14:42 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
11430

Ungari soovib olla "neutraalne nagu Austria".

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. Ungari peaminister Viktor Orbán teatas USA diplomaatidele, et ta tahab ajada neutraalset välispoliitikat, aga mitte täita USA nõudmisi, kirjutab Wall Street Journal.

Märgitakse, et riigipeale saabusid korraldused "Hiina küberluurele" vastu seista ja vastukaaluks Venemaale toetada Ukrainat. Orbán aga keeldus neid nõudmisi täitmast.

Tema sõnul soovib ta, et Ungari oleks "neutraalne nagu Austria".

Hoopis vastupidi, kirjutab väljaanne, Ungari peaminister meelitab riigi teabetaristusse Hiina investeeringuid ning seisab ministrite tasandil vastu NATO ja Kiievi vahelistele läbirääkimistele. Orbán ei ole rahul olukorraga rahvusvähemuste ungarikeelsete õppimisvõimaluste kärpimisega Ukrainas, edastas RIA Novosti.

Ungari peaminister Viktor Orbán
© Sputnik / Сергей Гунеев

"Demokraatia kahjustamise" eest karistatakse esmakordselt tervet riiki>>

Politoloog, Moskva Riikliku Ülikooli ajaloo- ja poliitikainstituudi asedirektor Vladimir Šapovalov eeldab, et Orbáni säärane seisukoht ei jää ilma vastukajata lääne ühiskonna poolt.

"See on julge avaldus Ungari peaministrilt, kuna sisuliselt on ta ilmutanud nõusolematust lääne ühiskonnas eksisteeriva nõudmisega riigi seisukoha täielikuks allumiseks USA poliitikale. Orbán on varemgi korduvalt väljendanud kainet ja ratsionaalset lähenemist, mis on seotud ennekõike oma riigi rahvuslike huvide kaitsmisega nii suhetes Venemaaga kui ka EL-i olude raames. Ja juba korduvalt on Orbán osutunud nii EL-i juhtkonna kui ka USA ulatuslike inforünnakute ja repressiivsete sammude sihtmärgiks. Võrdlemisi hiljuti leidsid Ungaris aset George Sorose poolt inspireeritud massilised meeleavaldused. Ja ilmselgelt ei jää Orbáni antud avaldus ilma vastava vastukajata lääne ühiskonna liidrite poolt. Tõenäoliselt kujuneb see vastukaja küllaltki karmiks ja kõige tõenäolisemalt osutub Viktor Orbán taas üsna tõsiste teaberünnakute sihtmärgiks," ütles Vladimir Šapovalov Sputniku raadiosaates.

Ungari läheb suhetes Euroopa Liiduga täispangale>>

 

Asjatundja hinnangul võidakse ette võtta katse Viktor Orbán võimult kõrvaldada.

"Pole välistatud, et Ungari suhtes langetatakse mingisugused repressiivse iseloomuga otsused ning rakendatakse meetmeid, mis on suunatud tema ( Viktor Orbáni – toim.) võimult kõrvaldamisele. Arsenali me tunneme – selleks on opositsiooni toetus ja Orbáni vastu suunatud siseriiklike aktsioonide korraldamine. Kusjuures sedasama arsenali näeme me praegu Venezuelas, mis on ühel või teisel määral iseloomulik teise riigi siseasjadesse sekkumise poliitikale, mida USA ja tema liitlased neis või teistes riikides läbi viivad. Seetõttu ei ole samalaadsed sammud, mis on suunatud Orbáni võimult kõrvaldamisele, Ungaris sugugi välistatud," leiab Vladimir Šapovalov.

2018. aasta lõpul teatas Vladimir Putin, et Venemaa ja Ungari vaheliste suhete arengus on õnnestunud märkimisväärset edu saavutada ja jõuda koostöö uutele rajajoontele. Ta avaldas ühtlasi lootust, et jätkub ka koostöö kahepoolsete sidemete tugevdamisel mitmesugustes valdkondades.

Tagid:
Venemaa päev, Venemaa, USA, Viktor Orban, Ungari

Peamised teemad