17:16 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
21364

Mis on erakonna Eesti 200 parlamendivalimiste reklaamikampaaniast põhjustatud skandaali taga, analüüsib Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov.

Nikolai Filonov

Eesti 200 provokatiivne reklaamikampaania osutus Eesti ühiskonna lakmustestiks – reaktsioonist selgus kohe, kuivõrd Eesti ühiskond on manipuleeritav ja kuidas kohalikud poliitikud oma valijatesse suhtuvad.

Valimistehnoloogia seisukohast töötas kõik laitmatult. Vastandumisvõttest on juttu igas PR-õpikus. On hoopis teine teema, et Eestis pole neid tehnoloogiaid seni eriti kasutatud.

Eesti 200 reklaamplakatid rikkusid seadust >>

Muidugi, 1990-ndate alguse "Plats puhtaks!" võiks sellesse kategooriasse kanda, kuid toona peeti silmas pigem sotsiaalset kui rahvuslikku vastandamist. Tulemuseks saadi mõlemad.

Asi on läinud äärmuslikuks

Otseselt valimiskampaanias ei ole veel keegi ei tahtlikult ega tahtmatult Hitleri Saksamaa rassilise diskrimineerimise ega apartheidirežiimi rahvusliku vastandamise meetodeid kasutada üritanud.

Kõige kurvem on see, et Tallinna kesklinna venelastele ja eestlastele kohta näitavate plakatite ülespaneku idee tänases Eestis üldse kellelgi pähe tuli.

Kas te võiksite ette kujutada, mis juhtuks, kui "venelased" asemel oleks nimetatud mustanahalisi, mustlasi või holokausti õudused läbi elanud juute?

Olen kindel, et juba tund hiljem filmitaks peaministrit koos presidendiga maailma üldsuselt vabandust palumas ja tõotamas süüdlasi karmilt karistada.

Nüüd aga ei juhtunud midagi sellist – ometi mainiti venelasi ("nende endi hüvanguks"). Plakatid üles pannud partei saab nüüd poliitilisi dividende ajakirjanduses ja kuulutab, kuidas ta tahab kõigest hingest eestlasi ja venelasi eesti keele baasil assimileerimise kaudu üheks rahvaks ühendada.

Tuleb välja, et sellised asjad on meil lubatud? Mille poolest erineb praegune sõnum Eesti poliitikute kunagisest kuulsast avaldusest, et "pronksiöö" sündmustega näidati venelastele "koht kätte"? Tookord näidati koht kätte, nüüd vihjati sellele...

Sama vektor

Tuleb välja, et Eesti poliitilise kultuuri raamistikku mahub täiesti, kui näidata, mida peavad teatud rahvuse liikmed tegema selleks, et "ühtse Eesti osaks" saada. Põhimõtteliselt ei erine Eesti 200 sõnum Eesti presidendi hiljutisest üleskutsest lubada kõigil eestlaste keel, kultuur ja vaated üle võtta.

Kuna demograafiline olukord riigis on keeruline, seisneb eesti keele ja kultuuri säilitamise probleemi lahendus paljudele Eesti poliitikute jaoks vaid eestlaste arvu suurendamises teiste rahvuste esindajate, peamiselt kohalike venelaste arvelt.

Loomulikult ei küsinud keegi venelastelt nende soovi eestlasteks saada. Nad lihtsalt peavad hakkama - jälle "nende endi hüvanguks". Siit algabki tees ühtsest koolist, kus eestlased ja venelased õpiksid koos ühtses eesti keeles.

Hea ja kuri politseinik

Mõnele poliitikule, nagu Isamaa justiitsminister Urmas Reinsalu selline lähenemine väidetavalt ei meeldi. Tema erakond soovitab lihtsalt õpetada kõiki aineid venelastele eesti keeles, kuid teha seda eestlastest eraldi. Seda varianti praktiseeritakse praegu naaberriigis Lätis.

Kuid erinevused Eesti 200 ja Isamaa ettepanekute vahel on ainult üksikasjades - igal juhul tuleks venekeelse hariduse andmine nende arvates lõpetada. See tähendab, et venelastele näidatakse taas kätte nende "õige koht".

Edasi söödetakse avalikkusele (avalike kirjade ja "kuumade debattidega" meedias) ette arutelud, kas koera saba ära lõigata kohe või jupikaupa. Mõtet, et seda üldse mitte taha ei saa tekkida juba põhimõtteliselt!

Eesti poliitikute üksmeelt kommenteeris ühingu "Vene kool Eestis" juhatuse liige Alissa Blintsova järgmiselt: "Kui proua Kaljulaid ütleb "me otsustasime", "me leppisime kokku", siis ei pea ta silmas mitte Eesti riiki, vaid oma metsikut hõimu, mis ei ela mitte demokraatlikus riigis, vaid ürgühiskonnas. Vene kogukonna esindajatest ei leppinud selle hõimu esindajatega mitte keegi mitte milleski kokku. Meil veel vedas, et nad "ei leppinud kokku" meid õhtusöögiks ära süüa," ironiseeris Blintsova.

Tõepoolest, valijate meeleoludega manipuleerimise olemus seisneb selles, et see lubab astuda isegi selliseid samme, mis maailma enamikes tsiviliseeritud riikides oleks täiesti vastuvõetamatud.

Niikaua, kui see poliitikutele lubatud on, eemalduvad Eestis elavad rahvad üksteisest ja mistahes assimileerimiskatsed ainult suurendavad neid vastuolusid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Puškov: Eesti tähtsus piirdub Venemaa naabrusega
Valmistatakse ette uut trooni Eesti poliitika "pühadele lehmadele"
Millise pagasiga Eesti 2019. aastasse astub
Lavrov teatas russofoobsete tendentside tugevnemisest maailmas

Peamised teemad