11:43 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
24621

Ajalehe Postimees peatoimetaja Lauri Hussari otsus kandideerida eelseisvatel parlamendivalimistel erakonna Eesti 200 kandidaadina pani lõpliku punkti vaidluses riigi suurima ajalehe poliitilistes eelistustes.

Nikolai Filonov

Eesti suurima väljaande poliitiline fookus pole muidugi kunagi poliitikaanalüütikutele saladuseks olnud. Postimees on alati kaitsnud parempoolsete parteide, peamiselt Isamaa huve. Väljaande ajakirjanikud on kandideerinud just viimatinimetatud erakonna nimekirjades. Tõenäoliselt oleks see juhtunud ka seekord, kui selle partei reitingud ei oleks olnud nii nutused.

Партия Эстония 200. Иллюстративное фото
© Фото : Estonia 200 / Facebook
Erakond Eesti 200, illustreeriv foto

Ja siis tuli lavale erakond Eesti 200, mille ridades on paljud valijatele hästi tuntud Isamaast põgenenud poliitikud. Loomulikult ei saanud Postimees oma lemmikuid seegi kord toetamata jätta, tehes seda uue erakonna promomisega oma väljaandes.

Peegel ei valeta

Kunagi midagi sarnast Res Publica'ga juba toimus, kuid siis ei tegutsenud suurima ajalehe ajakirjanikud nii avalikult. Igatahes ei kuulutanud Postimehe peatoimetaja tookord, kuus nädalat enne valimisi, et kandideerib oma lemmikpartei ideede toetuseks Riigikokku.

Kõik see seab Eesti ajakirjanduse sõltumatuse tervikuna kahtluse alla, sest Eesti 200 tohutu propagandaga on seotud ka mitmed teised suured Eesti väljaanded ja kes garanteerib, et neid tasub usaldada?

Postimees Petškin: tavaliselt, kui ei teata, millest kirjutada, kirjutatakse ilmast >>

Eesti suurimad väljaanded on konkurente korduvalt paljasõnaliselt nimetatud konkurentide propagandaväljaanneteks, eelkõige Sputnik Eestit. Nüüd aga selgub, et kõike seda tehti ainult endalt kahtluse eemalejuhtimiseks. Teadaolevalt ei osale ükski Sputnik Eesti koosseisuline töötaja valimistel ning väga raske oleks väita, et see väljaanne teeks propagandat mistahes Eesti poliitilise jõu heaks.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Demokraatia test

Üldiselt ei ole ajakirjanike osalemises valimistel midagi halba. Paljud tuntud poliitikud on tulnud poliitikasse just ajakirjandusest ja tänu eelmises töös omandatud kogemustele ei istu nad vaikselt kõrgetel kohtadel, vaid teevad aktiivselt poliitilist tööd. Kuid üks asi on minna poliitikasse teadlikult aasta või vähemalt kuus kuud enne valimisi, ja hoopis teine asi juhtida riigi suurimat ajalehte veel alles paar nädalat enne valimisi.

Loomulikult ei saa keegi võtta Eesti kodanik Lauri Hussarilt õigust parlamendivalimistel kandideerida, kui ta seda tahab, kuid selleks, et säilitada vähemalt näiline ajakirjanduse objektiivsus ja sõltumatus, peaks Postimehe omanik nüüd avalikkuse ees oma alluvate poliitilise kallutatuse pärast vabandama ja lubama sellest asjakohaseid järeldused teha.

Puhka rahus: päev, mil suri Eesti hea ajakirjandustava >>

Kuid miski siiski ütleb mulle, et midagi sellist ei toimu, sest Eesti suurimad väljaanded on juba aastaid riigi poliitikat kujundanud, veendes inimesi meediaväljaannete omanike meelest õige valiku tegemises.

Kahjuks ei ole Eestis samasuuri opositsiooniväljaandeid, mistõttu usuvad valijad peavoolumeediat samapalju kui nõukogude rahvas uskus ajalehte Pravda. Mõnede poliitikute jaoks on nii mugav, kuid sellel pole midagi pistmist demokraatiaga.

Hussari loodud pretsedent võib siiski olla riigile kasulik, sest tõenäoliselt sunnib see nii mõndagi valijat suhtuma "üleriigilistesse" väljaannetesse kriitilisemalt. See käib ka erakondade ja eriti promotavate poliitikute avalduste kohta, sealhulgas Venemaa ja venelaste suhtes.

Eesti suurimate meediaväljaannete pidev Vene-vastane negatiivsus võib olla kellegi huvides, nii nagu ka mingi erakonna kasuks tehtav propaganda. Ja kui nii, siis on viimane aeg alternatiivsetele seisukohtadele tähelepanu pöörata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Eksklusiivne. Vene saatkond: Eesti ajaleht valetab, Vassiljevit aidati igati
Kuidas "õiged" ajakirjanikud eriteenistustel meediat kontrollida aitavad
Valimiseelsed mängud: kuidas luuakse erakondadele vajalikke reitinguid
Eesti 200 tahab arutada varamaksude suurendamist
Tagid:
valimised, Eesti 200, Lauri Hussar, Postimees, poliitika

Peamised teemad