17:08 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
7901

Venemaa välisministeerium juhtis tähelepanu Eesti valitsuses puhkenud arutlusele vajaduse üle lõpuks ometi massiline kodakondsusetuse probleem lahendada.

TALLINN, 16. jaanuar - Sputnik. Eesti välisminister Sven Mikseril, kes võttis sõna siseministri Katri Raiki ettepaneku vastu massilise kodakondsusetuse probleem lõplikult ära lahendada, ei saanud teadmata olla, et küsimus ei ole sugugi tema kolleegi isiklikes vaadetes. Nii on öeldud Venemaa välisministeeriumi avalduses.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Nagu ministeeriumis märgiti, nõuavad asjaomased rahvusvahelised organisatsioonid ja inimõigusstruktuurid, kaasa arvatud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni rahvusvähemuste ülemvolinik Lamberto Zannier, Eestilt juba ammu "nähtusena häbiväärse massilise kodakondsusetuse" likvideerimist.

"Selliseid soovitusi on raske eirata, eriti kui tahad pretendeerida demokraatliku riigi rollile," rõhutati Venemaa välisministeeriumis.

Eelnevalt on Eesti siseminister, sotsiaaldemokraat Katri Raik öelnud välja mõtte anda võimalus kodakondsuse saamiseks kõigile eestimaalastele, kes kes on elanud vabariigis 1991. aastast, ei ole kriminaalselt karistatud ja on valmis vanduma truudust Eesti riigile. Ta lisas, et peab niisugust küsimuselahendust reaalseks pärast märtsikuiseid parlamendivalimisi.

Euroopa Parlamendis tunnistati, ent "õigustati" Baltikumi venelaste diskrimineerimist >>

Tema erakonnakaaslane, välisminister Sven Mikser väljendas kategoorilist nõustumatust kolleegi seisukohaga. Tema sõnul sedasorti punkti sotsiaaldemokraatide valimisprogrammis ei ole ja midagi niisugust sotsiaaldemokraadid eelseisva nelja aasta jooksul teha ei plaani.

Venelased eestlaste hõimu liual
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti massilise kodakondsusetuse probleem ulatub juuripidi 1992. aastasse, mil võetivastu kodakondsusseadus. Selle kohaselt said õiguse Eesti Vabariigi kodakondsusele ainult enne Eesti kodanikud kuni 1940. aastani ja nende järeltulijad.

Kõigil teistel endise Eesti NSV elanikel oli Eesti Vabariigi kodakondsuse saamiseks vaja sooritada eksam eesti keele oskuse ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise kohta.

Niiviisi tekkis olukord, kus umbes 15%-l Eesti elanikest ei ole käesoleval ajal üldse kodakondsust või ollakse mõne teise riigi, esmajoones naaberriigi Venemaa Föderatsiooni kodanikud. ÜRO, Euroopa Nõukogu, OSCE ja teised rahvusvahelised organisatsioonid on korduvalt juhtinud Eesti tähelepanu niisuguse olukorra ebanormaalsusele.

Samal teemal

Aasta kodanik annaks halli passi omanikele kodakondsuse
Toom: kodakondsus halli passi omanikele - erakonna seisukoht
Kodakondsuse soovijatele muutub eesti keele õpe kättesaadavamaks
Inimõiguslane kutsub Eestit tagama kõigile lastele kodakondsus
Ratas: minu ettepanek ei tähenda kodakondsuse nullvarianti
Tagid:
mittekodanikud, kodakondsus, Venemaa välisministeerium, Sven Mikser

Peamised teemad