18:57 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
14035

Venekeelse elanikkonna diskrimineerimine ja kodakondsusetuse häbiväärne nähtus ei kaunista ei Eestit ennast ega Euroopa Liitu tervikuna, leiab Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Mõte eesti ja vene koolid ühendada koos üleminekuga eestikeelsele õppele ei ole vastuvõetav ja kahjustab venekeelse vähemuse huve. Seda väitis Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma iga-aastasel pressikonverentsil, edastas RIA Novosti.

Blintsova: eurooplased ahmisid õhku, saades teada vene koolide sulgemisest Baltimaades >>

Tema sõnul on selle idee eesmärgiks venekeelne vähemus assimileerida, võttes temalt õiguse hariduse omandamiseks oma emakeeles. Samas, nagu minister rõhutas, nõuavad "arvukad rahvusvahelised konventsioonid, kaasa arvatud Euroopa Nõukogu regionaalkeelte ja rahvusvähemuste keelte konventsioon selle õiguse säilitamist."

Venemaa välisministeerium pahandas Mikseri ütluse üle kodakondsusetuse kohta
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Eestis vene keele suhtes aetav poliitika tervikuna ei kaunista ei vabariiki ennast, Euroopa Liitu ega NATO-t, leiab Lavrov.

Tema sõnul on ta korduvalt pöördunud Euroopa Liidu, NATO ja OSCE juhtkonna poole juhtimaks tähelepanu "venekeelsete diskrimineerimise vastuvõetamatule praktikale, rääkimata juba kodakondsusetuse häbiväärsest nähtusest."

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas vabariigi president Kersti Kaljulaid eelnevalt oma uusaastaintervjuus otsesõnu, et vabariik läheb nii või teisiti üle ühtsele eestikeelsele haridusele, kuna sellekohane otsus on tegelikult juba vastu võetud.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Lavrov teatas ka oma iga-aastasel pressikonverentsil, et Eesti siseministri Katri Raiki ettepanekut anda Eesti kodakondsus lihtsustatud korras kõigile alates 1991. aastast riigis elanud inimestele, võib arutada või mitte, kuid on ilmselge, et see on juba ammu küpsenud probleem.

Seejuures nimetas Lavrov Eesti mittekodaniku passi "hundipassiks" (v.k. "волчьий билет" – tõlk.). Lavrov lükkas ümber oma Eesti kolleegi Sven Mikseri avalduse, et Raiki ettepanek on "tema isiklik arvamus":

"See ei ole nii. See ei ole tõsi. See ei ole siseministri isiklik arvamus. See on üks Euroopa Nõukogu ja OSCE soovitusi, mis esitati Eesti võimudele juba ammu."

Lavrov väljendas lootust, et ühes või teises vormis leitakse mittekodanike probleemile lahendus. Tema sõnul ei peaks mitte ainult OSCE ja Euroopa Liit, vaid ka NATO olema selles küsimuses aktiivsem kui seni.

Plakatiaktsioon kukutas Eesti 200 toetuse kahele protsendile
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuidas Venemaa võitleb neonatsismi vastu Baltikumis

Venemaa mõistab otsustavalt hukka neonatslike ja natsionalistlike tendentside taassünni Ida-Euroopas, ennekõike Balti riikides ja Poolas, teatas Venemaa Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov iga-aastasel pressikonverentsil.

Tema sõnul on Venemaa korduvalt tõstatanud ÜRO-s küsimuse natsismi heroiseerimise lubamatusest. Viimane selline resolutsioon võeti valdava häälteenamusega vastu möödunud kuul. Vastu hääletasid ainult USA ja Ukraina, "mis on kokkuvõttes küllaltki kõnekas," lausus Lavrov.

Lisaks sellele on Venemaa korduvalt OSCE ja ÜRO tasandil hukka mõistnud sõdimise mälestusmärkidega.

"Katsed ajalugu ümber kirjutada ei ole poliitikute asi, las sellega tegelevad ajaloolased," märkis ta.

Ministri sõnul jätkab Venemaa isegi säärastel keerulistel aegadel terve rea riikidega, näiteks Poola ja Leeduga ajaloo läbiarutamist vastavate komisjonide tasandil, mille liikmed püüavad vaieldavate küsimuste suhtes välja töötada teatud ühiseid lähenemisviise. Lavrov märkis, et niisugune töö on ka SRÜ raames hädavajalik.

Riias toimus "Vihaleaetud lapsevanemate marss">>

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, juhib Venemaa välisministeerium pidevalt Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "sulgeda silmi neonatslike tendentside tugevnemise ees, süstemaatiliste vandalismiaktide ees mälestussammaste ja Teise maailmasõja aegsete haudade suhtes."

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)
Tagid:
neonatsism, Euroopa Liit, diskrimineerimine, kodakondsus, vene keel, Sergei Lavrov, Eesti

Peamised teemad