00:00 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
71 0 0

Venemaa välisministeerium mõistis otsustavalt hukka USA katsed moodustada Venezuela alternatiivne valitsus.

TALLINN, 11. jaanuar - Sputnik. "Washingtoni häbitu tegevussuund Venezuela põhiseadusele vastukäivate valitsusstruktuuride moodustamiseks, katsed tegelikkust eirates tunnistada ühed Venezuela võimuorganid legitiimseteks ja teiste puhul sellest keelduda, sanktsioonide surve karmistamine, mis toob kaasa sotsiaalmajandusliku olukorra halvenemise ja annab valusa hoobi lihtsate venezuelalaste tasku pihta, kujutab endast varjamatut sekkumist Venezuela suveräänsusesse," öeldakse kommentaaris välisministeeriumi kodulehel.

Venezuela president sarjas USA sanktsioone >>

Välisministeeriumis rõhutati, et lubamatu on provotseerida edasist lõhenemist Venezuela ühiskonnas.

Telefonikõne Washingtonist

Eelnevalt arutas USA riigisekretär Mike Pompeo telefonitsi olukorda Venezuelas vabariigi opositsioonilise Rahvusassamblee esindaja Juan Guaidóga, kes mõne päeva eest riigi parlamenti juhtis.

Praegu ei saa Rahvusassamblee poliitilisi otsuseis langetada, kuna tema asemel on Venezuela president Nicolás Maduro kokku kutsunud täielikult valitsuse kontrolli all oleva Asutava Kogu.

Pompeo on väljendanud toetust Guaidóle. "Nüüd on tarvis kaasa aidata siseriiklikku kokkuleppe otsimisele, valitsuse ja opositsiooni jõupingutuste ühendamisele pingete maandamise, riigis valitseva olukorra parandamise ja ühistel alustel riigijuhtimise huvides. Seda mõistagi tingimusel, et vääramatuks tingimuseks kõigile riigi poliitilistele jõududele saab põhiseaduse ja kehtivate seaduste järgimine," kommenteeriti Venemaa välisministeeriumist.

Kriis Venezuelas

Möödunud aasta mais toimusid Venezuelas presidendivalimised. Ametisolev riigipea Nicolás Maduro kogus ligi 6,2 miljonit häält ning tema vastaskandidaat Henri Falcón opositsiooniparteist Edumeelne Avangard 1,9 miljonit poolthäält.

Valimistest oli kutsutud osa võtma üle 20,5 miljoni inimese, valimisaktiivsuseks oli 45,99%. Neljapäeval andis Maduro ametivande.

Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS) ei tunnistanud valitud presidendi volitusi ning Paraguay katkestas riigiga diplomaatilised suhtes.

Varem on Maduro uue presidendiaja tunnistamata jätmisest teatanud Ladina-Ameerika Lima Grupi liikmed (välja arvatud Mehhiko).

Samasuguse seisukoha on võtnud ka USA, Washingtonis karmistatakse sanktsioone ja avaldatakse survet Caracasele.

Samal teemal

Pentagon Euroopale: andke oma suveräänsus meile hoiule
Tagid:
Nicolás Maduro, poliitika, Venemaa, USA, Venezuela

Peamised teemad