21:01 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
8011

Läti sotsiaalministri kandidaat on edukas ettevõtja. Seejuures on tema alluvad heaolust kaugel: nende imeväikesed palgad viitavad ümbrikupalkadele. Et ei arvataks, et see halb on, räägime, milleks see hea on.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

On selge, et Läti on heaoluriigina julgelt edasi liikumas. Pärast valimisi moodustavad poliitilised parteid juba neljandat kuud valitsust. Uued kandidaadid on üks uhkem kui teine. Üks neist, Ramona Petraviča, kandideerib sotsiaalministriks, kes vastutab igasuguste sotsiaalsete asjade eest. Selle ministeeriumi eelarve erineb teistest umbes samapalju, kui USA sõjaline eelarve progressiivse Ruanda korruptsioonitasemest.

Ametikoht on vastutusrikas, peaaegu kangelaslikkust nõudev. Isik peab olema sellele vastav. Miks mitte pr Petraviča, kes juhib esmatarbe ja korduvkasutuse tarbekaupade müügiettevõtet. Umbusklikud ja tõenäoliselt hästiteenivad ajakirjanikud võtsid aga kätte ja heitsid pilgu korduvkasutuses olevate riiete alla. Ja tuli välja, et ministritooli kandidaadi alluvad saavad kõik puha minimaalpalka. Kusjuures keegi ei nurise. Kas tõesti sellepärast, et ettevõtte kasumlikkuse huvides läheb osa palgarahast riigist pitseeritud kujul mööda?

"Te olete tühi koht" - Kuidas baltlased Euroopa Liidus orjadeks muutuvad>>

Ajakirjanikud pöördusid maksuameti poole, kas on äkki mingeid märkusi? Need vastasid, et on küll. Enamasti anonüümseid. Aga me kontrollime.

Ausate maksumaksjate ühiskonnas puhkes muidugi kisa. Et vargad ja petturid antagu kohtu alla. Kuid kallid kodanikud, teeme ikka enne asja selgeks. Esiteks on kogu see kisa kasulik eelkõige Kremlile – vesi eelkõige nurjunud riigi veskile. Teiseks saab riigis ümbrikupalka ainuüksi ametlikel andmetel iga viies "aus maksumaksja".

Nii et siin pole midagi hirmsat, pole vaja karjuda. Kolmandaks, miks te naisterahvast ahistate? Ta hoolitseb ju oma töötajate eest. Ta tahab, et nad elaksid hästi nüüd ja praegu, mitte kunagi pensionipõlves. See on igati inimlik, mõistusepärane ja aja vaimus: võtke nüüd, mis võtta annab, eks siis pärast paistab.

Baltimaad eelistasid abstraktset vabadust tsivilisatsioonile>>

Seda enam, et jutt käib sotsiaalministri ametikohast. Sinna on vaja arusaajat inimest, tõsi küll teises suunas: mitte inimeste, vaid riigi poole. Pension - vähim võimalik. Toetus – minimaalne. Sotsiaaltoetused – nii väikesed, kui võimalik. Siis on riigil lihtsam eraldada rahalisi vahendeid kõikvõimalikeks algatusteks, näiteks millegi surmavatoova ostmiseks, mis kodumaa julgeolekut suurendab. Kui inimene on harjunud miinimumpalka maksma, siis on see just see, mida vaja. Ja ümbrikud ... See on lahkus ja hoolitsus inimeste eest, kellel ei ole elus nii hästi läinud. Riigi pärast ei ole vaja muretseda, see on juba niigi omadega mäel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ümbrikupalk, ettevõtja, minister, Läti

Peamised teemad