11:22 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
24641

Mõjukas Ameerika telesaatejuht seadis miljonite kaasmaalaste ees kahtluse alla, kas Ameerika Ühendriigid ikka peavad sõjalise konflikti korral Balti riikide eest seisma.

TALLINN, 17. jaanuar - Sputnik. Miks peaksid Ameerika sõdurid surema Eestis või Lätis, küsis USA telesaatejuht Tucker Carlson oma programmi külalistelt. Nii küsima ajendas teda puhkenud diskussioon USA liikmelisuse üle NATOs, teatab Fox News Insider.

Eriti tuliseks läks Carlsoni vaidlus endise USA presidendi Barack Obama välispoliitilikanõuniku David Tafuriga. Stuudiokülalise arvates on NATO oma tõhusust tõestanud ja andnud oma panuse ka NSV Liidu kokkuvarisemisse. Allianss on ka tähtis luureandmete allikas, märkis Tafur. 

"Tehke proovi": Venemaa vastus Ilvese provokatiivsele avaldusele >>

Saatejuht leidis, et USA kulutab liiga palju raha sellistele asjadele nagu "Eesti territoriaalne terviklikkus" ja püstitas küsimuse, kas USA sõjavägi peaks näiteks Läti ründamise korral selle Balti vabariigi eest surema ainult sellepärast, et NATO põhikirja viies artikkel teda selleks kohustab. Tema arvates tuleks Ameerika Ühendriikides algatada selle sätte üle arutelu.

"Kas keskmine ameeriklane üldse teab, et me oleme sellise konksu otsas?" küsis Carlson.

David Tafur vastas, et kui näiteks Venemaa ründaks Balti riike, siis oleksid Moskva järgmised ohvrid Ida- ja Lääne-Euroopa riigid. Carlson märkis selle peale, et tänapäeva Venemaal on vaevalt võimalust Lääne-Euroopa riike rünnata, tema argumendid põhinevad 2019., mitte 1945. aasta tegelikkusel.

Такер Карлсон
© AP Photo / Richard Drew
USA telesaatejuht Tucker Carlson

Ameerika telesaates valitsenud õhkkond ei jäänud märkamata ka Eesti endisele presidendile Toomas Hendrik Ilvesele, keda kõige järgi otsustades häiris väga idee Ameerika Ühendriikide loobumisest oma sõjaliste kohustuste täitmisest väikeste Balti riikide suhtes.

"Tuleb välja, et USA toetuseks Afganistanis ja Iraagis langenud Eesti sõdurite matused olid mõttetud? Palun vastake - jah või ei," kirjutas ta oma Twitteri kontol Fox News Insideri saadet kommenteerides.

Balti saba liputab NATO koera >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et NATO on viimastel aastatel regulaarselt rääkinud väidetavalt kasvavast Venemaa agressiooniohust ja selle heidutamise ettekäändel toonud Venemaa piiridele vägesid ja sõjavarustust.

Moskva omakorda konstateerib külma sõja lõppemisest saadik enneolematut sõjalist aktiivsust Venemaa piiridel, eriti Balti riikides.

Rääkides Venemaale esitatavatest süüdistustest agressiivses käitumises, märkis Venemaa president Vladimir Putin, et see kõik on "on jutt vaeste toetuseks". Vene riigipea teatas, et NATO riikide lennuväe aktiivsus Läänemerel on palju suurem kui Venemaa oma.

Moskva on korduvalt rõhutanud, et Venemaal ei ole agressiivseid kavatsusi ja ta ei ründa kunagi ühtegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik, et Moskva ei kavatse kedagi rünnata ja lihtsalt kasutab võimalust paigutada Venemaa piiridele rohkem pataljone ja sõjavarustust.

Samal teemal

Eesti endine president: NATO võtab Venemaalt Omski, Tomski ja Peterburi
Paljas viiking Venemaa vastu: NATO harjutused ei läinud väga sujuvalt
Moskva ja Minsk on mures NATO tugevnemise pärast Ida-Euroopas
Venemaa välisministeerium süüdistas NATO-t globaalses pettuses
Tagid:
NATO, Venemaa, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad