13:47 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
11630

ENPA süüdistas Venemaad väljapressimises, ent ei tea senini, kuidas ilma tema rahata ära elada. Sputniku raadiosaates avaldas strateegilise planeerimise instituudi direktor Aleksandr Gussev arvamust, et Euroopa Nõukogu juhtkonnas on omaks võetud, et Venemaa delegatsiooni suhtes tehti valearvestus.

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Strasbourgis toimuval Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee istungil oli tähelepanu keskmes taas eelarveraha nappuse probleem, vahendab RIA Novosti.

Venemaa keeldumine Euroopa Nõukogu liikmemaksu tasumisest võib sundida organisatsiooni oma hoone remondi ära jätma, vähendama peasekretäri palka ja viima mittekoosseisulised töötajad üle ajutistele lepingutele. Sellest kõnelesid ENPA talvisest istungjärgust osavõtjad, üritades leida mooduseid ilma Venemaa rahata toimetulekuks.

Donbass
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Eelarve defitsiit ongi juba viinud selleni, et paljud delegatsioonid vähendasid tõlkide koosseisu ja loobusid ebaolulistest projektidest. Süü sellise pealesunnitud kulude kärpimise eest panid nad üksmeelselt Venemaale, nimetades Moskva keeldumist liikmemaksude tasumisest väljapressimiseks.

ENPA Eesti delegatsioon osaleb assamblee istungil>>

Venemaad süüdistati ka selles, et ei hinnatud järeleandmisi, millele Euroopa Nõukogu liikmed läinud olid. Jutt on sellest, et ENPA regulatiivkomisjon ei toetanud detsembri keskel mõtet rahvusriikide delegatsioonid Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike, peasekretäri ja Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku valimise õigusest ilma jätta.

Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse>>

Samas kutsus Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland Moskvat üles rahastust käesoleva aasta suveks taastama. Vastasel juhul tõstatavad organisatsiooni liikmed küsimuse Venemaa väljaarvamiseks tema koosseisust.

Sputniku raadiosaates kommenteeris olukorda strateegilise planeerimise instituudi direktor, poliitikateaduste doktor, professor Aleksandr Gussev.

"ENPA on raha kaotanud, ja küllaltki palju. Lisaks sellele on siin küllaltki suured poliitilised kaotused, kuna selle organisatsiooni autoriteet on märkimisväärselt langenud ja olukord on lihtsalt kriisihõnguline. Mis puudutab edasisi sündmusi, siis oletan, et Venemaa naaseb teatud aja pärast ENPA-sse. Ees seisavad valimised, härra Jagland lahkub oma ametikohalt. Tuleb teine inimene ja kuidas tema seda laeva – Euroopa Nõukogu – juhib, seda teab vaid jumal üksi, kuid ma eeldan, et tulevane Euroopa Nõukogu juht on Venemaa sutes paindlikum," ütles Aleksandr Gussev.

Ta on kindel, et olukord muutub.

"Usun, et Euroopa Nõukogu praeguses juhtkonnas on juba mõistetud, et tehti kõige sügavam viga. Nagu härra Jagland teatas, ei ole Venemaa Euroopa riikide sanktsioonide tõttu peaaegu mitte midagi kaotanud. Kõik Venemaa suhtes ette võetu on läbi kukkunud. Ilma Venemaa rahata lähen ENPA-l üsna raskeks. Nad ei arvestanud kõiki ohte ja see on nende suur viga," leiab Aleksandr Gussev.

Venemaa loobus ENPA töös osalemast 20114. aastal Venemaa Föderatsiooni delegatsiooni volituste vähendamise tõttu Krimmi Venemaaga ühendamise pärast. 2017. aasta juuni lõpul sai teatavaks, et Moskva peatab oma sissemaksed Euroopa Nõukogule seoses Venemaa Föderatsiooni delegatsiooni kõrvalejäämisega ENPA tööst.

Sanktsioonid, passid ja krooniline ignoreerimine >>

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland meenutas oktoobri algul põhikirjale osundades, et kui riik ei tasu oma osamakse kaks aastat, võib põhikirjaline organ – ministrite komitee – kaaluda selle riigi väljaarvamise küsimust. Need kaks aastat saavad Venemaa jaoks täis 2019. aasta juuni lõpul.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
delegatsioon, Venemaa, ENPA

Peamised teemad