17:07 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
17510

Mida lähemale jõuavad valimised, seda põnevam on jälgida erakondade reitinguid, mis erinevatel uurijatel ajuti kümnete protsentide võrra omavahel erinevad.

Boriss Grigorjev

Nõukogude ajal oli tuntud nali, et on olemas väike vale, on röögatu vale ja on statistika. Üsna sedasama saab kindlalt öelda ka valimiseelsete reitingute kohta.

Mõned nädalad enne valimisi avaldatakse neid reitinguid pidevalt, kuid erinevate uuringufirmade erinevad näitajad ainult eksitavad valijat.

Keskerakonna toetus eestlaste seas on teisel kohal >>

Keda näiteks uskuda, kas suurt uuringufirmat, kes kuulutab liidriks Reformierakonna, kellest selle küsitluse andmetel jääb vaid ühe protsendipunkti võrra maha Keskerakond, või siis teist sama tuntud firmat, kes kinnitab, et juhtkohal on keskerakondlased, kusjuures refeormierakondlased jäävad neile alla lausa 10%-ga?

Kes tellib musika?

Sotsioloogid põhjendavad seda küsitlusmeetodite erinevusega, tõenäoliselt etendab oma osa ka esitatud küsimuste sõnastus, kuid peamine on siiski tellika.

Stenbocki maja
© Sputnik / Денис Грабусов

Kusjuures isegi kui mingisugune konkreetne küsitlus ei olnud tellitud poliitiliselt angažeeritud organisatsiooni poolt, siis sotsioloogiaettevõtetel on ju teisigi tellimusi, mida nad valimistevahelisel perioodil täidavad.

Ja siis ei takista enam keegi ühel või teisel struktuuril tekkida enam või vähem kallihinnalisi uuringuid. Või üldse mitte tellida, kui antud avaliku arvamuse uurimise firmaga kokku leppida ei õnnestu. Järelikult, kes keelab sotsioloogidel õigel hetkel tänulikud olla?

Ma ei kinnita midagi, aga valitsusmeelsetes meediaväljaannetes "õigel" ajal "vajalike" reitingute ilmumine tekitab teatud mõtteid.

Maad-ilmad kokku

Muuseas, kõikvõimalikke küsitlusi korraldavad nüüd mitte üksnes tuntud firmad, vaid ka mõned veebiportaalid, mis samuti avaldavad oma tulemusi mõnekümne tuhande osavõtnuga küsitlustest vaat et viimse tõe pähe.

Uuring: Keskerakond möödus Reformierakonnast >>

Lõppude lõpuks, kas tavaline valija saab midagi aru sotsioloogiliste uuringute igavatest meetoditest, kui keegi kena välimusega poliitik kõrgest kõnetoolist kindlameelselt väidab, et "absoluutselt usaldusväärse" uuringu andmeil täidab nimelt tema erakond valimiseelseid lubadusi?

Kes neid maad-ilmad-kokku lubadusi ikka mäletab peale vaenulike ajakirjanike ja politoloogide? Peaasi, et avaldus kostab valjusti!

Liikmete arvult suurim partei on Keskerakond
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nimelt selle peale välja minnaksegi. Mitte keegi ei taha kaotajate leeri jääda ning sellepärast, nii imelik kui see ka poleks, usutakse reitinguid, kui valima minnakse. Mõju avaldavad ka hiigelsuured plakatid tänavail ja pealepressiv poliitiline telereklaam.

Tõestatud tehnoloogiad

Mis tahes valimisi võidetakse meil juba ammu sugugi mitte ideedega, vaid kallihinnalise PR-tegevusega. Kunagi täpselt aasta enne valimisi Eesti meediakanalite abiga sisuliselt nullist üleskrutitud erakond Res Publica, kes küll valimised võitis, kaotas tühjaks kotiks osutudes kiiresti populaarsuse.

Nüüdse valimiskampaania käigus samavõrd osavasti (ehkki mõnevõrra teiste sihtidega) kerib end pinnale erakond Eesti 200, kes pärast valimisi saab poliitikaturul tähelepanuväärseks "kaalukausiks" keskerakondlaste ja reformistide vahel, kellele lisandub populaarsust kaotav, kuid riigis tavapäraselt juhtivaid ametikohti täitev erakond Isamaa.

Miks Eestis "sekkumisest" leierdatakse >>

Ja taas on siin abiks reitingud. Vaatamata sellele, et Eesti 200-s ei ole kuigivõrd palju laiale avalikkusele tuntud tegelasi, näitavad reitingud püsivalt, et see erakond ületab piisava varuga Riigikogusse pääsemiseks vajaliku viie protsendi künnise. Ulme? Ei sugugi, vaid taas statistika.

Kui läheb vihmale…
Весна в Эстонии.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ühel Eesti eelmistest parlamendivalimistest ennustas suur küsitlusfirma Eestimaa Rahvaliidule Eestimaa Rahvaliidule (nüüd ümber kujundatud EKRE-ks) paar päeva enne valimisi 3% häältesaaki. Valimistel aga võttis see erakond tervelt 13 protsenti!

Tookord küsiti sotsioloogidelt, kuidas see on võimalik. Kui jätta arvestamata järjekordset väheveenvad viited küsitlusmetoodikale, siis selget vastust antud küsimusele ei ole seniajani kõlanud.

Aga kui kord nii, siis jääb ainult kaks võimalikku seletust: kas ükskõik millise sotsioloogilise uuringu täpsus ei ületa sünoptikute ilmaennustuste täpsust (võib minna vihmale, aga võib ka mitte minna) või siis toimetatakse küsitlusi kellegi huvides.

Igal juhul ei tasu valijatel sääraseid andmeid kuigivõrd usaldada ning valimistel on mõtet juhinduda üksnes tervest mõistusest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

"Suure mängu" lävel
Uuring: Keskerakond möödus Reformierakonnast
President kuulutas välja riigikogu valimised
Tagid:
uuring, statistika, valimised, Riigikogu, erakonnad, Eesti, poliitika

Peamised teemad