15:37 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
65 0 0

Venezuela opositsiooni juht Juan Guaidó on rääkinud salajastest kõnelustest sõjaväelastega. Selle üle, kas tal on väljavaateid nad enda poole võita, avaldas Sputniku raadiosaates arvamust politoloog Igor Šatrov.

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. Venezuela opositsioonilise parlamendi spiiker Juan Guaidó, kes tunnistas enda ajutiseks presidendiks, teatas, et opositsioon peab sõjaväelaste ja riigiametnikega salajasi läbirääkimisi ametisoleva presidendi Nicolás Maduro võimult kõrvaldamiseks. Sellest pajatas ta ameeriklaste ajalehele The Washington Post, edastas RIA Novosti.

"Me peame läbirääkimisi ametiisikutega, nii tsivilistide kui sõjaväelastega... Tegemist on väga delikaatse teemaga, mis on seotud isikliku julgeolekuga. Me korraldame nendega kohtumisi, kuid ei tõmba neile tähelepanu," teatas opositsioonijuht.

Ta kutsus oma poolehoidjaid üles 30. jaanuaril ja 2. veebruaril tänavaile tulema. Tema sõnul on meeleavalduse eesmärgiks võitlus humanitaarabi saamise eest, võitlus võimu usurpeerimise vastu ja inimõiguslike vabaduste eest.

Eksperdid Venemaa ja USA erimeelsustest Venezuela olukorras>>

Sputniku raadiosaates andis Guaidó ütlustele hinnangu politoloog, Riikliku kaasaegse ideoloogia arengu instituudi asedirektor Igor Šatrov.

"Praegu on raske midagi prognoosida. Aga ma arvan, et "teabelekked", mida Guaidó tekitab, on suunatud olukorra muutmisele. Mis tähendab, et teatud siseinfo poetamisega või siseinfo tilgutamise sildi all vahest isegi väärinfot väljastades üritab ta ühest küljest mõjutada neidsamu sõjaväelasi. Teisalt aga püüab teistele venezuelastele näidata, et tal on toetus sõjaväelaste polt, kes on praegu kodanikkonna vastasseisus kõige ohjeldavamaks teguriks. Ja muidugi on täiesti võimalik, et veel üheks teabelise mõjutamise sihtmärgiks on ka tema niiöelda peremehed USA-s, kuivõrd ta enam ei salgagi, et on pidanud läbirääkimisi terve rea USA senaatoritega. Ma usun, et me oleme tunnistajateks teabealasele provokatsioonile, mille taga peitub pigem soov kui tegelikud teod. Senimaani saab Venezuelast laekuvate andmete põhjal öelda, et kui sõjaväelaste seas leidubki neid, kes sooviksid meeleavaldajate poolele üle minna, siis on tegemist üksikute isikutega, kuid tervikuna on armee tänini presidendile ustavaks jäänud," nentis Igor Šatov.

Massilised meeleavaldused algasid Venezuelas 21. jaanuaril. Meeleavalduste laineharjal kuulutas Guiadó enda ajutise valitsuse toimimise ajaks ajutiseks riigipeaks. USA ja hulk teisi riike on teatanud tema tunnustamisest. Maduro nimetas Guaidó'd USA marionetiks.

Venemaa on toetanud Madurot Venezuela seadusliku presidendina.

Hispaania, Saksamaa ja Prantsusmaa esitasid Venezuelale ultimaatumi>>

Venezuelas on pinged haripunktis pärast seda, kui 27 mässulist sõdurit püüdis esmaspäeval, 21. jaanuaril vallutada sõjaväe juhtimispunkti pealinnas Caracases ja algatada mässu Maduro sotsialistliku valitsuse vastu, edastas varem Sputnik Eesti.

Ehkki Madurole lojaalne sõjavägi surus mässu kiiresti maha, on sellele järgnenud valitsusvastased meeleavaldused.

Lõuna-Ameerika riigis kestab mitmendat aastat majanduskriis ja ÜRO andmeil on alates 2015. aastast riigist lahkunud vähemalt 2,3 miljonit venezuelalast.

Sotsialistid on Venezuelas võimul alates 1999. aastast, kui võimule pääses Maduro eelkäija, karismaatiline erusõjaväelane Hugo Chávez.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
Nicolás Maduro, riigipööre, Venezuela

Peamised teemad