07:57 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
13730

Miks islami "kalifaat" ikka veel eksisteerib, miks selle hävitamine võtab rohkem aega ja vaeva kui oodata oli, arvestades, et tema võitlejate hävitamisega tegelevad professionaalsed sõjaväelased paljudest maailma riikidest. Endise Nõukogude sõjaväeluure GRU kõrgem ohvitser-analüütik erus Villem Rooda analüüsib olukorda ISISega* peetava sõja "rinnetel".

Villem Rooda, endise Nõukogude sõjaväeluure GRU kõrgem ohvitser-analüütik erus

Vastupidiselt sündmuste loogikale on islami "kalifaat"* endiselt elus. Väita, et ISIS* on täielikult hävitatud, oleks ilmne liialdus, kuigi terroristid on kandnud raskeid kaotusi. Tulemus ei saanudki olla teistsugune, sest terroriorganisatsiooni poolt kiiresti kokku pandud ja puudulikult relvastatud sõjaväelaste otsene ja avalik sõjategevus Venemaa, Iraani, Iraagi ja Süüria valitsusvägede ning rahvusvahelise koalitsiooni riikide professionaalsete väeüksuste vastu oli ilmselge enesetapp.

Süüria armee hävitas sadu ISISe* võitlejaid>>

Aeg näitab, kuidas sai võimalikuks, et lisaks Iraagi ja Süüria sõjaväe ladudest saadud relvadele, laskemoonale ja lahingutehnikale on terroristide käsutuses ka kõige kaasaegsem Lääne relvastus. Pole samuti selge, kes ja kust saadud vahenditega saadab veel elus olevaid terrorivõitlejaid erinevatesse maailma riikidesse ja piirkondadesse ning kes seda tegevust koordineerib. Tõenäoliselt pole kõikidele küsimustele võimalik vastata, kuid on ilmne, et on olemas mingid jõud, mis ei ole sugugi huvitatud "kalifaadi" lõplikust hävitamisest ja sellega ongi ilmselt seletatav, miks terrorivõitlejad on veel elus ja viibivad vabaduses.

SRÜ teatas terroristide plaanidest luua kalifaat Kesk-Aasias, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Kalifaadi" lüüasaamine võtab palju rohkem aega kui, selle terroristliku organisatsiooni vastaste kõiki eeliseid arvestades oleks võinud arvata. Terroristidel aitas elus püsida suurusehullustus, religioosne radikalism ja ISIS* juhtide võimuiha.

Röövlid ja mõrvarid kogunesid ühte kaevikusse

Parimaks kingituseks Venemaale, Euroopale ja Ameerika Ühendriikidele osutus maailma radikaalsetele moslemitele tehtud üleskutse ühineda "kalifaadi" nimel džihaadiga (püha sõjaga – toim). Avalikud ja varjatud äärmuslased kiirustasid massiliselt Iraaki ja Süüriasse.

Rooda: Washington taaselustab "piiratud tuumakonflikti">>

Neid oli nii palju, et enamik Euroopa ja Venemaa moslemitega asustatud aladest, vabanes praktiliselt seal olnud potentsiaalsetest terroristidest. Nende tuvastamine ja neutraliseerimine muutus lihtsamaks, sest nüüd said sellega tegeleda mitte niivõrd eriteenistused, kuivõrd ründelennukid. Polnud enam vaja aega ja vaeva nõudvat jälitustööd, piisas lennuväe- ja raketilöökidest.

Avalik sõjaline vastasseis "kalifaadiga" võimaldas tema vastastel rakendada oma tehnilist ja materiaalset paremust ja "purustada" džihadiste sellisel hulgal, et kokkuhoitud aega, mis muidu oleks eriteenistustel kulunud terroristide otsimiseks ja tabamiseks maailma eri riikides, saaks hinnata aastakümnetena.

Lahingutegevuses hävitatud terrorivõitlejad ei saa enam korraldada veriseid terrorirünnakuid, mis oleksid nõudnud sadade tsiviilisikute elusid.

Moskvat kritiseeritakse Läänes ja ka Venemaal sageli selle eest, et ta "ronis" Süüria kodusõtta, kandes seal inimkaotusi ja kaotades rahalisi ressursse. Kuid tuhanded Vene õhujõudude ja eriüksuste poolt Süürias hävitatud potentsiaalsed terroristid oleks tekitanud maailmale hoopis rohkem kahju ja leina, nii et selle kõrval võib Süürias kantud kaotusi pidada suhteliselt madalaks.

Kui palju on veel terrorivõitlejaid ja kus nad asuvad? Kuivõrd "räsitud" on ISIS* tegelikult?

Kui võrrelda viimase viie aasta jooksul avalikustatud andmeid, siis on "kalifaadi" võitlejate koguhulgast hävitatud tõenäoliselt 30–40 protsenti. Moskva hinnangul on Venemaalt Süüriasse ja Iraaki sõdima läinud džihadistidest hukkunud üle 4000 inimese. Umbes 10–15% terrorivõitlejatest on langenud vangi, kolmandik neist on saanud haavata. Seega kaotas "kalifaat" algselt tema käsutuses olnud hinnanguliselt 65 000–70 000 võitlejast enam kui pooled.

Ainult väike osa ellu ja vabadesse jäänud äärmuslastest suutis Euroopasse tagasi pääseda - nüüdseks on erinevates Euroopa riikides 500-600 võitlejat. Paljud neist on kindlaks tehtud ja tabatud, märkimisväärne osa neist ei mõtle enam kättemaksust "uskmatutele" ja kavatseb edaspidi jätkata rahumeelset ja seadusekuulekat elu.

Bin Laden on tagasi: kes pretendeerib maailma esiterroristiks>>

Kuid ka ülejäänud, umbes 30 000 võitlejast piisab täiesti, et hoida maailma kogukonda pinges. On selge, et mõned neist on jäänud Süüriasse, kust tuleb endiselt teateid terroriaktidest, koalitsioonisõdurite vastu toime pandud rünnakutest ning Ameerika sõjaväelaste hukkumisest.

Enamik "kadunud" islamivõitlejatest toimetati siiski nende peremeeste poolt Afganistani. Hoolimata kõigist abinõudest õnnestus paljudel ISISe* võitlejatel varjuda Jeemenis ja Iraagis, Liibanonis ja Liibüas, samuti Kesk-Aafrika Vabariigis ja mujal Aafrikas. Seda võimalust ei saa eitada, kuid tõenäoliselt ei kuulu need võitlejad enam tsentraliseeritud organisatsiooni ühtsesse käsuahelasse.

Ukraina on mugav transiitriik terroristide teel Euroopasse

Suurimad terrorivõitlejate organiseeritud rühmad asuvad kahtlemata Afganistanis, Liibüas ja Kesk-Aafrika Vabariigis, kus nad mässulistes piirkondades toetust leiavad. Ei saa eitada sõjaliste rühmituste olemasolu Iraagis, kus neil on kohalike sunniitide ja šiiitide jätkuva vastasseisu tõttu lai tegevusväli.

Terroriaktide toimepanemine USAs ja Euroopas ei ole ISISele* ikka veel jõukohane, kuid see ei tähenda, et terroriaktide ohtu poleks. Rünnakud toimuvad endiselt ja neid panevad toime üksikud religioossed fanaatikud, kes isegi siis, kui nad organisatsiooni ei kuulu, on võimelised ja valmis võitlema nii individuaalselt kui väikestes rühmades.

Soome kohus mõistis endise Iraagi sõduri süüdi sõjaroimades>>

ISISe* ideoloogia on jätkuvalt ohuks Türgile, Venemaale ja Euroopa riikidele. "Üksikud hundid" ja väikesed terroristide rühmad peidavad end Kesk-Aasia riikides ja nende riikide piiride lähedal Afganistanis. Nende eesmärgiks on liikuda Venemaale ja Ukrainasse ning Ukraina kaudu viisavaba reisimisvõimalust ja korruptsiooni ära kasutades edasi EL riikidesse, sealhulgas Lääne-Euroopasse. Ei saa välistada, et kusagil üritatakse aktiveerida ISISe* illegaalset keskust.

"Kalifaadi" hajutatud üksusi ei saa enam koondada, kuid sotsiaalvõrgustike abil võidakse üritada käivitada "uue ISISe*" nime all väikeste rühmade terrorirünnakute lainet suurel territooriumil - sealhulgas Lähis-Idas, USAs, Venemaal ja Euroopas.

* ISIS - Terroristlik organisatsioon (tuntud nimede all DAESH/DAISH, islami kalifaat) on keelustatud ELis, Venemaa Föderatsioonis ja USAs.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
terrorivõitleja, Villem Rooda, ISIS, Kalifaat

Peamised teemad