17:04 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
108 0 0

Tegelikult ei käi jutt ainult Eestist ega "müügist", vaid elamislubade andmisest suurtele välisinvestoritele, kes on panustanud kohalikku majandusse vähemalt miljon eurot. Euroopa Komisjoni materjalides aga hinnatakse niisugust praktikat riskantseks ja tervikuna ebasoovitavaks.

ТАLLINN, 24. jaanuar — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel nõudis Eestilt ja teistelt EL-i riikidelt, kes annavad jõukatele välismaalastele suurte investeeringute eest elamislube, tõendeid niisuguste "tehingute" range kontrolli kohta. Euroopa Komisjon tahab ühtlasi saada garantiid investeeritava raha "puhtuse" ning oma raha eest EL-i riikides vabaks elamiseks ja Schengeni viisaruumis reisimiseks võimaluse saanud investorite endi aususe osas.

Hiljutised skandaalid, mis puhkesid seoses Malta ja Bulgaaria kodanikele sadade ja tuhandete elamislubade ja passide kahtlaste müügiskeemide paljastamisega, millest portaal Sputnik Eesti on juba kõnelnud, ajendas Brüsselit huvi tundma jõukate investorite vastu, kes on ostnud EL-i riikides "kuldseid passe" ja "kuldseid viisasid" (elamislube). Eile aga avaldasid Euroopa väljaanded artikleid Venemaa "kuritegelikest autoriteetidest" ja Itaalia mafioosodest, kes on ostnud endale Bulgaaria kodakondsuse.

Euroopa Komisjon ärgitab lõpetama "kuldviisade" süsteemi>>

Euroopa Liidu riigid peavad austama kohustusliku kontrolli eeskirju nende suhtes, kellele omistatakse õigus riigis elamiseks, välisinvestorid ei ole erandiks, tsiteerib Euroopa Komisjoni pressiteenistus EL-i voliniku Dimitris Avramopoulose sõnu. Volinik lubas sisse seada range kontrolli investeeringute eest elamislubade ja kodakondsusega "kauplemise" üle.

Димитрис Аврамопулос.
© REUTERS / VINCENT KESSLER
EL-i volinik Dimitris Avramopoulos.

On ilmne, et Brüssel valmistab ette pinda kruvide pingutamiseks või täielikuks lõputegemiseks õiguse andmisele suurinvesteeringute eest siin vabalt elada ja Schengeni viisaruumis ringi reisida.

Euroopa Komisjoni eile avaldatud aruanne kätkeb kinnitusi "hooletusest selle probleemi suhtes", vajaliku kontrolli puudumise ja kuritarvituste kohta.

Eestit süüdistatakse eeskätt selles, et ta ei nõua elamisloa "ostjatelt" riigis füüsilist kohalolekut ega kontrolli alati juba elamisloa saanud välismaise ettevõtja tegevust.

Brüssel kavatseb luua "juurdlusrühma"

ЕL-i volinik Věra Jourová nimetas oma kodulehel Twitteris murettekitavat aruannet veenvaks ja põhjendatuks. Ta väitis, et "kuldse passi" või "kuldse viisa" omistamise skeemid tähendavad sageli kõrgendatud ohtu Euroopa julgeolekule seoses räpase raha pesemisega, korruptsiooniga ja maksude maksmisest kõrvalehoidmisega.

​Vaevalt küll käib see kõigi 20 EL-i riigi kohta (seega nende absoluutse enamuse kohta), kes praegu annavad alalisi elamislube suurinvesteeringute eest riigi majandusse, kuid Euroopa Komisjon, kasutades kahetsusväärset "Bulgaaria pretsedenti" massilisel passide müümisel, nõuab üleeuroopaliste rangete eel- ja järelkontrolli eeskirjade kehtestamist.

Brüssel ütleb, et asub tegema tähelepanelikku seiret "ostetud" elamislube puudutava olukorra üle ja loob selleks erilise ekspertgrupi.

Kinnitatakse, et suurinvesteeringute eest elamislubade andmise toimingutele ei ole millegipärast omane läbipaistvus, puudub ka statistika vastavate juhtumite hulga kohta.

Jõustusid Schengeni infosüsteemi uued regulatsioonid>>

Euroopa Komisjon nõuab, et elamisluba või kodakondsust taotlev välisinvestor oleks ise selle toimingu puhul kohal, et tema minevikutaust ja tegelikud kavatsused oleks põhjalikult läbi kontrollitud. Lisaks sellele peavad riikide võimuorganid jälgima, et investeeringud järsku ära ei haihtuks.

Kuritegelikud autoriteedid miljoneid jagama ei kiirusta

Eesti eeskirjad elamisloa andmise kohta eriti suurte investeeringute eest ütlevad selle meetme tingimuste kohta enam-vähem sama, mida kätkevad ka uued üleeuroopalised nõuded. Eesti elamisloa, nagu kinnitab Politsei- ja Piirivalveameti ametlik veebileht, võib saada Euroopa Liitu mittekuluva riigi kodanik juhul, kui ta investeerib kohalikku majandusse vähemalt miljon eurot. Investeering peab olema otsene, valdavalt just Eestis tegutsevasse ettevõttesse või siis investeerimisfondi, mis panustab vahendeid valdavalt kohalikesse ettevõtetesse.

Teadaolevalt on selliseid Eestisse raha panustanud suurinvestoreid nende elamisloa omistamise eeskirjade kehtestamisest alates leidunud kõigest kolm.

Täpsemaid üksikasju isikuandmete kaitse seaduses sätestatu tõttu teada ei ole, kuid jääb arvata, et oma miljoneid ei paigutatud Eesti majandusse sugugi mitte elamisloa pärast, vai äritegevuse edendamise kaalutlustel.

Euroopa Komisjon ärgitab lõpetama "kuldviisade" süsteemi>>

Tallinnas on seniajani kõneldud sellest, et rikastele investoritele elamisloa andmise tingimused oleks tulnud muuta palju paindlikumaks, kuna huvi elamisloa "omandamise" vastu on olemas, kuid lävendsumma on suurevõitu ja kontrollieeskirjad karmivõitu, aga rahavoog Eesti majandusse oleks üldiselt vaesevõitu riigile vägagi tänuväärne. Raske oleks vastu vaielda.

Tõepoolest, oleks keeruline kujutleda, et keegi vene rikkureist on valmis miljoni käest andma pelgalt Eesti elamisloa eest – ja seega ka võimaluse Schengeni viisaruumi riikides vabalt ringi reisida. Küllap sedavõrd jõukas ärimees leiab juba mõistagi ka mõne muu võimaluse Euroopas ringi reisida.

Tagid:
majandus, investor, Eesti, Euroopa Komisjon, elamisluba

Peamised teemad