06:00 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
45 0 0

Kaotagu riik valitsuse tööseisakust päevas pealegi mitu korda rohkem kui Trump oma piirimüüri ehituseks nõuab, nad ei anna seda raha talle niikuinii. Ja polegi vaja. Selleks see olukord erakorraline ongi, et mitte seadusandjatelt armuandi oodata, vaid võtta see jõuga.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ameeriklastel on jäänud vaid veidi kannatada ja siis võib-olla pääseb ta esimeseks, kuna Clinton loovutab talle taas esikoha. Ja seekord mitte Hillary, vaid Bill ise. Tema 26-päevane "shutdown" 1995. aastal on siiani ületamata.

Trumpi oma aga on praegu alles kolmandasse kümnesse astunud. Reisi Davosesse on ta "demokraatide järeleandmatuse" tõttu juba tühistanud. See, muide, algab 22. jaanuaril. Nii et arvutage. On selge, et rahvusvahelisel majandusfoorumil oleks ta võinud ka oma rahaga ära käia, oleks vaid tahtmist, kuid Ameerika Ühendriikide presidendi keeldumine ülemaailmsel üritusel osaleda ongi "kuningate viimane vabandus" ja kindel märk, et riigiasutuste rahastamise peatamisest ei pääse isegi Valge Maja.

Mis võiks sellest veel erakorralisem olla? Nüüd vastavad kõik: olukord. Ettevalmistusi selleks administratsioonis isegi enam ei varjata.
Washington Post nimetab Valge maja ametnikele viidates erakorralise seisukorra kehtestamist juba otsustatud asjaks. Trump ise aga eelistab sellest ikka veel rääkida tinglikult.

Fox Newsile antud intervjuus ütles ta: "Ma teen seda ilmselt siis, kui me Kongressiga kokkuleppele ei jõua."

Kuid kõik saavad ju aru, et demokraadid ei talu tingivat kõnepruuki mitte mingil tingimustel. Las riik kaotab pealegi iga päev mitu korda rohkem, kui Trump oma piirimüüri jaoks aastaks vajab, nad ei anna talle neid õnnetuid dollareid nagunii. Ja kui ei anna, pole vajagi. Sellepärast olukord erakorraline ongi, et mitte seadusandjatelt armuandi oodata, vaid võtta see ise, kasvõi sõjalise jõuga.

Seesama Washington Post väidab, et ülemjuhataja seisund ja olukord võimaldavad tal kasutada isegi seda hüpostaasi – tegemisest on riigi julgeoleku küsimusega - Pentagoni eelarvet. Esiteks on see juba vastu võetud. Teiseks on seal neid miljardeid nii palju, et nende eest võiks kogu planeedile müüri ümber ehitada ja rohkem kui ühe korra. Kolmandaks pole seal enam Mattist ja keegi ei hakka torisema. Ja selleks, et kelleltki ei tuleks etteheiteid riigi raha mittesihtotstarbelises kasutamises, võetakse see pioneerivägede eelarverealt. Kindlustusrajatised ju nende alla käivadki.

Üldiselt lubas Trump, et lähitulevikus näevad kõik, mis toimuma hakkab. Kuigi kuupäev jäi veel lahiseks. Võiks tunduda, et mida siin enam oodata, isegi ebaseaduslikel migrantidel teisel pool piiri juba käed sügelevad, nii kangesti tahaksid nad piiritõkked läbi saagida.

Trumpi valitsus soovib 18 miljardit Mehhiko müüri laiendamiseks, illustartiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Kuid võib-olla selles asi ongi, et 45. tahab lihtsalt rekordit püstitada. Vaidlus 42.-ga on muidugi kaudne. Lisaks ei saa "shutdowni" ka tippspordiks pidada, kuid Trumpi puhtsportlikku huvi ei saa samuti välistada.

Ta on mängur. Siin aga on avanemas selline võimalus suruda vihatud perekonnanimega konkurent ka selles nominatsioonis kõrvale. Muide, see "edu" ei pruugi jääda viimaseks. Lõppude lõpuks Clintonit ju ei tagandatudki kunagi ja Trump teeb kõik endast oleneva, et ka siin edu saavutada. Kapitooliumile ta ju ometi müüri ümber ehitada ei kavatse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Davos, USA, Pentagon, müür, kongress, Donald Trump

Peamised teemad