01:33 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
USA Senat

USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse

© Fotolia / Gary
Poliitika
lühendatud link
37 0 0

Teisipäeval, 8. jaanuaril ei suutnud USA Senat heaks kiita seaduseelnõu, mis näeb ette sanktsioonide kehtestamist Süüria valitsuse abistamise eest.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Seaduseelnõu pealkirjaga "Ameerika julgeoleku tugevdamine Lähis-Idas" (i.k. "Strengthening America's Security in the Middle East Act") toetas hääletusel vähem kui kaks kolmandikku sajast senaatorist, edastab RIA Novosti.

Demokraadid teatasid esialgu, et nad ei hääleta ühegi seaduseelnõu poolt, mille eesmärgiks ei ole lõpetada "shutdowni" (USA valitsuse rahastamise peatamine – toim.). Selle tulemusena toetasid vaid 56 senaatorit seaduseelnõu edasist arutamist vajaliku 60 hääle juures.

President Donald Trump
© Sputnik / Сергей Гунеев

Pärast seda esitas Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell eelnõu uuesti. Mitmed USA föderaalametid ei tööta või töötavad osaliselt juba alates 22. detsembrist eelarve puudumise tõttu. Donald Trump nõuab, et eelarvesse lülitatakse 5,6 miljardit dollarit piirimüüri ehitamiseks Mehhiko piirile, demokraatid on selle vastu.

Sanktsioonid Süüriale, Venemaale ja Iraanile

Senaatorite blokeeritud eelnõus tehakse ettepanek kehtestada seadusega mitmed Süüria vastu suunatud sanktsioonid, mis on juba kehtestatud presidendi otsusega, et riigipea ei saaks neid ilma Kongressi nõusolekuta tühistada. Lisaks on dokumendis kehtestatud piirangud Süüria lähimatele liitlastele - Venemaale ja Iraanile Damaskuse sõjalise ja muu abi andmise eest.

Iraan ei oota enam, kuni EL USA sanktsioonide ületamiseks oma mehhanismi loob>>

Sanktsioonid näevad tavapäraselt ette USA jurisdiktsiooni all olevate füüsiliste ja juriidiliste isikute kontode ja vara blokeerimist, kehtivate USA viisade tühistamist ja nende andmisest keeldumist.

Dokumendi sõnastuse kohaselt kehtib sanktsioon "välisriigi isikule, kes tegutseb teadvalt Süüria, Venemaa või Iraani valitsuse nimel või volitusel Süürias sõjaväelasena. Lisaks nähakse ette sanktsioonid praktiliselt iga koostöö eest Süüria valitsusega, sealhulgas süsivesinike tootmisel, lennundustehnika ja sõjalise otstarbega varuosade tarnimise eest.

Eelnõu kohaselt süüdistatakse Venemaad, Süüriat ja Iraani sisuliselt õhurünnakutes tsiviilelanike ja tsiviilobjektide vastu, asustatud alade piiramises ja sinna humanitaarabi toimetamise takistamises.

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis>>

Artiklis 331 sätestatakse, et juhul, kui Moskva, Damaskus ja Teheran sellise tegevuse lõpetavad, võib sanktsioonid peatada. Erand võidakse teha ka humanitaarsetel põhjustel, samuti kui see on Ameerika Ühendriikide "rahvusliku julgeoleku huvides".

Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist>>

Samal ajal kohustab dokument presidenti 180 päeva jooksul esitama Kongressile Süüria elanikkonnale humanitaarabi andmise strateegia ja USA rahandusministeeriumi ettekande, kas Süüria keskpank tegeleb rahapesuga, ja kui see nii on, talle sanktsioonid kehtestama.

Koostöö Iisraeli ja Jordaaniaga

Eelnõus on eraldi osad kaitsealase koostöö arendamise kohta Iisraeli ja Jordaaniaga. Abiprogramme Iisraelile pikendatakse 2023. aasta oktoobrini ja sellise abi suurus peaks olema vähemalt 3,3 miljardit dollarit aastas.

Ameerika Ühendriikide presidendile antakse luba täppisrelvade tarnimiseks Iisraelile. Mitmed dokumendi artiklid puudutavad koostöö arendamist Iisraeliga kosmosesektoris, võitlust ebaseaduslike droonide kasutamisega ja abi andmist arengumaadele.

Tagid:
USA senat, sanktsioonid, Süüria, Iraan, Venemaa, USA

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  70
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  64
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46