vaid 3,4 miljoni tonnini ja kasvab seejärel taas 8,6 miljoni tonnini või rohkemgi veel.

Eriti valus on see Ukraina jaoks

Eeldatakse, et ELi riigid kiidavad idee tervikuna ja nimekirja kuuluvate toodete impordipiirangud heaks juba lähipäevil.

Kui meetmed on heaks kiidetud, kehtivad need kolme aasta jooksul, kuid neid võidakse "olukorra muutumise" korral üle vaadata.

"Olukorra" all peab Brüssel ilmselt silmas USA kaubanduspoliitilisi muutusi, sest miski muu ülemaailmse teraseturu seisundit muuta ei saa.

Keelatud kaupade seas on nisu
© Sputnik / Александр Кряжев

Venemaa eksperdid usuvad, et ka Venemaa võib Euroopa uute meetmete tõttu kannatada saada, kuid tema jaoks ei ole kaotused suured, sest viimastel aastatel on Moskva niigi terase eksporti Euroopasse vähendanud.

Ukraina puhul võivad Brüsseli uued kvoodid osutuda äärmiselt valulikeks, sest need piiravad enamikku tema eksporttoodete liike.

Ukraina metallurgiatoodete eksport Euroopa Liitu on rahalises väljenduses riigi suuruselt teine eksporditulude allikas, see kasvab pidevalt ja ulatub nüüd umbes 2 miljardi euroni, jäädes maha vaid põllumajandustoodete müügist.

Peaaegu kogu Ukraina valtsterase toodang viiakse riigist välja - peamiselt Euroliidu maadesse.

Samal teemal

Saksa suurettevõtted peavad Washingtoniga separaatseid läbirääkimisi
"Vajutasin millelegi ja kõik kustus": Trump loovutas Venemaale kaubavahetuse Hiinaga
Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist
Ootuspäraselt šokeeriv: Saxo Pank ennustab uusi makse ja majanduskaost
Pekingis algasid Hiina ja USA kaubandusläbirääkimised
Tagid:
kaubandussõda, kaitsetollid, WTO, USA, sanktsioonid, teras

Peamised teemad