17:01 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
40 0 0

Teisipäeval, 8. jaanuaril ei suutnud USA Senat heaks kiita seaduseelnõu, mis näeb ette sanktsioonide kehtestamist Süüria valitsuse abistamise eest.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Seaduseelnõu pealkirjaga "Ameerika julgeoleku tugevdamine Lähis-Idas" (i.k. "Strengthening America's Security in the Middle East Act") toetas hääletusel vähem kui kaks kolmandikku sajast senaatorist, edastab RIA Novosti.

Demokraadid teatasid esialgu, et nad ei hääleta ühegi seaduseelnõu poolt, mille eesmärgiks ei ole lõpetada "shutdowni" (USA valitsuse rahastamise peatamine – toim.). Selle tulemusena toetasid vaid 56 senaatorit seaduseelnõu edasist arutamist vajaliku 60 hääle juures.

President Donald Trump
© Sputnik / Сергей Гунеев

Pärast seda esitas Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell eelnõu uuesti. Mitmed USA föderaalametid ei tööta või töötavad osaliselt juba alates 22. detsembrist eelarve puudumise tõttu. Donald Trump nõuab, et eelarvesse lülitatakse 5,6 miljardit dollarit piirimüüri ehitamiseks Mehhiko piirile, demokraatid on selle vastu.

Sanktsioonid Süüriale, Venemaale ja Iraanile

Senaatorite blokeeritud eelnõus tehakse ettepanek kehtestada seadusega mitmed Süüria vastu suunatud sanktsioonid, mis on juba kehtestatud presidendi otsusega, et riigipea ei saaks neid ilma Kongressi nõusolekuta tühistada. Lisaks on dokumendis kehtestatud piirangud Süüria lähimatele liitlastele - Venemaale ja Iraanile Damaskuse sõjalise ja muu abi andmise eest.

Iraan ei oota enam, kuni EL USA sanktsioonide ületamiseks oma mehhanismi loob>>

Sanktsioonid näevad tavapäraselt ette USA jurisdiktsiooni all olevate füüsiliste ja juriidiliste isikute kontode ja vara blokeerimist, kehtivate USA viisade tühistamist ja nende andmisest keeldumist.

Dokumendi sõnastuse kohaselt kehtib sanktsioon "välisriigi isikule, kes tegutseb teadvalt Süüria, Venemaa või Iraani valitsuse nimel või volitusel Süürias sõjaväelasena. Lisaks nähakse ette sanktsioonid praktiliselt iga koostöö eest Süüria valitsusega, sealhulgas süsivesinike tootmisel, lennundustehnika ja sõjalise otstarbega varuosade tarnimise eest.

Eelnõu kohaselt süüdistatakse Venemaad, Süüriat ja Iraani sisuliselt õhurünnakutes tsiviilelanike ja tsiviilobjektide vastu, asustatud alade piiramises ja sinna humanitaarabi toimetamise takistamises.

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis>>

Artiklis 331 sätestatakse, et juhul, kui Moskva, Damaskus ja Teheran sellise tegevuse lõpetavad, võib sanktsioonid peatada. Erand võidakse teha ka humanitaarsetel põhjustel, samuti kui see on Ameerika Ühendriikide "rahvusliku julgeoleku huvides".

Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist>>

Samal ajal kohustab dokument presidenti 180 päeva jooksul esitama Kongressile Süüria elanikkonnale humanitaarabi andmise strateegia ja USA rahandusministeeriumi ettekande, kas Süüria keskpank tegeleb rahapesuga, ja kui see nii on, talle sanktsioonid kehtestama.

Koostöö Iisraeli ja Jordaaniaga

Eelnõus on eraldi osad kaitsealase koostöö arendamise kohta Iisraeli ja Jordaaniaga. Abiprogramme Iisraelile pikendatakse 2023. aasta oktoobrini ja sellise abi suurus peaks olema vähemalt 3,3 miljardit dollarit aastas.

Ameerika Ühendriikide presidendile antakse luba täppisrelvade tarnimiseks Iisraelile. Mitmed dokumendi artiklid puudutavad koostöö arendamist Iisraeliga kosmosesektoris, võitlust ebaseaduslike droonide kasutamisega ja abi andmist arengumaadele.

Tagid:
USA senat, sanktsioonid, Süüria, Iraan, Venemaa, USA

Peamised teemad