05:42 18. Juuni 2019
Kuula otse
  • USD1.1234
  • RUB72.1432
Eesti 200 vahetas plakatid välja

Kindel trump: millal Eestis rahvusküsimus lahendatakse

© Sputnik /
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (93)
9611

Eestlaste ja vene keelt kõneleva elanikkonna suhete probleem on Eestis eksisteerinud juba aastakümneid ja sellest pole kuulnud ainult pimedad kurttummad. Kuid kõik poliitilised jõud armastavad seda oma huvides meelde tuletada. Mõnikord näeb see välja väga veider.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

2019. aasta õigeusu jõulud Tallinnas jäävad meelde skandaali poolest, mis tekkis väga kummaliste eesti- ja venekeelsete plakatite ilmumisest südalinna trammipeatusesse. Plakatid andsid teada, et peatuse ühel pool peaksid trammi ootama venelased ja teisel pool eestlased.

Eesti 200 reklaamplakatid rikkusid seadust >>

Sellist pilti nähes tekkis paljudel vaimusilmas esialgu võrdlus kunagiste siltidega apartheidiaegse Lõuna-Aafrika Vabariigi parkides, ühistranspordis ja avalikes kohtades.

Venelased eestlaste hõimu liual
© Sputnik / Вадим Анцупов

Edasi meenus juba holokaustieelne Hitleri Saksamaa, samuti see, et umbes 50 aastat tagasi, oli selline asi tavaks ka demokraatia ja sallivuse majakaks olevas Ameerika Ühendriikides.

Pärast peamiselt venekeelse üldsuse nördimust selgus, et nende kummaliste bännerite tellijaks oli erakond Eesti 200 ja et need olid osa alanud valimiskampaaniast. Märtsis toimuvad Eestis parlamendivalimised ning erakonnad on juba alustanud valijate meelitamist enda poolt.

Skandaalsed plakatid eemaldati ja Eesti 200 juhtkond pöördus riigi venekeelsete kodanike poole umbes selles vaimus, et nad ei tahtnud kedagi solvata, vaid püüdsid ainult ebatavalisel viisil juhtida tähelepanu rahvussuhetele.

Kaljulaidi eesti keel kui "tola kirjatud märss" >>

Seega, nagu ütlevad reklaamispetsialistid, on uus, alles 2018. aastal tekkinud poliitiline jõud Eesti 200 valmis olemasolevast probleemist rääkima ja võib-olla seda isegi lahendama.

Sellise järelduse peale tahaks samaaegselt nii naeru lagistada, kui ka vanduda, kusjuures üsnagi ropult. Asjaolu, et eestlaste ja vene keelt kõneleva elanikkonna suhete probleem on riigis eksisteerinud juba aastakümneid, pole teada ehk ainult pimedatele kurttummadele.

Samuti on kõigile teada, et rahvusküsimuse kaart käiakse alati välja ükskõik milliste valimiste eel. See on enamiku rahvuspoliitika pärast muretsevate poliitikute ja nende abimeeste sõnul võimeline nagu võluväel tegema endisest talumehest uhke ja hästimakstud parlamendiliikme.

Seepärast lubage mul teha ka oma ja mitte eriti lohutav järeldus - mitte keegi ei loobu Eestis mitte kunagi rahvusküsimuse kasutamisest poliitilistel eesmärkidel, sest see on endiselt kõige tõhusam viis majanduseeliste, raha ja soojade kohtade saamiseks riigistruktuurides.

Ega siis ilmaasjata pole riigis käibel selline mõiste nagu "professionaalne eestlane". Ja just see, mitte aga võimed, töökus ja haridus, annab sajaprotsendilise kindluse tulevikuks.

Seetõttu ei lahendata rahvusküsimust Eestis mitte kunagi, kuigi võibolla kaob see iseenesest, kui vanem põlvkond, keda kutsutakse Eestis venekeelseteks, lahkub siitilmast ja nooremad siirduvad parema elu otsinguil välismaale. Alles siis tekivad siin uued poliitilised prioriteedid, kuid see ei ole meile enam huvitav ega tähtis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (93)

Samal teemal

Euroopa Parlamendis tunnistati, ent "õigustati" Baltikumi venelaste diskrimineerimist
Õiguskaitsjatelt Baltimaade venelastele: kui oleme passiivsed, siis meid hävitatakse
Puškov: Eesti tähtsus piirdub Venemaa naabrusega

Peamised teemad