23:33 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
33 0 0

Välisminister Sven Mikser kohtus teisipäeva õhtul, 15. jaanuaril koos oma Leedu ja Poola kolleegiga Ukraina president Petro Porošenkoga. Kohtumine keskendus peamiselt Ukraina julgeolekuolukorrale ning Aasovi merel toimuval.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Välisministrid kinnitasid president Porošenkole jätkuvat toetust Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele, edastas Välisministeerium.

"Aasovi merel toimuv on tahtlik pingete eskaleerimine Venemaa poolt. Venemaa piirab meresõiduvabadust, mis on vastuolus nii ÜRO mereõiguse konventsiooni kui ka Ukraina ja Venemaa vahelise Aasovi mere kasutamise lepinguga," sõnas Mikser.

Euroopa Liit loobus Venemaad Kertši lahe vahejuhtumi pärast karistamast>>

"Rahvusvahelise õiguse jõhker rikkumine peab lõppema. Eile Venemaal toimunud niinimetatud kohtuistung Ukraina laevade meeskonnaliikmete üle oli täiendavaks tagasilöögiks, kutsume Venemaad üles laevad ning nende meeskonnaliikmed tuleb viivitamatult vabastama," rõhutas välisminister.

Välisministrite sõnul on Aasovi mere sündmused olnud viimastel kuudel Euroopa Liidu arutelude keskmes.

"EL seisab Ukraina eest ning oleme ühisel seisukohal, et meil tuleb oma toetust Ukrainale konkreetsete sammude abil kinnistada," sõnas Mikser.

Ühe võimaliku sammuna tõstatati kohtumisel täiendav sanktsioonirežiimi kehtestamine Venemaale vastusammuks Aasovi merel toimuvale.

Kohtumisel arutasid välisministrid koos presidendiga ka olukorda Idapartnerlusriikides laiemalt. Lisaks tutvustas president Porošenko välisministritele Ukraina Õigeusukiriku iseseisvusega seonduvat.

Moskvas kommenteeriti Macroni ja Merkeli avaldust Kertši väina vahejuhtumi kohta>>

Ukraina visiidi käigus tunnustas Mikser Ukrainat ka tehtud reformide eest ning avaldas toetust riigi Euroopa Liidu ja NATO suunalisele integratsioonile.

"Vaatamata äärmiselt keerulisele olukorrale alates 2014. aastast on Ukraina näidanud edusamme reformide elluviimisel. Oluline on seda joont hoida," sõnas välisminister Mikser Dnipros peetud pressikonverentsil.

Välisminister Sven Mikser pidi 15. jaanuaril koos oma Leedu, Läti ja Poola kolleegiga ühisel visiidil Ukrainas külastada Ukraina sadamalinna Mariupolit.

Politoloog: Ratase sõnad sanktsioonidest on takkakiitmine EL-le ja USA-le>>

Välisministrid soovisid tutvuda kohapeal laevade läbipääsuvõimalustega Aasovi mere ääres asuvatesse Ukraina sadamatesse. Plaanis oli kohtumine Donetski regiooni kuberneri ja Mariupoli linnapeaga ning OSCE vaatlusmissiooni ja rahvusvaheliste abiorganisatsioonide esindajatega, teatas varem Välisministeerium. Kuid halva ilmaolustiku tõttu ei jõudnud välisministrid Mariupolini.

Euroopa Nõukogu ei hakanud oma tippkohtumise tulemuste põhjal koostatud avalduses nõudma Kertši lahel toimunud intsidendi pärast Venemaa vastu uute sanktsioonide kehtestamist. Eelnevalt oli seda nõudnud Ukraina ja hulk Ida-Euroopa riike, teatas Sputnik Eesti varem.

Samas märgitakse dokumendis, et EL "väljendab äärmiselt suurt muret seoses olukorra eskaleerumisega Kertši lahel ja Aasovi meres ning rahvusvahelise õiguse rikkumisega Venemaa poolt."

Kertši vahejuhtum

Sputnik Eesti teatas varem, et 25. novembril rikkusid kolm Ukraina sõjalaeva Venemaa riigipiiri ja asusid sooritama ohtlikke manöövreid, eirates Venemaa piirivalvurite nõudmisi. Pärast korduvaid hoiatusi võeti laevad ja nende meeskonnad 24 mehe näol vahi alla.

Meremeste suhtes on algatatud kriminaalasi Venemaa riigipiiri rikkumise kohta.

Vahilaev Povorino
© Sputnik / Виталий Тимкив

Kertši väina staatus

Venemaa välisministeerium teatas, et Kertši väin ei ole kunagi olnud rahvusvaheline veetee ÜRO mereõiguse konventsiooni tähenduses. Välisriigi laevade vaba või transiitläbipääsu õiguse nõuded talle ei kohaldu.

Politoloog Ukraina armee pogrommide kohta: loodetakse, et sõda kustutab kõik jäljed>>

Venemaa rannavalve teostatav laevade kontrollid on õigustatud ning nende arvu suurenemine alates aprillist on seotud Krimmi silla esimese etapi käikuandmisest tingitud vajadusega suurendada turvameetmeid.Seejuures võivad Ukraina laevad ja alused vabalt väina läbida 1993. aastal Venemaa ja Ukraina vahel sõlmitud lepingu alusel, seletas Venemaa admiral Viktor Kravtšenko agentuurile RIA Novosti.

Putin on rääkinud, et sealset tavapärast tegevust ei piira keegi, kuigi kuna väinad on väga kitsad ja madalad, saadavad laevu praktiliselt alati lootsid.

 

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
Aasovi meri, Sven Mikser, Petro Porošenko, Eesti, Ukraina

Peamised teemad