11:03 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
49 0 0

Valgevene president Aleksandr Lukašenka hoiatas, et Moskva võimalik keeldumine Minskile naftaäris maksuvabastuse kompenseerimisest võib talle kaasa tuua liitlase kaotamise.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Nagu Valgevene presidendi ametlikul kodulehel teatatakse, lausuti nõnda nõupidamisel, kus käsitleti riigi 2019. aasta sotsiaalmajanduslikku arengut ja lõimumise arengusuundi, edastas RIA Novosti.

"On mõningased küsimused, millest me venelastega alati oleme kõnelnud, nagu selleks on meie põllumajandussaaduste, toiduainete ja muu toodangu tarned Venemaa Föderatsiooni turule. Kuid need ei ole olemuselt kuigi olulised küsimused," ütles Valgevene riigipea.

Lukašenka sõnul on ta Vladimir Putiniga kokku leppinud, et "need piinlikud küsimused tuleb päevakorrast maha võtta, et nad enam kunagi poleks päevakavas meie kõrgemal tasemel peetavatel läbirääkimistel."

Lukašenka nimetas vene keelt Valgevene rahvuslikuks aardeks
© Sputnik / Андрей Александров

Eestis elab 144 riigi kodanikke>>

Valgevene president lisas ühtlasi, et jäävad veel teatud probleemid autovedude osas. Tema sõnul teeb Minsk selles vallas Moskvaga koostööd vähemalt sama soodsatel tingimustel, nagu Varssavi ja Vilnius.

Aga needki on tema arvates küsimused, mis "ei vääri arutamist presidentide tasandil", vaid mida saab "lihtsalt" lahendada.

Maksuvabastuse kompenseerimisest keeldumise tagajärjed

Valgevene president Aleksandr Lukašenka teatas, et Moskva võimalik keeldumine Minskile naftaäris maksuvabastuse kompenseerimisest võib talle kaasa tuua liitlase kaotamise.

"Ei pruugi arvata, et see (maksuvabastusest tulenevate kahjude kompenseerimata jäämine – toim.) oleks katastroof... Kui Venemaa juhtkond valib just säärase edasitee valib ja oma ainsast läänepoolsest liitlasest ilma jääb, siis see on nende valik. Meie neid ju sundida ei saa," tsiteerib Valgevene presidenti tema pressiteenistus.

Lukašenka kinnitas, et Valgevenele ei ole probleemiks 400 miljonit dollarit lisaks teenida ja sel aastal maksuvabastusest oodatavad kahjud sedasi kompenseerida.

Presidendi eritellimus: mida Lukašenka Putinile uueks aastaks kinkis>>

"Ostujõu pariteedi poolest, nagu praegu on kombeks rehkendada, on Valgevene SKP ligi 80 miljardit dollarit. Milles siin küsimus? Ega olegi," nentis ta.

Samas rõhutas Valgevene riigipea, et Moskva ei ole Minskile kahjude hüvitamise võimalust tagasi lükanud.

"Enamgi veel, Venemaa president tegi ettepaneku jätkata uuel aastal (2019. aastal – toim.) läbirääkimisi selles küsimuses ja töötada välja vastuvõetav lahendus, seda nii silmast silma kui ka töörühmades," lisas Lukašenka.

Maksuvabastus

Venemaal viiakse naftamajanduses aastail 2019–2024 ellu niinimetatud maksuvabastus, mis näeb ette naftatoodete eksporditollide järkjärgulise alandamist nullini ja kaevandamistasude tõstmist.

Putin külastas Lukašenka lapsepõlvekodu>>

Valgevenel tekib Venemaa nafta hinna eeldatava tõusu ja naftatoodete eksporditollide alandamise tõttu lisakulusid. Minsk hindas oma kaotusi kuue aasta lõikes 11 miljardile dollarile.

Tagid:
nafta, Venemaa, Valgevene, Aleksandr Lukašenka

Peamised teemad