15:15 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
INF-lepe (19)
13810

Ameerika Ühendriigid on valmis tühistama veel ühe globaalse strateegilise tasakaalu olulise komponendi. Just globaalse, sest see puudutab ka neid endid. Nii jätkates võib ka kõik kokkulepped tühistada.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Niisiis nimetati "tund X": maailm tardus, nagu Gogoli "Revidendi" tumma stseeni tegelased. Käesoleva aasta 2. veebruaril väljuvad Ameerika Ühendriigid lähi- ja keskmaa rakettide likvideerimise lepingust (INF). Kui muidugi Venemaa, nagu nad ütlevad, "seda lepingut täitma ei hakka."

John Bolton, Donald Trumpi riikliku julgeoleku nõunik
© Sputnik / Алексей Никольский

See tähendab, nagu Washington täpsustas, et Moskval on ikka veel võimalus. Umbes paar nädalat - kuni Ameerika ultimaatumitähtaja lõpuni. Kurb on, et vastaspool ei püüdnudki lepingu sisu ja-mõtte järgimist tõestada, kaebab Ameerika pool.

Kuidas tõendid välja pidanuks nägema, on saladus. Lubada USA sõjaväelastel, ametnikel ja ekspertidel omal äranägemisel valitud salastatud objekte külastada? See on küll veider ootus.

Ka Ameerika Ühendriikide väide, milles Venemaad süüdistatakse maapealse paigutusega raketi omamises, mis väidetavalt INF-lepingut rikub, ei kannata mingit kriitikat. Sada korda on teaduslikult ja põhjalikult selgitatud, et tema lennukaugus ei ulatu minimaalselt nõutava 500 km-ni, mis on kokkuleppe alampiiriks.

Vene Föderatsioonil on mere- ja õhupõhised raketid lähi- ja keskmaaraketid, kuid leping keelustab ainult maapealseid rakette. Mida muide leidub just USA-l. Ja mida nad varjamatult Euroopasse paigutavad. Niisiis, tavapäraselt ignoreeritakse oma silmas olevat palki.

Pentagon ei vastanud Šoigu ettepanekule arutada erimeelsusi >>

Washingtoni loogikat võib mõista. Dokument on ju sõlmitud kahe riigi vahel, samal ajal omavad mitmed teisedki seda keelatud relva. Mis tähendab, et lepe on aegunud. Üldiselt on see tõesti nii.

Ideaaljuhul tuleks allkirjastada ülemaailmne leping kõnealuste rakettide likvideerimise kohta kogu maailmas, kõigi vahel, kes neid arendasid, toodavad (või ostavad) ja häirevalmidusse seavad. Praegustes globaalsetes tingimustes on see aga täiesti võimatu. See on tüüpiline soovunelm, tühi illusioon. Kuid ameeriklaste loogikal on lisaks topeltpõhi.

Venemaa välisministeerium kommenteeris ÜRO Peaassamblee hääletust INF resolutsiooni üle >>

USA on selle näiliselt ilusa ja õige idee vastuolulisusest täiesti teadlik. Ja tegutseb selle kattevarju all vaid selleks, et Euroopat veel kindlamalt kontrollida, paigutades siia taas seni veel keelatud raketid, sealhulgas ka tuumalõhepeadega varustatud versioonid.

Et tõhusamalt Venemaale vastu seista. Niisugused on ookeani taga tehtud plaanid. Sõna on Euroopal, mis võib taas muutuda potentsiaalseks sõjapolügooniks, kui kriisiolukorras olevate suurriikide vahel peaks relvastatud konflikt puhkema. Kas Euroopal on seda vaja?

Sellele küsimusele peavad vastama Vana maailma poliitilised juhid. Leidma endas jõudu ning otsustama oma rahvaste huvidest lähtuvalt. Mis puutub Ameerika Ühendriikidesse, siis on nad veel ühe põhilise, ja mis kõige tähtsam, ülemaailmse strateegilise stabiilsuse alusleppe tühistamise lävel. Just globaalse, sest see puudutab ka neid endid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

Euroopa Liit: lõppeva aasta suurim probleem
Läänega kokku leppida: kuidas ja millises järjekorras tuleks alistuda
Tagid:
Euroopa, Venemaa, USA, keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepe, lähi- ja keskmaaraketid, keskmaarakett, INF

Peamised teemad