15:29 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Venezuela riigipea Nicolás Maduro

Venemaa süüdistas USA-d Venezuela suveräänsusesse sekkumises

© REUTERS / HANDOUT
Poliitika
lühendatud link
45 0 0

Venemaa välisministeerium mõistis otsustavalt hukka USA katsed moodustada Venezuela alternatiivne valitsus.

TALLINN, 11. jaanuar - Sputnik. "Washingtoni häbitu tegevussuund Venezuela põhiseadusele vastukäivate valitsusstruktuuride moodustamiseks, katsed tegelikkust eirates tunnistada ühed Venezuela võimuorganid legitiimseteks ja teiste puhul sellest keelduda, sanktsioonide surve karmistamine, mis toob kaasa sotsiaalmajandusliku olukorra halvenemise ja annab valusa hoobi lihtsate venezuelalaste tasku pihta, kujutab endast varjamatut sekkumist Venezuela suveräänsusesse," öeldakse kommentaaris välisministeeriumi kodulehel.

Venezuela president sarjas USA sanktsioone >>

Välisministeeriumis rõhutati, et lubamatu on provotseerida edasist lõhenemist Venezuela ühiskonnas.

Telefonikõne Washingtonist

Eelnevalt arutas USA riigisekretär Mike Pompeo telefonitsi olukorda Venezuelas vabariigi opositsioonilise Rahvusassamblee esindaja Juan Guaidóga, kes mõne päeva eest riigi parlamenti juhtis.

Praegu ei saa Rahvusassamblee poliitilisi otsuseis langetada, kuna tema asemel on Venezuela president Nicolás Maduro kokku kutsunud täielikult valitsuse kontrolli all oleva Asutava Kogu.

Pompeo on väljendanud toetust Guaidóle. "Nüüd on tarvis kaasa aidata siseriiklikku kokkuleppe otsimisele, valitsuse ja opositsiooni jõupingutuste ühendamisele pingete maandamise, riigis valitseva olukorra parandamise ja ühistel alustel riigijuhtimise huvides. Seda mõistagi tingimusel, et vääramatuks tingimuseks kõigile riigi poliitilistele jõududele saab põhiseaduse ja kehtivate seaduste järgimine," kommenteeriti Venemaa välisministeeriumist.

Kriis Venezuelas

Möödunud aasta mais toimusid Venezuelas presidendivalimised. Ametisolev riigipea Nicolás Maduro kogus ligi 6,2 miljonit häält ning tema vastaskandidaat Henri Falcón opositsiooniparteist Edumeelne Avangard 1,9 miljonit poolthäält.

Valimistest oli kutsutud osa võtma üle 20,5 miljoni inimese, valimisaktiivsuseks oli 45,99%. Neljapäeval andis Maduro ametivande.

Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS) ei tunnistanud valitud presidendi volitusi ning Paraguay katkestas riigiga diplomaatilised suhtes.

Varem on Maduro uue presidendiaja tunnistamata jätmisest teatanud Ladina-Ameerika Lima Grupi liikmed (välja arvatud Mehhiko).

Samasuguse seisukoha on võtnud ka USA, Washingtonis karmistatakse sanktsioone ja avaldatakse survet Caracasele.

Samal teemal

Pentagon Euroopale: andke oma suveräänsus meile hoiule
Tagid:
Nicolás Maduro, poliitika, Venemaa, USA, Venezuela

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  9
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  16
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  26